Trenuj Mądrze.doc

(5 KB) Pobierz

Przetłumaczony przeze mnie art Rossa Enamaita:

 

Otrzymałem wiele maili odnośnie specyfiki treningu bokserskiego. Naprawdę doceniam odzew. Chciałbym jednak podkreślić fakt, że nie istnieje trening który zadowoliłby każdego boksera. Każdy fighter ma swoje własne mocne strony i słabości. Wysoki, smukły bokser będzie trenował zupełnie inaczej, niż niski, krępy fighter. Ważne jest więc, aby dopasować trening do swoich własnych potrzeb.

Planując trening zawsze myśl o swoich priorytetach. Jeśli chcesz stać się świetnym bokserem, musisz odpowiednio trenować. Wcale nie przesadzam podkreślając wartość treningów którym się poświęcasz. Podnoszenie ciężarów i bieganie nie zrobią z Ciebie czempiona. Najlepszą drogą do poprawienia swoich wyników jest trening na ringu.

Moja rada to regularne sparingi oraz skupienie się na doskonaleniu techniki. Na Twoim ciele spoczywa jednak trud ciągłych sparingów oraz walka na zawodach. Musisz więc tak zmodyfikować nawyki treningowe, by przyzwyczaić organizm do wysiłku jaki musi ponosić.

By osiągnąć sukces musisz trenować mądrze. Miałem w życiu szczęście pracować z wieloma świetnymi trenerami boksu. Mimo tego szczęścia, było czasem tak, że tylko ja wiedziałem jak ma się mój organizm. Ciało jest wyjątkowym mechanizmem. Jeśli jesteś zmęczony, to ono powie Ci o tym. Musisz po prostu słuchać jego rad.

 

Typowy rytm treningów boksera powinien zawierać poranne bieganie, po którym wieczorem nastąpi wyprawa na salę. Na treningu - walka z cieniem, ćwiczenia na ciężkim worku, praca z tarczami i łapami, trening szybkości, skakanka oraz sparingi. Możesz również wpleść w rozkład tygodnia trening siłowy oraz wydolnościowy. Każdego dnia powinieneś dołączać coś innego. Przykładowo - jednego dnia możesz trenować walkę przeciwko leworęcznemu przeciwnikowi, poprzez obchodzenie z lewej i skupienie się na pracy swojej prawej ręki. Innego dnia możesz skupić się na walce "w środku" z krótkimi hakami i podbródkowymi.

 

Nie dopuszczaj do tego by każdy trening był identyczny. Zaczniesz bezmyślnie powtarzać ruchy, zamiast intensywnie trenować. Wszyscy mamy słabości , na których trzeba się skupić, i nad którymi trzeba pracować. Lepsze będzie pracowanie nad słabymi stronami, niż spędzanie całego treningu na trenowanie kombinacji które masz doprowadzone do perfekcji. Jeśli problemy sprawia Ci atak podczas ruchu w prawo, ćwicz ten ruch przez cały trening. Ćwicz poruszanie się w tym kierunku i dorzuć do tego wszystkie swoje kombinacje.

 

Jako dodatek przed nadchodzącą walką, powinieneś sparować najlepiej od 3 do 4 dni w tygodniu, z większą ilością rund niż zwykle. Możliwe, że będziesz musiał odpuścić poranne biegi, by dołączyć dodatkowe sparingi. To jest właśnie granica pomiędzy ciężkim treningiem, a przetrenowaniem. Przez lata przekraczałem tą granicę wiele razy. Doświadczenie nauczyło mnie, że czasem najlepiej jest odpuścić, gdy ciało potrzebuje odpoczynku. To jest podstawowa zasada, jeśli masz napięty rozkład treningów. Ciężkie sparingi są najważniejsze. Nic złego się nie stanie, jeśli odłożysz poranny trening interwałowy, jeśli planujesz sporą serię sparingów po południu. Nie trenujesz do wyścigu. Trenujesz do walki. Skup swoją energię na boksie.

 

Cały czas bądź elastyczny i improwizuj z treningiem by otrzymać jak najlepsze rezultaty. Modyfikuj swój rozkład treningów, mając na uwadze swoje cele oraz słabości, które trzeba przezwyciężyć. Treningi siłowe oraz wydolnościowe śa świetne, lecz nie mogą zastąpić zwykłych treningów. Powinny być dodatkiem do całego rytmu treningów boksera. Mogę wziąć dowolnego gościa z ulicy, narzucić mu rygorystyczny trening biegowy i siłowy przez cały rok. Będzie w świetnej formie, ale nie będzie bokserem. Boks zawiera w sobie kombinację siły, wytrzymałości, mocy, szybkości, i przede wszystkim umiejętności.

 

Musisz więc robić swoje na sali, i uczyć się podstaw tego sportu. Treningi kondycyjne opłacą się tylko tym, którzy osiągną perfekcję w podstawach. Boks jest sportem, który polega na umiejętnościach i strategii. Ćwiczenia wydolnościowe pomogą Ci dawać siebie wszystko, ale musisz posiąść umiejętności, by tą wydolność należycie wykorzystać. Naucz się, co należy robić na ringu, i pozwól swojej kondycji zadbać o to, żebyś mógł przetrwać rundę po rundzie.

 

Trenuj mądrze, poprzez doskonalenie swoich umiejętności oraz doskonalenie swojego ciała. Różni przeciwnicy wymagają różnych planów walki, różnych treningów. Zauważ to i pracuj ze swoim trenerem obmyślając rozkład treningów który będzie idealny do twoich celów. Nie lekceważ inteligencji, której oboje potrzebujecie na ringu i poza nim. Mądrzy fighterzy = dobrzy fighterzy.

 

 

Trenuj ciężko, ale przede wszystkim trenuj mądrze.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin