Katecheza 2.doc

(47 KB) Pobierz
Katecheza 2

Katecheza 2

MODLITWA

Panie Jezu, Ewangeliści opowiadają o Tobie, o Twojej miłości i trosce o ludzi. Proszę Cię, pozwól mi z uwagą czytać wszystko, co napisano o Tobie i rozumieć, że Twoje słowa i czyny maja przybliżać mnie do Boga Ojca. Proszę Cię, Panie Jezu, abyś dał mi dość światła i odwagi do szukania w Ewangeliach pełnej prawdy o Bogu, który kocha wszystkich ludzi. Proszę Cię też, Panie Jezu i o to, abym potrafił uwierzyć Ci i wypełniać wszystko, czego ode mnie oczekujesz.

Wiesz już, że słowem "Ewangelia" określa się cztery pierwsze księgi Nowego Testamentu, które opowiadają o nauczaniu, działalności, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Jak doszło do powstania Ewangelii? Kiedy się to dokonało?

Apostołowie najpierw głosili Ewangelię, opowiadając dobrą nowinę, że Bóg wskrzesił Jezusa, że Jezus żyje, pokonał śmierć i grzech. Dla pierwszych chrześcijan najważniejsze było życie na co dzień tą dobrą nowiną i dziękowanie Bogu za nią (zwłaszcza podczas Eucharystii), a także głoszenie jej innym. Był to więc okres tradycji ustnej, który trwał kilka dziesięcioleci, dokąd żyli naoczni świadkowie - ludzie, którzy znali osobiście Pana Jezusa i mogli opowiedzieć o tym, co widzieli.

Po śmierci pierwszych świadków przystąpiono do spisywania wszystkiego, co Jezus nauczał i czynił. Wszystko to działo się w I wieku po Chrystusie.

Wszystkim Ewangelistom przyświecał jeden cel: pragnęli, aby ludzie odnaleźli w Jezusie kochającego ich Boga, by zrozumieli, że dzięki Jezusowi to, za czym tak tęsknią, staje się rzeczywistością. Chociaż każdy z Ewangelistów trochę inaczej opowiada o Panu Jezusie, to jednak każdy podkreśla, że Jezus jest Synem Bożym, Mesjaszem, Zbawicielem ludzi. Ewangelista Mateusz przytacza niektóre zapowiedzi o Mesjaszu, zapisane w księgach Starego Testamentu i tłumaczy, że tym zapowiadanym Mesjaszem, Synem Bożym jest Jezus. Od słów wyjaśniających, kim jest Jezus rozpoczyna swoją księgę św. Marek, pisząc: Ewangelia [Dobra Nowina] o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym (Mk 1, 1).

Ewangelista Łukasz, opowiadając o narodzinach Jezusa, mówi wprost: Narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz – Pan (Łk 2, 11). Także opowiadania św. Jana o Jezusie mają służyć Temu, aby ludzie uwierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym i aby wierząc mieli życie w imię Jego (J 20,31).

Krzyżówka. 

 

Hasła:
1. Został sprzedany przez braci.
2. Król Izraela, autor psalmów.
3. Może być Stary lub Nowy. 
4. Zbudował arkę.
5. Odłącza ludzi od Boga.
6. Zawarł z Bogiem przymierze na górze Synaj.
7. Naród wybrany.
8. Księga ksiąg.
9. Miał złożyć swojego syna w ofierze.

 

Schemat - etapy powstawania Ewangelii.

 

ŻYCIE JEZUSA, JEGO SŁOWA I CZYNY,
których świadkami byli uczniowie

TRADYCJA USTNA:
wspólnoty chrześcijańskie,
w których po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa
opowiadano o wielkich dziełach Boga
dokonanych przez Jezusa 

SPISANIE TRADYCJI USTNEJ,
z której my teraz korzystamy
w postaci czterech Ewangelii według św. Mateusza, 
św. Marka, św. Łukasza, św. Jana

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin