Metoda Dobrego Startu.doc

(1059 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH MDS

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PROWADZONYCH MDS GRUPIE 5 LATKÓW.

 

TEMAT    :  Piłeczki – kuleczki. Opracowanie graficzne wzoru 4B z

                              wykorzystaniem piosenki „Skacząca piłeczka”.

 

CELE       

Ø     Kształcenie nawyku kreślenia kół w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Ø     Kształcenie kompetencji fonologicznych dzieci (rozpoznawanie i dobieranie rymów, wyodrębnianie samogłosek i spółgłosek w nagłosie), syntaktycznych (przekształcanie form gramatycznych) oraz semantycznych (poszerzanie słownictwa czynnego dziecka).

 

POMOCE : kaseta magnetofonowa z piosenką, piłeczki różnej wielkości,

                              kolorowe wstążki z bibuły, obrazki przedstawiające

                              przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską „o”,

                              obrazki, których nazwy rozpoczynają się głoską „p”, obrazki,

                              których nazwy rymują się z wyrazem „piłeczka”, papierowe

                              tacki, karty pracy dla każdego dziecka, grube flamastry,

                              pisaki, ołówki, słodycze w kształcie koła i kuli.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

I.   CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

 

  1. Powitanie: dzieci stoją naprzeciw siebie w parach i recytując wierszyk wykonują odpowiednie czynności:

 

                                                           Mam dwie ręce, nogi dwie.

                                                           Raz, dwa, raz dwa to się wie.

                                                           Prawa ręka do witania –

                                                          lewa do ziewania.

 

  1. Słuchanie piosenki z kasety magnetofonowej i omówienie jej treści:

        

                                                          Hopla, hopla //

                                                          mam piłeczkę // mam piłeczkę //

                                                          co poskacze //

                                                          mi troszeczkę // mi troszeczkę //

                                                          Hopla, hopla //

                                                          podskakuje // podskakuje //

                                                          i wesoło //

                                                          wyśpiewuje // wyśpiewuje //

 

  1. Ćwiczenia rozwijające funkcje językowe:

 

Ø     W tym oto wagoniku pojadą tylko te przedmioty, których nazwa rozpoczyna się głoską „o”. Co pojedzie? (Nauczyciel z dziećmi nazywa wszystkie obrazki, które leżą na dywanie, następnie chętne dzieci „wsadzają” do wagonika – tacki odpowiednie obrazki).

 

  Obrazek                ołówek     orzech    olej      okulary       arbuz     ośmiornica       osiołek



 

 

 

 

 

Ø     Czy do tego wagonika może wejść piłeczka? Dlaczego?

Ø     To jest wagon dla piłeczki. Wybiera się ona z przyjaciółmi na wycieczkę. Kto z nią może jeszcze wejść? (Nauczyciel z dziećmi nazywa wszystkie obrazki, które leżą na dywanie kładąc nacisk na głoskę „p” w nazwie. Następnie chętne dzieci „wsadzają” do wagonika – tacki odpowiednie obrazki wymawiając jego nazwę i uzasadniając swój wybór).

 

 

Ø     Na pewnej stacji pociąg zatrzymał się i do wagonu wszedł konduktor. Popatrzył na pasażerów i powiedział, że jeden z pasażerów pomylił wagony i musi wysiąść. Popatrzcie i powiedzcie kto tu nie pasuje i dlaczego?

 

ptak                   prosiak                   brama                 pralka                  psiak



 

 

 

 

 

 

 

Ø     Wszyscy pasażerowie bezpiecznie dojechali na miejsce wycieczki. Wysiedli i zaczęli bawić się przy piosence. Dzieci bawią się piłkami w parach: rzucają do siebie nazywając kierunek rzucania przed siebie. Następnie (drugie powtórzenie piosenki) stają do siebie plecami, tworzą z nóg okienko i próbują wtoczyć piłkę w okienko kolegi nazywając kierunek toczenia za siebie.

Ø     Po powrocie z wycieczki Piłeczka wysłała zaproszenie  do wszystkich swoich kuzynów i kuzynek – rymów, zapraszając ich na swoje urodziny. Kto będzie na przyjęciu urodzinowym u Piłeczki? (nauczyciel wraz z dziećmi nazywa wszystkie obrazki, a następnie dzieci wybierają tylko te, których nazwy rymują się z wyrazem „piłeczka”).

 

 

II.                      ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

 

1.  Zabawa ruchowa przy piosence z kasety z wykorzystaniem kolorowych

     wstążek z bibuły – obszerne wymachy ramion przeciwnie do ruchu

     wskazówek zegara: kilka taktów prawą ręką, kilka taktów lewą ręką, kilka

     taktów oburącz.

2.  Zabawa ruchowo – słuchowa: dzieci siedzą po „turecku” trzymając między

      nogami piłkę. Słuchają piosenki z kasety i rytmicznie uderzają wewnętrzną

      stroną dłoni – raz prawej, raz lewej o piłkę.

  1. Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe:

 

Ø     Prezentacja wzoru i pokaz pisania na wzorze – przypomnienie, ponieważ jest to drugie zajęcie kształcące umiejętność prawidłowego kreślenia kół.

Ø     Odtwarzanie wzoru w powietrzu z wykorzystaniem wstążek z bibuły. Kreślimy małe, większe, największe koła obserwując obraz jaki tworzy ruch wstążki (wizualizacja).

Ø     Ćwiczenia w parach: dzieci kreślą na plecach kolegi koła różnej wielkości. Zmiana ról.

Ø     Układanie wzoru z kolorowych wstążek na dywanie i wodzenie po nim całą ręką, palcami, raz lewą, raz prawą, obydwoma naraz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Ø     Wykonanie zadań z karty pracy – praca na 3 poziomach: goście rysują „portret” Piłeczki.

 

POZIOM I – gruby flamaster lub gruby pędzel i farby.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III.                 ZAJĘCIA KOŃCOWE

 

    1. Zabawa w „Echo”: Piłeczka zaproponowała swoim gościom zabawę w „Echo” – jesteście echem i powtarzacie cząstkę wyrazu, ciągle tę samą: skakuje. Ja będę dokładać inną cząstkę. Najpierw ja, potem wy, a na koniec cały wyraz razem. W ten sposób dowiecie się co ja potrafię. Zaczynamy:

 

Piłeczka:  pod

Goście:    skakuje

Razem:    podskakuje

 

Piłeczka:  prze

Goście:    skakuje

Razem     przeskakuje

 

Piłeczka:  wy

Goście:   skakuje

Razem    wyskakuje

 

Piłeczka:  od

Goście:   skakuje

Razem    odskakuje

 

    1. Słodka zagadka Piłeczki : na tacy rozłożyłam przysmaki. Jedne są bardziej do mnie podobne, inne mniej. Poczęstujcie się ale proszę bierzcie te słodycze, które są do mnie najbardziej podobne (lizaki kuleczki, lizaki koła, ciasteczka kuleczki, ciasteczka koła...).
    2. Porównywanie słodyczy, którymi poczęstowały się dzieci i omówienie różnic: kula zajmuje więcej miejsca, ponieważ jest okrągła z każdej strony, koło zajmuje mniej miejsca, ponieważ jest płaskie.
    3. Zjedzenie słodyczy, umycie zębów.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin