Konspekt katechezy dla klasy II szkoły średniej
Temat: Eucharystia - pokarmem życia
Cel ogólny: Ukazanie Eucharystii jako autentycznego pokarmu życia i potrzeby częstego przyjmowania Jezusa w Komunii Świętej.
Cele szczegółowe: Uczeń:
· wykaże, że Eucharystia jest sakramentem prawdziwej obecności Chrystusa;
· uzasadni potrzebę częstego przyjmowania Komunii Świętej;
· w pełni uczestniczy we Mszy Świętej;
· wyjaśni, dlaczego Eucharystia jest pokarmem życia.
Metody: uroczyste czytanie Pisma Świętego, metoda powiązań biblijnych
Pomoce dydaktyczne i środki dydaktyczne: Tekst pieśni “Panie dobry jak chleb...”, Teksty Liturgii Słowa z Lekcjonarza - Boże Ciało (Rok A) tom III str. 385 - 387, kartki - format A3, kolorowe flamastry, Teksty modlitwy “Kto szuka Cię...” L. Staffa
Czynności katechety, czynności uczniów,
przebieg katechezy
Metody, uwagi
1. Modlitwa - śpiew : “Panie dobry jak chleb...”
2. Uświadomienie celu katechezy
Katecheta przedstawia cele katechezy. Zadaje uczniom pytania, na które odpowiedzi należy znaleźć na lekcji. Mogą one brzmieć następująco:
Jakie znaczenie dla mnie ma to, że Jezus jest z nami pod postacią chleba i wina?
- Co zrobić, aby dla mnie Eucharystia stała się autentycznym pokarmem życia?
Pytania zapisujemy na tablicy.
3. Praca w grupach (obwieszczenie)
Katecheta wyjaśnia, na czym będzie polegała ta część katechezy (W podanych tekstach liturgii słowa z Uroczystości Bożego Ciała należy znaleźć maksymalną ilość powiązań, skojarzeń, zależności myślowych pomiędzy podanymi tekstami. Dla lepszego zrozumienia polecenia można wyjaśnić: może być tak, że np. w pierwszym czytaniu ujęta jest pewna myśl, którą rozwija, lub do której powraca Ewangelia. Może też istnieć pewne zjawisko nakreślone w psalmie a rozwinięte w drugim czytaniu.
Chętni uczniowie odczytują głośno teksty z Uroczystości Bożego Ciała (Rok A) Lekcjonarz tom III str. 385 – 387.
Grupy 3-4 osobowe na kartkach A 3 zaznaczają kolorami fragmenty tekstów, łącząc je - przyciągając linie pomiędzy nimi.
4. Praca na forum ogólnym (rozważenie)
Uczniowie siadają grupami w dużym kręgu. W tym samym czasie przekazują sąsiedniej grupie swój arkusz- w ten sposób uczniowie wymieniają się swoją pracą. (po 1-2 min. kolejna zmiana, zmian tyle ile było grup w klasie)
Dla lepszego zilustrowania pracy poszczególnych zespołów arkusze zawieszamy na tablicy lub na ścianie.
Podsumowanie
Podkreślamy najistotniejsze powiązania i omawiamy je prowadząc dialog z uczniami (lub w formie refleksji), Uczniowie mogą dostrzec wiele powiązań. Oto 2 z nich:
I powiązanie:
1 czytanie:
“... Utrapił cię, dał ci odrzucić głód, żywił cię manną, której nie znałeś ani ty, ani twoi przodkowie, bo chciał ci dać poznać, że nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale wszystkim co pochodzi z ust Pana...”
Ewangelia:
“ Ciało moje jest prawdziwym pokarmem a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił, nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a pomarli. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”
II powiązanie:
Refren psalmu: “ Kościele Święty, chwal swojego Pana”
2 czytanie:
“... Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa?
Ponieważ jednak jeden chleb, przeto my liczni, tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba...”
Modlitwa końcowa (urzeczywistnienie)
Na początku modlitwy końcowej zadajemy pytania, które zapisaliśmy na tablicy na początku katechezy i prosimy o odpowiedzi w chwili refleksji.
Na zakończenie można odczytać jako modlitwę słowa Leopolda Staffa:
“Kto szuka Cię, już znalazł Ciebie;
Już Cię ma, komu Ciebie trzeba;
Kto tęskni w niebo Twe, jest w niebie;
Kto głodny go, je z Twego Chleba.
Nie widzą Ciebie moje oczy
Nie słyszą Ciebie Moje uszy;
A jesteś światłem w mej pomroczy’
A jesteś śpiewem w mojej duszy.”
metoda powiązań biblijnych
uroczyste czytanie Pisma Świętego
analiza tekstów biblijnych
Opr. S. Urszula Myjak, USJK
sysika