Utrwalenie dzialan na liczbach w zakresie 5.docx

(49 KB) Pobierz

Utrwalenie działań na liczbach w zakresie 5. Pisanie scenariuszy zajęć.

Kształtowanie pojęć dodawania i odejmowania

Dziecko powinno zrozumieć poprzez dodawanie i odejmowanie na konkretach, potem na przedmiotach wyobrażanych działań na liczbach. I w rezultacie uczeń rozumie sens działania oderwanego od konkretnej sytuacji.

Symbolicznym zapisem działania na liczbach jest formuła matematyczna odzwierciedlona za pomocą cyfr i znaków matematycznych oraz odpowiadających im słów. Należy uczniów stopniowo wdrażać do poprawnego odczytywania treści formuły, a później do konstruowania manipulacyjnego na konkretnych przykładach ,słownego i symbolicznego  formułowania oraz ich zapisu.

W dodawaniu liczb w zakresie 5 należy stopniować trudności, uwzględniając:

Ø       Ćwiczenia wstępne polegające na wymienianiu kolejnych liczb , rozpoznawaniu ilości wykonywanych przez kogoś czynności, wykonywaniu określonej liczby czynności , w tym głównie: dosuwania, łączenia, dosypywania itp.

Ø       Dodawanie przez doliczanie z zastosowaniem konkretów  w odniesieniu do obu składników np. długość klocka równa się sumie długości dwóch klocków danych

Ø       Dodawanie przez doliczanie, z zastosowaniem konkretów w odniesieniu tylko do drugiego i następnych składników

Ø       Dodawanie bez konkretów przy ewentualnym rozkładaniu składników

Ø       Ćwiczenia w osiągnięciu sprawności przez zastosowanie działań do gier i zabaw, do grafów , tabelek, organigramów i zadań tekstowych.

W odejmowaniu liczb w zakresie 5 należy stopniowo dążyć do:

Ø       Wyrabiania zrozumienia związku odejmowania z dodawaniem i sprawności w rozkładzie liczb na dwa składniki

Ø       Określania różnic przy znanej odjemnej i przedstawionym za pomocą konkretu odjemniku, ze sprawdzeniem przez dodawanie

Ø       Odejmowanie bez konkretów , ze sprawdzeniem przez dodawanie

Ø       Ćwiczeń prowadzących do sprawności z zastosowaniem gier i zabaw, grafów, tabelek funkcyjnych, organigramów i rozwiazywania zadań tekstowych

Należy rozwiązywać zadania różnymi sposobami, mianowicie:

ü       Na wszelkich konkretnych przedmiotach

ü       Na kolorowych liczbach (układanie, później rysowanie)

ü       W postaci graficznej

ü       Za pomocą grafów strzałkowych

ü       Na grafach tabelarycznych(rysowanie i odbijanie stempli)

ü       Rozwiązywanie różnych kwadratów magicznych

ü       Uzupełnianie tabelek funkcyjnych i ich konstruowanie

ü       Uzupełnianie znaków równości lub nierówności w parach liczb

ü       Porównywanie liczb z działaniami i ustalanie, które z nich są równe, większe lub mniejsze

ü       Uzupełnianie znaków działań i znaków równości lub nierówności w formułach matematycznych z lukami  np.:  2   2=4         1  4=5     5-2   3      

ü       Porządkowanie liczb od największej do najmniejszej i odwrotnie różnymi sposobami

ü       Szukanie liczb sąsiednich na osi liczbowej według podanych działań

 

Środki dydaktyczne, na które powinno zwrócić się większą uwagę przy omawianym temacie:

v       Klocki Cuisenaire’a

v       Ilustracje do tablic magnetycznych i flanelowych

v       Foliogramy

v       Obrazy episkopowe i przeźrocza

v       Liczydła

v       Oś liczbowa

v       I inne środki pomocnicze w postaci:

          Stempli

          Tabelek funkcyjnych

          Grafów

          Organigrafów

 

Gry i zabawy matematyczne warto jest wykorzystać, aby pomóc dziecku w zapamiętywaniu materiału. Oto przykładowe:

ü       Milczki

ü       Zabawy w rozmowę liczb

ü       Zabawy typu:

          Jesteśmy komputerami

          Skaczące liczby

ü       Gry planszowe:

          Uzupełnianki liczbowe

          Układanki obrazkowo - matematyczne

 

Scenariusze zajęć

Temat: Dodawanie liczb w zakresie  5, wprowadzenie znaku dodać

Cele lekcji

a)        wprowadzenie dodawania i znaku dodać

b)       uogólnienie praktycznych czynności dodawania w działanie matematyczne w postaci formuły matematycznej

c)        wdrażanie do dokładności i szybkości wykonywania czynności manipulacyjnych, ich odzwierciedlenia z rysunkiem i zapisem symbolicznym

Metody:

          praca indywidualna

          praca w parach

Środki dydaktyczne:

          patyczki

          liczby w kolorach

          klocki Dienesa

          schematy gruszek

          kartki

Przebieg lekcji:

1.        Wykonywanie czynności manipulacyjnych prowadzących do dodawania:

a)        Dosuwanie jeszcze jednego schematu np. 2 gruszki do 4 gruszek wcześniej ułożonych

b)       Dowieszenie jeszcze 3 bombek na gałązce do 2 wcześniej zawieszonych

c)        Dochodzenie innych dzieci do 3 ustawionych z przodu

d)       Dorysowywanie 3 bałwanków do dwóch narysowanych na kartkach

2.  Wykonywanie podobnych czynności, na patyczkach

a)        Do 4 dzieci (ułożenie 4 patyczków) doszło 1 dziecko( dołożenie patyczka). Ile dzieci było razem?

b)       Do 3 wiewiórek przybiegła jeszcze jedna wiewiórka. Ile wiewiórek było razem?

3.   Wykonywanie podobnych czynności na liczmanach

4.        Wykonywanie działań na klockach Dienesa-otaczanie pętlami zbiorów rozłącznych i łączenie ich w jeden zbiór

5.        Wykonywanie działań wykorzystując ilustracje zbiorów(pętle Vena) i wprowadzenie na nich znaku dodawania. Np. Ile kwiatków ma razem ten zbiór?




 

6.        Układanie dywaników liczby 5 i odpowiednich działań (kolorowe liczby)

7.        Układanie działań do zadań z początku lekcji. Nauczyciel odsłania tablicę z rysunkami ,a dzieci ustalają działania.

Wykonały:

Karolina Wawrzyniak

Agnieszka Wieczór

Zgłoś jeśli naruszono regulamin