Prawo pracy wyklad(1).doc

(1062 KB) Pobierz
CHARAKTERYSTYKA

Wykład z 04.10.2005 – dr W. Uziak

 

CHARAKTERYSTYKA: funkcja, właściwości, umowa o pracę a umowa cywilistyczna.

 

Historia: umowa o pracę pierwotnie miała charakter umowy prawa cywilnego (regulacja w polskim kodeksie zobowią­zań z 1934r.), jako odrębna dziedzina – prawo pracy – wykształciła się dopiero w II połowie XX w.

 

Prawo Pracy: zespół norm regulujących stosunki społ. wynikające z wykonywania pracy dobrowolnie podporządko­wanej (sto­sunki jakie powstają między ludźmi w związku z wykonywaniem pracy) oraz regulujących inne stosun­ki społ. związane ze stosunkiem pracy, ale z niego nie wynikające (a więc nie odnoszące się bezpośrednio do świadczenia pracy, ale są nierozerwalnie z nim związane)

 

Pracodawca + Pracownik à Stosunek (pracy = społeczny) + inne powiązania.

 

„PRACA”: działalność ludzka, przejawiająca się w wykonywaniu czynności zmierzających do osiągnięcia pewnych wartości material­nych lub niematerialnych mających zdolność zaspokajania potrzeb ludzkich, działania fizyczne i inte­lektualne będące wyrazem woli (ujęcie czynnościowe).

Praca dobrowolnie podporządkowana:

a)      dobrowolna A jednostronnie wyznaczana: istniejący zakaz prac przymusowych może zostać ograniczony w szczegól­nych warun­kach przez zapis ustawowy. Dobrowolność to zgoda na zawłaszczenie przez pracodawcę efektów pracy, a także zgoda na wyko­nywanie jej w umówionym wymiarze, w sposób wyznaczony przez pracodawcę. Praca jednostronnie nakazana to np.: paca wska­zana wyrokiem sądu – nie jest regulowana przepisami prawa pracy.

b)      skooperowana – współdziałanie 2 podmiotów, zespół,

c)      organizator i wykonawca (podział ról) – do praw indywidualnych nie stosuje się prawa pracy, role mają zatem znacze­nie: organiza­tor, zawłaszcza efekty pracy i czerpie z niej zyski, co do zasady ponosi także ryzyko związane z jej wykonywaniem, w jego gestii bowiem leży określenie celów pracy, środków oraz poniesionych wydatków. Wyko­nawca, wykonuje pracę dla własnego zysku (umowa dzieła, zlecenia przewidują dokonanie czynności na rzecz innej os. – działanie),

d)      osobiste wykonywanie pracy – w umowach cywilistycznych można zatrudnić inną osobę, tu pracodawca organizuje zastępstwo,

e)      podporządkowanie – pracownik wykonuje pracę, dyrektywność. Zasada podporządkowania odnosi się do wszystkich pracowników bez względu na podstawę nawiązania z nimi stosunku pracy, jednak zakres podporządkowania zależny jest od rodzaju pracy. Granice podporządkowania warunkują: wyznaczony rodzaj umówionej pracy, przepisy oraz za­sady współżycia społ. równorzęd­ność jest cechą charakterystyczną umów zawieranych przez podmioty prawa cywilnego.

 

Teoria Kierowania -: a) mterialno-prawna kompetencja do wpływania na inny podmiot, b) formalno-prawna – kierowani decydują co i jak (rozstrzyganie w swojej sprawie).

 

Art.100.1 k.p.: wskazuje na to jak polecenie wygląda: Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i staran­nie oraz sto­sować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę

 

Polecenie – służy konkretyzacji obowiązków pracownika, które w umowie określone są ogólnie przez wskazanie rodzaju pracy – ma być zatem zgodne umowa o pracę à wykonywanie, np.: art.81.3 k.p. (warunki przestoju) :

 

Art.81.1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczą­cych pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określo­nego stawką godz. lub mie­sięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warun­ków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wy­sokości minimalnego wynagrodzenia.

§ 2. Wynagrodzenie w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój na­stąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysłu­guje wynagro­dzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli prze­stój nastąpił z winy pra­cownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

§ 4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrud­nionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takie­go przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie § 3.

 

Przekroczenie umowy na gruncie prawa cywilnego jest niedopuszczalne, w ramach prawa pracy dopuszcza się pewne zmiany w ra­mach wykonywanej pracy – praca zastępcza: szczególne okoliczności, potrzeba pracodawcy, praca kwalifi­kowana zbliżona do umowy o pracę, przez 3 m-ce w roku kalendarzowym, płaca gwarantowana.

 

Art.42.4 k.p.: Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pra­cownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 m-cy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

 

Zmiana pracy rodzajowo kwalifikowanej:

Wskazanie miejsca i czasu – uprawnienie kierownicze przypisane organizatorowi pracy, wynika ze stosunku podporząd­kowania (wy­miar wewnętrzny i zewnętrzny), jego określenie nie musi nastąpić koniecznie w umowie o pracę (np: regu­lamin pracy).

Wskazanie sposobu i metody – odmowa wykonania jest możliwa w razie przestępności czynności nakazanej, rozstrzy­gnięcia praco­dawcy znajdują się pod kontrolą Sądu Pracy.

Odpłatność („za wynagrodzeniem”): definiuje relację, ale nie definiuje pracy dobrowolnie podporządkowanej, uzy­skanie pożytku (zarobku), w razie braku cechy nie powoduje to zmiany charakteru pracy podporządkowanej, jest jednak elementem, który kształtuje stosunek pracy!

 

Art.80 k.p.: Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagro­dzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Art.82.1 k.p. Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejsze­niu. § 2. Jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przy­sługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jako­ści produktu lub usługi, z tym że za czas pracy przy usuwaniu wady wy­nagrodzenie nie przysługuje

 

praca dobrowolnie podporządkowana (j. prawniczy, pojęcie pozakodeksowe) + wynagrodzenie = Stosunek Pracy (cechy  w k.p.)

 

Art.22.1 k.p. (osobiście, skooperowanie – na rzecz, podporządkowanie): „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.”

 

Art.22.11 k.p. (od 1996): „Zatrudnienie w warunkach określonych w §1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.” Nie jest ważna nazwa umowy, znacznie mają cechy wyko­nywanych zadań (stwierdza Inspek­cja i Sąd).

 

Art.22.12 k.p.: zabroniono zawierania umów cywilistycznych dla wykonywania wszelkiej pracy dobrowolnie podporząd­kowanej. „...Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wy­konywania pracy, w § 1.”

 

Stosunki prawne związane ze stosunkiem pracy (choć nie jest to st. pracy): ks.31-33s.

 

Stosunek Prawny à Stosunek Pracy (Pracodawca – Pracownik) (pyt.32)

 

a)      nawiązanie stosunku pracy: poprzedzenie, urząd pracy a pracodawca, urząd pracy a podejmujący zatrudnienie, w ust. o promo­cji rynku pracy z 2004r., pośrednictwo.

b)      przedstawicielstwo pracownicze – (egz): wpływ na warunki pracy, tworzenie i kontrolowanie stosunków prawa pracy, praco­dawca a związek (w k.p.)

c)      instytucjonalny nadzór – na wykonywaniu / stosowaniu prawa pracy, inspekcja a pracodawca, co nakazane a co zakazane,

d)      rozstrzyganie sporów pracowniczych (zakres w k.p.),

 

Art.18 k.p.: normy o specyficznym charakterze

Art.18. § 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej ko­rzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. § 2. Postanowienia umów i aktów w § 1, mniej korzyst­ne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. § 3. Postanowienia umów o pracę i innych ak­tów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów - postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami nie mającymi charakteru dyskryminacyjnego. (pyt.11)

Art.181. § 1. Pracownicy i pracodawcy, w celu reprezentacji i obrony swoich praw i interesów, mają prawo tworzyć or­ganizacje i przy­stępować do tych organizacji. § 2. Zasady tworzenia i działania organizacji z § 1, określa ustawa o związ­kach zawodowych, ustawa o organizacjach pracodawców oraz inne przepisy prawa.

Art.182. Pracownicy uczestniczą w zarządzaniu zakładem pracy w zakresie i na zasadach w odrębnych przepisach.

Art.183. Pracodawcy oraz organy administracji są obowiązani tworzyć warunki umożliwiające korzystanie z uprawnień określonych w przepisach z art.181 i 182.

 

Podwójna sankcja za naruszenie – np.: brak wynagrodzenia to uchybienie (art.206/20b k.p.) oraz wykroczenie (grzywna, dział XIII, sądy grodzkie). UWAGA: Nieważność nie dotyczy całego aktu kreującego stosunek pracy, a jedynie posta­nowień mniej korzystnych !!!

 

Asymetria rozwiązań (zamierzona): pracodawca ma nałożone więcej obowiązków, które nie obejmują pracownika, w stosunku do któ­rego nie obowiązuje zasada „ignorantia iuris nocet” – to pracodawca musi znać prawo i informować pracownika o jego regulacjach.

 

Funkcje Prawa Pracy (książka 35-38s.): (pyt.4)

1)      ochronna – zachowania zgodne z prawem i jego normami, ochrona pracownika i jego dóbr materialnych i niemate­rialnych, za­sada uprzywilejowania pracownika – art.18 k.p. służy realizacji ochrony,

2)      wychowawcza – szanowanie godności pracownika, równe traktowanie przy zatrudnieniu,

3)      organizatorska – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy, przez promowanie rzetelności, przejawia się poprzez ure...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin