Znaczenie Sparingów.doc

(5 KB) Pobierz

Poniżej wrzucam przetłumaczony artykuł Rossa Enamaita:

 

Znaczenie sparingu

 

Często studiujemy wyniki najnowszych badań o sporcie, aby udoskonalić nasze programy treningowe. Nauka pozwala nam lepiej zrozumieć jak i dlaczego nasze ciało reaguje na określony trening. Przykładowo, udowodniono, że odpowiednio dobrany trening siłowy zwiększa siłę i szybkość, a mitem jest przekonanie jakoby siłownia zmniejszała gibkość i zasięg ruchu. Duże postępy dokonały się również w wiedzy o odżywianiu i suplementacji. Niemniej jednak, wprowadzając nowe metody treningowe, w żadnym wypadku nie wolno zaniedbać najbardziej klasycznego elementu treningu boksera-sparingu.

 

Podstawą treningu jest Zasada Specyficzności, według której zawodnik przechodzi od ogólnego do wyspecjalizowanego treningu. Załóżmy, że że macie 12 tygodni na przygotowanie do walki. Pierwsze 3 tygodnie możecie przeznaczyć na budowanie kondycji. Następnie, powinniście skoncentrować się na specjalistycznym, intensywnym treningu bokserskim.

 

Zgodnie z Zasadą Specyficzności, po wypracowaniu odpowiednich podstaw, trening musi być prowadzony pod kątem zawodów, do których przygotowuje się zawodnik. Bokser trenuje po to, by walczyć na ringu, a nie np. startować w zawodach w podnoszeniu ciężarów. Program treningowy musi więc odpowiadać głównemu celowi. Boksowanie jest podstawą, celem jest wygrana walka. Zasada Specyficzności mówi: żeby dobrze przygotować się do walki, trzeba jak najwięcej walczyć.

 

Biegi oraz trening siłowy mają na celu poprawienie kondycji zawodnika, są jednak wyłącznie uzupełnieniem wszechstronnego treningu. Aby uzyskać prawdziwe postępy w boksie, trzeba wyjść na ring i walczyć. Dlatego to właśnie sparing jest najważniejszą częścią treningu.

 

Jako młody zawodnik, nauczyłem się kiedyś kombinacji do ćwiczenia na worku od mojego ówczesnego trenera, Harry'ego Figueroa. Kiedy przetrenowałem ją przez kilka rund, Harry spojrzał na mnie i powiedział "OK, opanowałeś ten schemat, zobaczmy, czy potrafisz go wykorzystać. Pamiętaj, worek nie oddaje ciosów."

 

To proste stwierdzenie mówi bardzo dużo o znaczeniu sparingów. Nieważne, jak mocno uderzasz w worek, jeśli nie umiesz zastosować tego podczas walki. Sparing poprawia timing, szybkość reakcji i skuteczność kombinacji. Nawet indywidualna praca z trenerem na 'łapach', choć jest doskonałym treningiem, nie może zastąpić regularnych sparingów.

 

 

Oprócz oczywistych korzyści fizycznych, częste sparowanie pomaga w pokonaniu stresu przed walką. Psychika ma ogromne znaczenie dla wyniku pojedynku. Silny stres może wyczerpać zawodnika, zanim jeszcze rozpocznie się walka, sprawić, że wejdzie on na ring spięty, na 'ciężkich nogach'. Jedyną drogą do przezwyciężenia nerwów jest doświadczenie. Im więcej walczycie, tym łatwiej wam będzie pokonać zdenerwowanie przed wyjściem na ring.

 

Wszyscy znani zawodnicy musieli kiedyś poradzić sobie ze stresem, opanować swoje emocje przed debiutancką walką czy pierwszym pojedynkiem o tytuł. Dzięki doświadczeniu, bardzo wzmacnia się psychika. Zaczynacie polegać na swoich umiejętnościach oraz ciężkiej pracy włożonej w treningi. Jest to nieodłączna część w procesie rozwoju wojownika. Najpierw trenujecie technikę, potem budujecie pewność siebie i doświadczenie. Boks nie jest sportem, który można opanować w ciągu jednego dnia, wymaga wieloletniego treningu.

 

Traktujcie każdy sparing jako okazję do polepszenia poszczególnych elementów waszej walki. W danym sparingu możecie wybrać pracę nad prostymi, kontrami bądź samą defensywą. Zalecam odbywanie sparingów z różnymi przeciwnikami tak często, jak tylko to możliwe. Im więcej sparingów macie za sobą, tym większe jest wasze doświadczenie w walce przeciwko zawodnikom reprezentującym rozmaite style walki.

 

Trening kondycyjny jest ważnym elementem przygotowania do walki, ale walczyć nie nauczycie się na bieżni lecz wyłącznie na ringu. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak złożonym sportem jest boks. Wymaga przygotowania fizycznego, odwagi, odporności psychicznej, siły, szybkości i techniki. Aby uzyskać optymalne rezultaty, konieczne jest odpowiednie połączenie kilku rodzajów treningu, tak, aby rozwijać zarówno siłę i wytrzymałość, jak i typowo bokserskie umiejętności.

 

Podsumowując, sparingi przynoszą ogromne korzyści zarówno fizyczne, jak psychiczne. Nie zaniedbujcie więc ich nigdy, nie sparując nie staniecie się nigdy prawdziwymi wojownikami.

 

 

Oryginał: [http://www.rossboxing.com/thegym/thegym11.htm]

 

 

 

 

Dla większości z nas to zapewne oczywiste sprawy (może bardziej przydałoby się to 'tradycyjnym' ...), ale zagląda tu również wiele osób stawiających pierwsze kroki w SW, więc warto, żeby wiedziały, czemu sparingi są tak istotne.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin