głęboko upośl.doc

(65 KB) Pobierz
Gluźniewicz

Gluźniewicz

Urszula Strzelczyk

 

 

Wspomaganie rozwoju dziecka głęboko upośledzonego umysłowo

 

              Żyją cicho i niezauważalnie dla świata zewnętrznego zaabsorbowanego codzienną pogonią za dobrami materialnymi, karierą, sukcesami... . Rzadko zauważysz ich na ulicy, bo wózek lub sam człowiek jest zbyt ciężki, aby matce udało się znieść go po schodach lub po prostu dlatego, że obawia się ona reakcji ludzi na nietypowe zachowania syna lub córki. Oglądają świat zza okna lub barierki balkonu. Kiedy „odchodzą” ich rodzice, dalsze swoje życie spędzają najczęściej w zakładach opieki społecznej. Ludzie upośledzeni umysłowo w stopniu głębokim.

Ich istnienie ma jednak głęboki sens – uczy nas bezinteresownej miłości do drugiego człowieka, pokory wobec losu, pokazuje świat wartości pozamaterialnych. Nie bez znaczenia zwykło się mówić, że Miarą humanizmu społeczeństwa jest jego stosunek do osób niepełnosprawnych.

              Dziecko głęboko upośledzone umysłowo nigdy nie wyzdrowieje, bo upośledzenie nie jest chorobą. Nigdy też nie nastąpi taki skok w jego rozwoju poznawczym, że osiągnie iloraz inteligencji mieszczący się w granicach normy. To nie znaczy jednak, że dziecko „stoi w miejscu” - ono stale rośnie, rozwija się fizycznie. To dziecko osadzone jest w środowisku społeczno-kulturowym, przyrodniczym, technicznym, ma prawo w nim żyć, korzystać z jego dóbr, zmieniać je, na ile to możliwe.

              Człowiek jako część środowiska wchodzi w różne relacje, porozumiewa się, obserwuje i doświadcza, zdobywa wiedzę i umiejętności, działa odtwórczo i twórczo, dba o zdrowie fizyczne i psychiczne. Odkrywa siebie i świat dzięki zdolnościom zmysłowym, umysłowym i praktycznym, na zasadzie interioryzacji i eksterioryzacji. Jeśli proces internalizacji przebiega prawidłowo, u dziecka kształtuje się pozytywny stosunek do otaczającego go świata i samego siebie.

              Dziecko głęboko upośledzone nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w złożonej rzeczywistości. Dlatego też to od nas zależy, czy zdobędzie podstawowe czynności adaptacyjne. Według J. Piagetta proces adaptacji to wykorzystanie podstawowych umiejętności w życiu. Od czego to zależy? Od asymilacji i akomodacji. Dziecko zdrowe uczy się rozumieć świat, jego zależności, związki przyczynowo-skutkowe najpierw w sposób czynnościowy, następnie wyobrażeniowy, w końcu symboliczny. Wykształcone pojęcia włączane są w sieć informacyjną, dzięki czemu dziecko zdobywa nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności, ma wpływ na otaczające go środowisko. Natomiast osoby głęboko upośledzone umysłowo postrzegane są często jako jednostki niesamodzielne, zależne od innych ludzi, biernie odnoszące się do biegu ich własnego życia oraz do spraw otaczającego ich świata.

              Czy tak musi być? A jeżeli nie, to co i jak należy zmienić? Po analizie schematu działania dziecka w środowisku, nasuwają się pewne wnioski. Skoro upośledzenie umysłowe spowodowane jest pewnymi organicznymi i funkcjonalnymi zmianami w mózgu (zwłaszcza w korze mózgowej), to nie jesteśmy w stanie zmienić tej sytuacji. Możemy jednak zapewnić takiemu dziecku przyjazne mu środowisko:

·        w którym poczuje się pewnie, bezpiecznie, będzie akceptowane, kochane, szczęśliwe,

·        które będzie stymulowało i wspierało jego rozwój,

·        które stworzy mu warunki do opanowania podstawowych, elementarnych umiejętności funkcjonalnych.

              Dlatego dobrze się dzieje, że coraz częściej mówi się o edukacji dzieci głęboko upośledzonych umysłowo. Wszystkie dzieci z bardzo poważnymi problemami rozwojowymi powinny jak najwcześniej uzyskać fachową pomoc. Dobrze jest, jeżeli rodzice potrafią zapewnić im miłość i opiekę, choć czasem nawet i tego dziecku brak. Żyje ono wtedy w ogromnej samotności i chaosie. Kontakt z nauczycielami może być dla niego w tej sytuacji pierwszym spotkaniem z przyjazną mu osobą, z kimś, kto podejmie się uporządkowania jego świata, nauczenia go, że jest i że może czegoś chcieć.

              Jak pracować z dzieckiem głęboko upośledzonym?

              Nauczyciel terapeuta rozpoczynający pracę z uczniem wie o nim niewiele albo prawie nic. Dysponuje co najwyżej zaświadczeniami od różnych specjalistów, zawierającymi często informacje, które ze względu na specjalistyczny język nie zawsze są dla niego zrozumiałe. Terapeuta musi mieć pełną świadomość tego, że z każdym uczniem powinien pracować na miarę jego indywidualnych możliwości i predyspozycji. Z jednym rozpocznie terapię od stymulacji polisensorycznej, integracji zmysłów czy kształtowania poczucia ciała, u innego natomiast będzie mógł pracować nad rozwojem motoryki dużej i małej, funkcji poznawczych, komunikacji, socjalizacji, samoobsługi. Zakres działań wyznacza poziom rozwoju dziecka. Podstawą do pracy jest diagnoza funkcjonalna i ekologiczna. Powinny one dotyczyć wszystkich obszarów funkcjonowania dziecka upośledzonego w środowisku.

Diagnoza funkcjonalna obejmuje aktualne umiejętności dziecka w zakresie funkcjonowania zmysłów i możliwości ich integracji, porozumiewania się (wokalizacja, kontakt) oraz występowania zachowań nietypowych, utrudniających dziecku edukację, np.: kołysanie, rytmiczne poruszanie, szarpanie bluzy, głaskanie się po głowie, krzyk, wyginanie się, bicie się po głowie. Obejmuje również umiejętności związane z poruszaniem się, samoobsługą (korzystanie z toalety, rozbieranie się, ubieranie, picie), umiejętności i sposoby poznawania otaczającego go świata (np. wąchanie przedmiotów i osób, branie do ręki przedmiotu i uderzanie nim, wsłuchiwanie się w dźwięki, szukanie przedmiotów wokół siebie, usiłowanie znalezienia zabranego mu przedmiotu, domaganie się go, posługiwanie się piktogramami, rozróżnianie osób po głosie). Należy w niej także opisać ulubione formy aktywności i sposób spędzania czasu wolnego przez wychowanka.

              Diagnoza ekologiczna obejmuje informacje uzyskane od rodziców na temat ucznia i rodziny, np.: ile jest osób w rodzinie, kto spędza z dzieckiem najwięcej czasu i w jakiej formie, jak rodzina spędza czas wolny, urlopy, wakacje, jak dziecko w domu się porusza, z kim jest najbardziej związane, w jaki sposób porozumiewa się z innymi, jak reaguje na poszczególne osoby z otoczenia, czy odróżnia osoby bliskie, czy lubi samo spędzać czas, czy woli być w towarzystwie innych, w jakiej pozycji najbardziej lubi przebywać, siedzieć lub leżeć, czy w ciągu nocy wymaga zmiany położenia, jak reaguje na nowo wprowadzone zmiany, co lubi jeść i pić, w jaki sposób komunikuje, że jest głodne lub spragnione, czy lubi słuchać muzyki, jakie ma swoje ulubione melodie, czy są jakieś formy aktywności, które specjalnie lubi.

              Diagnoza umiejętności funkcjonalnych i ekologicznych jest podstawą do konstruowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych (IPET). Według A. Smyczek i J. Szwiec, współautorek przewodnika dla nauczycieli pt. Edukacja uczniów z głębokim upośledzeniem umysłowym, indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny powinien zawierać[1]:

·        dane personalne ucznia,

·        krótką charakterystykę ucznia (dominujące nastroje, ulubione formy aktywności, zachowania nietypowe) oraz zalecenia specyficzne,

·        opis grupy szkolnej, do której uczeń należy, jej głównych założeń programowych i stylu pracy (jeśli uczeń bierze udział w zajęciach grupowych),

·        tygodniowy harmonogram zajęć (lub harmonogram zajęć indywidualnych w przypadku nauczania indywidualnego) ,

·        cele ogólne i szczegółowe dotyczące poszczególnych sfer aktywności życiowej oraz sposoby ich realizacji,

·        zgodę rodziców na realizację programu,

·        ocenę osiągnięć,

·        podpis osoby odpowiedzialnej za realizację programu.

              Etapy pracy rewalidacyno-wychowawczej z uczniem głęboko upośledzonym umysłowo przebiegają według następującego schematu:

 

DIAGNOZA



 



INDYWIDUALNY  PROGRAM (IPET)

 

 

DZIAŁANIE  TERAPEUTYCZNO-WYCHOWAWCZE WYZNACZONE PRZEZ :

 



CELE OGÓLNE

 



CELE OPERACYJNE

 



SPOSOBY REALIZACJI CELÓW

 

EWALUACJA

 

Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny jest kierunkowskazem działań rewalidacyjnych. W wyniku jego zastosowania dochodzi do uruchomienia następujących relacji:

R



                                                                                      (rodzic)

U

                                                                                                         





      NT (nauczyciel – terapeuta)                                                          (uczeń)

             

NO

                                                                                                                 (najbliższe otoczenie)

 

              Jaki powinien być terapeuta? Powinien być:

1) kompetentny w zakresie:

·        psychologii,

·        pedagogiki,

·        diagnozy,

·        organizacji,

·        dydaktyki,

·        ewaluacji;

2) stosujący zasady:

·        bezwzględnej akceptacji dziecka,

·        właściwego stosowania wzmocnień i rozwijania pozytywnej motywacji do pracy,

·        pełnej opieki wychowawczej i współpracy ze środowiskiem domowym i szkolnym,

·        dynamicznego podejścia w realizacji programu terapeutycznego,

·        regulowania intensywności ćwiczeń i treningu,

·        trwałości i systematyczności,

·        stopniowania trudności,

·        indywidualności toku pracy.

           M. Kwiatkowska w programie pracy edukacyjnej z dzieckiem upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim pisze: Celem wspomagania rozwoju dziecka jest osiągnięcie przez nie optymalnego poziomu pozwalającego na możliwie najwyższą samodzielność i komfort psychiczny dla niego i otoczenia. [2]

        Efektywna, ukierunkowana na osiągnięcie tego celu praca wymaga od nauczyciela terapeuty w podejmowanych działaniach rewalidacyjno-wychowawczych:

·         zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa,

·         traktowania go na miarę możliwości i zgodnie z wiekiem,

·         odczytywania wszystkiego, co próbuje przekazać gestem, mimiką itp.,

·         dostrzegania w nim pełnowartościowego człowieka,

·         doceniania jego możliwości, a nie skupiania się na ograniczeniach,

·         zauważania przejawów jego woli i wdrażania do dokonywania wyborów,

·         podnoszenia jakości życia i sprawiania, aby było z niego zadowolone.

              Ważnym elementem pracy edukacyjno-terapeutycznej jest ponadto zbudowanie porozumienia z dzieckiem, nawiązanie kontaktu, zapewnienie mu komfortu fizycznego w czasie pracy poprzez znalezienie dogodnych dla niego pozycji, w których będzie mógł optymalnie pracować. Poczucie bezpieczeństwa zapewni wychowankowi m.in. ustrukturyzowane otoczenie (stałość miejsca, osób, następstw zdarzeń, komunikatów).

              Istotnym elementem edukacji jest także terapia zachowań nietypowych, zagrażających życiu dziecka, utrudniających mu rozwój lub po prostu dziwacznych.

              Jak każdy człowiek, także dziecko upośledzone umysłowo w stopniu głębokim potrzebuje kontaktów społecznych, zwłaszcza z rówieśnikami. Dlatego też coraz częściej rodzice dzieci głęboko upośledzonych decydują się na uczestnictwo swoich dzieci w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych na terenie szkoły. Praca w takiej klasie odbywa się na dwóch poziomach: indywidualnym i zbiorowym. Nauczyciel ma do dyspozycji wiele metod edukacyjnych (np. poranny krąg, zajęcia muzyczne, plastyczne, prace z żywiołami, chromoterapię, elementy metody Weroniki Sherborne czy Knillów), ale rozwój jest stymulowany także poprzez uczestnictwo w grupie rówieśniczej, kontakty społeczne, które w naturalny sposób zmuszają takie dziecko do prób komunikowania się.

Nauczyciel, który gwarantuje dziecku upośledzonemu umysłowo w stopniu głębokim zaspokojenie jego podstawowych potrzeb, sprawia, że będzie ono akceptowanym członkiem danego środowiska i w sposób zauważalny poprawi się jakość swego życia.

           M. Kwiatkowska nazywa dziecko głęboko upośledzone umysłowo „głęboko niezrozumianym”. Jest w tym sformułowaniu istotny sens, bowiem to właśnie po naszej stronie: rodziców, wychowawców, terapeutów leży obowiązek „odkodowania” przesyłanego komunikatu: Mogę być wartościowym człowiekiem, jeśli Wasze postawy mi na to pozwolą.

W kolejnym numerze „Forum Nauczycieli” zamieścimy przykładowy indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.

 

Literatura:



  1. Bogdanowicz M., Kasica A.: Ruch rozwijający dla wszystkich. Harmonia, Gdańsk 2003.
  2. Fröhlich A.: Stymulacja od podstaw. WSiP, Warszawa 1998.
  3. Kościelska M.: Oblicza upośledzenia. PWN, Warszawa 1995.
  4. Kwiatkowska M.: Dzieci głęboko niezrozumiane. Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej, War...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin