WINDYKACJA NALEŻNOŚCI.doc

(34 KB) Pobierz
WINDYKACJA NALEŻNOŚCI W obrocie gospodarczym mamy coraz większą styczność z kwestią, ze nasi kontrahenci w poważny sposób naruszają uzgodnienia dotyczące płatności

WINDYKACJA NALEŻNOŚCI W obrocie gospodarczym mamy coraz większą styczność z kwestią, ze nasi kontrahenci w poważny sposób naruszają uzgodnienia dotyczące płatności. Jaką metodę należy wybrać, aby uchronić się przed takimi sytuacjami? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze odpowiedniego instrumentu, aby to ryzyko maksymalnie ograniczyć, i przy tym nie ponosić znacznych kosztów?.

Metod udrażniania zatorów płatniczych obecnie jest kilka. Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania dotyczące tej kwestii. Najczęściej wierzytelności są przekazywane firmie windykacyjnej w celu ich wyegzekwowania. Znaczna ich część nie pobiera opłaty za przyjęcie zlecenia, stąd też niejednokrotnie zdarza się, że wobec trudnych dłużników firma taka nie podejmuje kosztownych przedsięwzięć, ponieważ występuje ogromne ryzyko, że taka inwestycja może nie przynieść zysku ani zwrotu kosztów. Tak, więc jak uchronić się przed powierzeniem należności osobom, które nie przyczynią się do prawidłowego wykonania zlecenia? Przede wszystkim przy wyborze firmy należy gruntownie sprawdzić, co dana firma może zrobić z wierzytelnością i jakich zwrotów kosztów zażąda w przypadku bezskutecznej egzekucji.

 

Wachlarz usług jest szeroki, ale aby prawidłowo wykonać zlecenie należy przeprowadzić pewien zakres niezbędnych czynności. Do tych czynności należy:
1. Bezpośredni kontakt z dłużnikiem w celu dokonania potwierdzenia stanu zadłużenia, negocjacji spłaty zadłużenia, dokonania zabezpieczenia należności odpowiednią umową (zastaw, hipoteka, poręczenie majątkowe, przewłaszczenie na zabezpieczenie, przelew dla zabezpieczenia, akt notarialny o poddaniu się dobrowolnej egzekucji itp.).
2. Ustalenie stanu majątkowego z poszczególnych zbiorów, przygotowania oferty w celu sprzedaży wierzytelności, szukanie możliwości kompensat wzajemnych (wszystkie te czynności powinny być udokumentowane).
3. Uzyskanie tytułu egzekucyjnego, zastępstwo procesowe w postępowaniu sądowym jak i egzekucyjnym.
Powyższych zakres działań dość często przynosi efekt w postaci odzyskania należności. W innym przypadku, należy sprawdzić, czy dłużnik przez swoje zaniedbanie celowo, czy nieumyślnie stał się niewypłacalny i czy to zachowanie narusza przepisy kodeksu karnego. W przypadku ujawnienia się okoliczności poważnego naruszenia przepisów przez dłużnika należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie organy ścigania, ponieważ w postępowaniu karnym można w szczególnych przypadkach domagać się naprawienia szkody.

Należy pamiętać, że:
1. Roszczenie ma swój okres przedawnienia, po tym okresie dłużnik ma prawo podnieść zarzuty przedawnienia, z reguły ten okres wynosi trzy lata, a jego termin jest głównie uzależniony od rodzaju czynności prawnej i przepisów szczególnych.
2. Należność można wpisać w straty działalności gospodarczej pod warunkiem, że będzie prawidłowo udokumentowana bezskuteczność egzekucji.
3. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Czym się charakteryzuje dobra firma windykacyjna? Przede wszystkim wie, jakimi instrumentami należy się posłużyć w konkretnych przypadkach, aby odzyskać należności. Doradzi, w jakim przypadku korzystniej jest odłożyć do archiwum tytuł egzekucyjny niż narażać wierzyciela na nadmierne koszty lub ewentualne poważne ustępstwa. Zatrudnia windykatorów, którzy potrafią wpłynąć na wyobraźnię dłużnika uzmysławiając mu, w jakiej sytuacji się znalazł, co go może czekać w przyszłości i czego może się spodziewać, gdy nim zajmie się profesjonalista. Windykator powinien podejmować bardzo rozsądne kroki podczas windykacji należności, bo radykalne działania nie zawsze przynoszą szybko oczekiwany rezultat. Najważniejsze jest to, aby dłużnik w windykatorze postrzegał osobę godną szacunku i respektu niż widział w nim zło konieczne. W stosunku do pewnej grupy dłużników musi potrafić przedsięwziąć bardzo konsekwentne i bezwzględne kroki, ponieważ zwłoka w działaniu może powetować poważną stratą.

Faktoring jest umową nienazwaną, której istotą jest finansowanie działalności przedsiębiorcy, poprzez nabywanie od niego wierzytelności przysługujących wobec jego kontrahentów. Faktor na podstawie umowy nabywa od przedsiębiorstwa (cedenta) wierzytelność w drodze cesji (wierzytelność ta to rachunek za sprzedaż towarów lub usług, jaki cedent wystawia) za kwotę potrąconą o należną sobie prowizję. Obowiązkiem cedenta z reguły wówczas jest poinformowanie dłużnika o obowiązku zapłaty umówionej ceny bezpośrednio na rzecz faktora. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje faktoringu:
Faktoring pełny (bez regresu) wraz z cesją wierzytelności na faktora przechodzi ryzyko niewypłacalności dłużnika i w przypadku, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić wierzytelności, faktor nie ma prawa regresu w stosunku do zbywcy wierzytelności.
Faktoring niepełny (z regresem) dokonanie cesji wierzytelności nie obejmuje przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika wobec faktora.
Faktoring mieszany to połączenie factoringu pełnego i niepełnego. Faktor przejmuje ryzyko odpowiedzialności dłużnika wyłącznie do pewnej kwoty, natomiast odpowiedzialność spoczywa nadal na cedencie. Rozwiązanie to jest rozłożeniem odpowiedzialności między faktora i cedenta.
Faktoring jest rozwiązaniem dobrym dla tego przedsiębiorcy, który nie posiada znacznych środków na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Wysokość prowizji jest w głównej mierze uzależniona od ryzyka, jaki faktor ponosi w związku z umową faktoringową.

 

Ubezpieczenie należności pieniężnych (ubezpieczenie krajowego kredytu kupieckiego) przeznaczone jest dla przedsiębiorstw, które realizuje sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Przedmiotem ubezpieczenia są należności powstałe z tytułu dostaw towarów lub wykonania usług płatnych w terminie około 90 dni. Należności te objęte są ochroną ubezpieczeniową do wysokości maksimum około 90%. Pozostałą część stanowi udział własny Ubezpieczającego. Za dzień powstania szkody ubezpieczalnia przyjmuje: dzień stwierdzenia prawnej niewypłacalności dłużnika lub, dzień, w którym upłynie 90 dni od fakturowego terminu płatności. Wypłata odszkodowania następuje w terminie 30 dni od dnia, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma kompletny wniosek o wypłatę odszkodowania.


Jakie rozwiązanie należy wybrać, aby uchronić się przed ryzykiem braku zapłaty?. Ryzyko będzie zawsze istniało, a ograniczyć je możemy dobrymi skutecznymi prostymi rozwiązaniami, bezgranicznie nie ufaj temu, co do ciebie mówi twój kontrahent, nie znasz go, to go sprawdź, masz wątpliwości, co do jego sytuacji finansowej domagaj się zabezpieczenia, trudno Ci wynegocjować zabezpieczenie to skorzystaj z innych instrumentów finansowych, aby zabezpieczyć transakcję. W zarządzaniu swoimi należnościami współpracuj z ludźmi rzetelnymi a wówczas będzie to tanie i bezpieczne.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin