Zadania na szóstkę kl 5.doc

(100 KB) Pobierz
Zadania na szóstkę kl 5

Zadania na szóstkę kl 5

ZESTAW I

 

Zadanie 1.

              Iloczyn trzech liczb jest równy 68 040. Jeden czynnik jest równy 42, a drugi jest o 12 mniejszy od niego. Oblicz trzeci czynnik tego iloczynu.

 

Zadanie 2.

              Suma dwóch liczb jest równa 47 268. Jedna z tych liczb jest zakończona dwoma zerami. Jeżeli odrzucimy te dwa zera, to otrzymamy drugą liczbę. Znajdź obie liczby.

 

Zadanie 3.

              Znajdź najmniejszą liczbę naturalną, która przy dzieleniu przez 5; 6; 10 i 15 daje resztę 1.

 

Zadanie 4.

              Żeby ponumerować wszystkie strony w zbiorze zadań do matematyki i w zeszycie ćwiczeń z języka polskiego trzeba użyć 489 cyfr. Ile stron ma każda z tych książek, jeżeli do ponumerowania stron w ćwiczeniach z języka polskiego użyto o 15 cyfr więcej?

 

Zadanie 5.

              Podaj pola wszystkich prostokątów, których boki wyrażają się liczbami naturalnymi, a ich obwody są równe 36 cm. Ile jest tych prostokątów i który z nich ma największe pole?

 

Zadanie 6.

              Z drutu o długości 66 cm zbudowano szkielet sześcianu. Oblicz pole powierzchni całkowitej i objętość tego sześcianu.

 

 

 

ZESTAW II

Zadanie 1.

              Pan Bilonik zapomniał, jakie są dwie ostatnie cyfry dziesięciocyfrowego szyfru otwierającego jego sejf. Pamięta tylko osiem pierwszych cyfr tego szyfru: 19981999¨¨. Pamiętał także, że cały szyfr był podzielny przez 3 i prze 5. Jaki to mógł być szyfr? Ile możliwości musi sprawdzić pan Bilonik?

 

Zadanie 2.

Uzupełnij tak, aby otrzymać ułamki, które będą jednocześnie:

a)      większe od 2 i mniejsze od 3:

                                         

b)     większe od 3 i mniejsze od 4:

                                         

Zadanie 3.

Dwa ułamki zwykłe dają w sumie 1, a ich różnica jest równa . Znajdź te ułamki.

 

Zadanie 4.

Który ułamek jest większy:

Czy ? Odpowiedź uzasadnij.

 

Zadanie 5.

Znajdź „zagubione” mianowniki:

 

a)                                           b)

c)                                                         d)

 

Zadanie 6.

Na prostej leżą kolejno punkty A, B, C i D. Odcinki AB i CD mają jednakową długość. |AD|=11cm. Odległość środka odcinka AB od środka odcinka DC jest równa 8cm. Oblicz długość odcinka BC.

 

 

 

ZESTAW III

Zadanie 1.

W dwóch naczyniach było razem 180 litrów wody. Kiedy z I naczynia odlano jego zawartości i wlano do drugiego naczynia, to w obu naczyniach było po tyle samo wody. Ile litrów wody było początkowo w każdym z naczyń?

 

Zadanie 2.

Wybrano pewną liczbę. Jak to liczba, jeżeli tej liczby jest o 6 większe od tej liczby?

 

Zadanie 3.

Oblicz:

 

a)                             b)

 

Zadanie 4.

Na podwórku są świnie i kurczaki. Razem jest 20 głów i 56 nóg. Ile jest świń, a ile kurczaków?

 

Zadanie 5.

Do klubu sportowego uczęszczają 24 osoby. Chłopcy stanowią wszystkich uczestników, liczby dziewcząt uczęszczających do klubu trenuje gimnastykę, a pozostała liczba dziewcząt – tenis stołowy. Ile dziewcząt trenuje tenis stołowy?

 

Zadanie 6.

Z naczynia z wodą wyparowało objętości wody. Ile wody było początkowo w naczyniu, jeśli pozostało w nim 34 litry wody?


ZESTAW IV

 

Zadanie 1.

W trzech klatkach mieszkają 3 węże: Arnold, Bandzior i Wypisek. Łączna długość wszystkich węży jest równa 450 metrów. Arnold jest o 50m dłuższy niż Bandzior, a Wypisek jest 2 razy dłuższy niż Arnold i Bandzior razem wzięci. Jaka jest długość każdego węża?

 

Zadanie 2.

Lucyfer XIII i Baba Jaga XXXVI potrzebują 63kg na usmażenie 30 piekielnych omletów. Ile omletów usmażą z 42kg siarki? Ilu kilogramów siarki zużyją na usmażenie 50 piekielnych omletów?

 

Zadanie 3.

Masz w skarbonce 112 złotych w dwuzłotówkach i w pięciozłotówkach. Wszystkich tych monet jest 35. Ile masz dwuzłotówek, a ile pięciozłotówek?

 

Zadanie 4.

Dwa łakomczuchy kupiły 150 pączków. Ile pączków zjadł każdy z ich, jeżeli pierwszy zjadł tego, co drugi a udało im się zjeść wszystkie?

 

Zadanie 5.

Na jednej szalce wagi położono tabliczkę czekolady, a na drugiej szalce położono takiej samej czekolady oraz 2 batony po 4dag. Nastąpiła równowaga. Ile dekagramów waży tabliczka czekolady?

Zadanie 6.

W trójkącie KUM kąt przy wierzchołku K jest 3 razy większy niż kąt przy wierzchołku U, a kąt przy wierzchołku M jest 2 razy większy od kąta przy wierzchołku U. Oblicz miary kątów tego trójkąta.

 

ZESTAW V

 

 

 

Zadanie 1.

Obwód trójkąta KLMN jest równy 34cm, a obwód trójkąta KLM jest równy 30 cm. Oblicz długość przekątnej KM tego prostokąta.

 

Zadanie 2.

Jeden bok równoległoboku ma 17cm. Czy przekątne tego równoległoboku mogą mieć długości 18cm i 14cm?

 

Zadanie 3.

Długości dwóch boków trójkąta są równe 3m i 7m. Długość trzeciego boku jest równa całkowitej liczbie metrów. Jak to może być długość? Podaj wszystkie możliwości.

 

Zadanie 4.

Suma dwóch liczb jest równa 340,15. Suma pierwszej z tych liczb i połowy drugiej jest równa 220,1. Znajdź te liczby.

 

Zadanie 5.

Znajdź ułamek o mianowniku 200 większy od 0,39 a mniejszy od .

 

Zadanie 6.

Czarnoksiężnik Burbulla hodował smoki pięciogłowe i siedmiogłowe, ale wszystkie jednoogoniaste. Gdy siedział i patrzył jak się pasą doliczył się 25 ogonów i 145 głów. Ile smoków pięciogłowych i ile siedmiogłowych miał czarnoksiężnik Burbulla?

 

 

 

ZESTAW VI

Zadanie 1.

Trzy rodziny bobrów zajęły teren nad rzeką. Rodzina bobra Stefana zajęła tego terenu, rodzina bobra Maurycego zajęła reszty, a pozostałą część terenu równą 1260 m2 zajęła rodzina bobra Beniamina. Jaka była powierzchnia całego terenu zajętego przez bobry i po ile m2 ziemi zajęła każda z bobrzych rodzin?

Zadanie 2.

Przed Świętami Wielkanocnymi przywieziono do sklepu 420 jajek z niespodzianką. Jajka były żółte, czerwone i niebieskie. Oblicz ile było jajek każdego koloru, wiedząc, że liczba jajek w podanych kolorach wyrażała się stosunkiem 3 : 4 : 7.

Zadanie 3.

Puste naczynie waży 2,56 kg, a napełnione benzyną waży 9,04 kg. Ile litrów benzyny jest w tym naczyniu, jeżeli 1 litr benzyny waży 0, 81 kg? Ile kosztowała ta benzyna, jeżeli cena jednego litra wynosi 3, 25 zł ?

Zadanie 4.

Trzy wiewiórki robiły zapasy na zimę. Zbierały orzeszki. Kornelia zebrała 0,75 tego, co Amelia, a Amelia zebrała tego, co Cecylia. Oblicz ile kilogramów orzechów zebrała każda z uroczych wiewiórek, wiedząc, że Kornelia zebrała 480 kg orzechów

Zadanie 5.

Okręt przepłynął całego rejsu i pozostało mu do przebycia o 360 mil więcej niż przepłynął. Jak długi jest rejs tego okrętu?

Zadanie 6.

Odległość między dwoma miastami wynosi 300 km. Równocześnie z tych miast wyruszają naprzeciw siebie dwa samochody. Jeden z nich jedzie ze średnią prędkością 62 km/h, a drugi z prędkością 50 km/h. Jaka będzie odległość między tymi samochodami po upływie 2 godziny?

ZESTAW VII

 

Zadanie 1.

W trójkącie prostokątnym przeciwprostokątna ma długość 10cm, a jej środek jest oddalony od jednej przyprostokątnej o odcinek długości 3cm i od drugiej przyprostokątnej o odcinek długości 4cm. Oblicz pole tego trójkąta.

 

Zadanie 2.

Na prostokątnym trawniku o wymiarach 8m x 6m zaplanowano kwiatowy klomb w kształcie rombu o przekątnych równoległych do boków trawnika. Oblicz pole powierzchni największego z takich klombów. Wykonaj pomocniczy rysunek. Jaką część powierzchni trawnika stanowi powierzchnia tego klombu?

 

Zadanie 3.

W trapezie prostokątnym wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta rozwartego dzieli ten trapez na kwadrat i trójkąt prostokątny równoramienny. Oblicz pole tego trapezu, jeżeli wysokość jest równa 4cm.

 

Zadanie 4.

Bok sześciokąta foremnego ma 2,17cm. Oblicz sumę długości jego wszystkich najdłuższych przekątnych

 

Zadanie 5.

Do pomalowania wszystkich ścian sześcianu zużyto 3 litry farby. Ile litrów farby potrzeba do pomalowania wszystkich ścian sześcianu o krawędziach: a) dwa razy dłuższych?, b) trzy razy dłuższych?, c) cztery razy dłuższych?

Czy dostrzegasz jakąś prawidłowość?

Zadanie 6.

Obwód prostokątnego sadu jest równy 150m. Długości boków sadu są w stosunku 3:2. Jaką powierzchnię zajmuje ten sad i ile w nim posadzono drzew, jeżeli na jedno drzewo zaplanowano 4,5m2?

ZESTAW VIII

Zadanie 1.

Zapytano wędkarza, ile waży złowiona przez niego ryba, na co wędkarz odpowiedział: „Waży ona kg i jeszcze 2 razy po wagi swojego ciężaru”. Oblicz, ile waży ryba.

 

Zadanie 2.

Średnia arytmetyczna trzech liczb wynosi 12. Jedna z tych liczb jest równa 16 i jest o 1 większa od drugiej. Oblicz trzecią liczbę.

 

Zadanie 3.

Maharadża obdarował trzy swoje córki perłami przechowywanymi w szkatułce. Najstarszej dał połowę zawartości szkatułki i jeszcze jedną perłę, młodszej połowę reszty i jedną perłę, a najmłodszej połowę pozostałych pereł i jeszcze trzy perły, wtedy szkatułka pozostała pusta. Ile pereł rozdał maharadża swoim córkom i po ile pereł otrzymała każda z nich?

 

Zadanie 4.

Dwa graniastosłupy prawidłowe czworokątne mają taką samą objętość. Wysokość pierwszego z nich jest 9 razy większa od wysokości drugiego. Ile razy krawędź podstawy drugiego graniastosłupa jest większa od krawędzi podstawy pierwszego?

 

Zadanie 5.

Znajdź takie dwie liczby, których suma jest równa 50, a mniejsza liczba stanowi 25% większej z tych liczb.

 

Zadanie 6.

W liczbie trzycyfrowej suma cyfr jest równa 18. Cyfra jedności jest największą cyfrą podzielną przez 3, a cyfra setek stanowi 50% cyfry dziesiątek. Co to za liczba?

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin