Głos to najlepszy instrument.doc

(27 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 18.05.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Muzyczne inspiracje

Temat dnia: Głos to najlepszy instrument

 

Cele operacyjne: dziecko:

- prawidłowo rozwiązuje zagadki muzyczne,

- wypowiada się na temat wiersza,

- potrafi stymulować natężeniem swojego głosu,

- ćwiczy słuch fonematyczny,

- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: śpiew, słuchanie, swobodna wypowiedź, burza mózgów, odpowiedzi na pytania, stymulowanie głosem, rozwiązywanie zagadek słuchowych; 

 

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, czytanie wiersza, zadawanie pytań, pogadanka, prezentowanie ilustracji, nadzór nad wykonywaniem zadań.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: nagrania instrumentów muzycznych wraz z ilustracjami, wiersz
W. Próchniewicza „Najlepszy instrument”, niebieskie kartoniki, obrazki przedmiotów, zwierząt, itp., nagranie dowolnej piosenki z dziecięcego repertuaru.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Muzyczne powitanie

Nauczyciel wita dzieci, śpiewając zdanie: Dzień dobry (imię dziecka) na wymyśloną melodię. Dzieci kolejno odpowiadają mu: Dzień dobry pani, śpiewając zdanie na tę samą melodię co nauczyciel.

 

2. Zagadki słuchowe związane z instrumentami muzycznymi – płyta „Co słyszysz” cz. 1

- Dzieci słuchają nagrania, rozpoznają instrumenty po wydawanych przez nie dźwiękach
i nazywają je. Wskazują te instrumenty na ilustracjach.

- Dzielimy dzieci na 4 grupy, które na zmianę wchodzą do środka koła i naśladują grę na instrumentach, które usłyszą na nagraniu.

 

3. Słuchanie wiersza W. Próchniewicza „Najlepszy instrument”

- O jakim instrumencie była mowa w wierszu?

- Do czego potrzebny jest nam głos?

- Które zawody najbardziej potrzebują głosu?

- Jak należy dbać o głos?

 

4. Burza mózgów „Jak można grać swoim głosem?” – propozycje dzieci

Po zaprezentowaniu pomysłów dzieci przeprowadzamy następujące zabawy:

- Przyczepiamy na tablicy niebieskie kartoniki – od najjaśniejszego do najciemniejszego
i bawimy się w natężenie dźwięków.

- Dźwiękowe kalambury – dzieci losują ilustracje różnych przedmiotów, zwierząt, itp. Każdy uczestnik musi za pomocą swojego głosu zaprezentować zagadkę dzieciom.

 

5. Zabawa słuchowa „Zgadnij kto cię woła?”

Dzieci siedzą w kręgu, jedno z nich staje tyłem do koła. Nauczyciel w tym czasie wskazuje dziecko, które powie: Dzień dobry (imię odwróconego dziecka). Zadaniem stojącego tyłem jest podanie kolegi wypowiadającego te słowa.

 

6. Zabawa „Cicho – głośno”

Dzieci nazywają przedmioty na obrazkach i wypowiadają ich nazwy:

- głośno, gdy nauczyciel uniesie rękę w górę;

- cicho, gdy nauczyciel przykłada palec do ust.

 

7. Wspólne zaśpiewanie piosenki z dziecięcego repertuaru.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin