Matematyczne okazje.doc

(42 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA.

 

Temat: „Matematyczne okazje – misie”.

Grupa: 6 -latki.

Cel ogólny: doskonalenie dziecięcego liczenia.

Cele operacyjne:

dziecko:

·        rozwija twórcze myślenie poprzez tworzenie atrybutów, imion i ubrań misia.

·        potrafi wyrazić swoje myśli w sposób ekspresyjny poprzez udzielanie odpowiedzi i stawianie pytań

·        posługuje się liczebnikami porządkowymi

·        potrafi rozwiązywać zadania tekstowe wykorzystując sposób symulacyjny, ustala wynik dodawania i odejmowania, ustala ile jest

·        bierze aktywny udział w zabawach ruchowych, reaguje na sygnał dźwiękowy, ćwiczy refleks i spostrzegawczość

·        uczestniczy w zabawie tanecznej przy akompaniamencie utworu muzycznego

Metody:

·        słowna (rozmowa, instrukcja słowna)

·        czynnościowa (stawianie zadań do wykonania)

·        działalności praktycznej

·        metody aktywizujące

·        pedagogika zabawy

·        burza mózgów

Formy:

·        indywidualna

·        zespołowa

·        grupowa.

Środki wspomagające działania: cyfry 1-26, obrazki misia, misie maskotki, dzwoneczek, kredki, tablice, kartki, klej, pędzelki, papierowe kwiaty, koperty, muzyka

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Wstęp:

·        Określenie liczby obecnych dzieci (liczenie w kole według kolejności 1-26 ustalenie ile jest dzieci)

·        „Piosenka na dzień dobry” – improwizacja ruchowa.

·        Powitanie – zabawa integracyjna „Imię i gest” ( dzielenie imion na sylaby; podskoki)

 

2. Zapoznanie z misiem:

·        Określanie atrybutów misia (nauczycielka trzyma w rękach misia), dzieci kończą zdania:

- miś jest …..

- lubię misia, bo….

- kiedy go przytulam to….

·        Burza mózgów - dzieci odpowiadają kolejno na pytanie (dzwonią dzwoneczkiem)

- Co by było gdyby nie było misiów?

·        Ekspresja twórcza - praca indywidualna:

- każde dziecko otrzymuje obrazek z misiem

- zadaniem dzieci jest ubranie ( narysowanie) misia w wiosenne czapeczki, spodenki, bluzki oraz nadanie imienia

 

 

 

3. Numerowanie misiów:

- każde dziecko zawiesza swojego misia na tablicy pod kolejnym numerem, mówi jego imię, określa liczbę porządkową misia

- nauczycielka każdemu dziecku przyczepia na ubraniu kwiatek.

- wspólne odczytanie numerów porządkowych misiów

 

4. Zgadnij, o którym misiu mówię?” - zabawa dydaktyczna.

- nauczycielka opisuje słownie wygląd misia na podstawie jego ubioru, a dzieci maja za zadanie wskazać odpowiedniego misia i określić liczbę porządkową, pod którą jest przyczepiony

- następnie chętne dzieci opisują wybranego misia, a inne odgadują, który to jest, podają liczbę porządkową.

 

Ustawienie krzesełek w półkolu.

Dzieci biorą do rąk misie maskotki.

 

5. „Spacer z misiem po łące:” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem muzyki:

- dzieci siedzą z misiami na krzesełkach

- nauczycielka prosi dzieci, aby zamknęły oczy i wyczarowuje łąkę (układa na dywanie kwiaty)

- zaprasza dzieci z misiami na łąkę - włącza muzykę

- dzieci spacerują między kwiatami, na przerwę w muzyce siadają na krzesełkach

- wskazane dziecko zaproszone na łąkę z misiem ma za zadanie zebrać odpowiednią ilość kwiatów zgodnie z treścią zadania np.

·        Twoja mama ma urodziny i ty chcesz zanieść jej 5 kwiatów o siebie i 3 od misia. Ile kwiatów będzie razem?

Gdy dziecko wykona zadanie siada, nauczycielka włącza ponownie muzykę i zabawa toczy się dalej.

·        Marta dostała od Krzysia 6 kwiatów, ale 2 jej zwiędły. Ile kwiatów jej zostało?

·        Grześ zerwał dla cioci 4 białe i 3 niebieskie kwiaty. Ile kwiatów było razem?

·        Ala zerwała dla babci 6 kwiatów od siebie i 4 od misia. Ile kwiatów będzie razem?

·        Jacek zerwał 10 kwiatów, ale 4 się złamały. Ile kwiatów zostało?

 

6. „Kwiaty na łące” - zadania w zespołach.

- nauczycielka informuje dzieci, że ma w kopertach specjalne zadania do wykonania, jest ich cztery według kolorów kwiatów na ubraniach dzieci.

Dzieci dzielą się według kolorów przyczepionych kwiatków ( czerwonych, fioletowych, pomarańczowych, niebieskich) na cztery zespoły.

- kolejno zaprasza zespoły do stolików i odczytuje zadania

- ilość naklejonych kwiatów na kartce jest określona poprzez zadanie, posłuchajcie:

·        1. Każdy z was ma 4 kwiaty a wasz miś ma 3 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?

·        2. Każdy z was ma2 kwiaty a wasz miś ma 3 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?

·        3. Każdy z was ma 5 kwiatów a wasz miś ma 2 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?

·        4. Każdy z was ma 6 kwiatów a wasz miś ma 2 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?

- dzieci naklejają na kartkach odpowiednia ilość kwiatów zgodną z treścią zadania.

7. „Wiosenna łąka” – praca integracyjna:

- dzieci naklejają swoje kartki z kwiatami na duży arkusz tworząc łąkę.

 

8. Zakończenie – taniec w kole przy muzyce

- podziękowanie za wspólna zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin