Kaczka pieczona z jabłkami i inne przepisy na kaczkę.doc

(44 KB) Pobierz
Kaczka pieczona z jabłkami

Kaczka pieczona z jabłkami

Kaczka z jabłkami jest pyszna, elegancko wygląda i wcale nie trzeba być mistrzem patelni, żeby ją przyrządzić.

Przygotuj:

kaczkę świeżą lub mrożoną o wadze 1,5-2 kg, 8 dość kwaśnych jabłek (szara reneta, antonówka), czubatą łyżkę majeranku, 3-4 łyżki żurawiny lub borówek do mięsa, 2 łyżki oliwy, łyżkę soku z cytryny, cukier, pieprz, sól, oliwę lub słoninę do posmarowania formy

Będą ci też potrzebne:

brytfanna lub inne żaroodporne naczynie do pieczenia kaczki, nieduża blacha do pieczenia jabłek, deska do krojenia, nóż, grube rękawice, papierowy ręcznik, białe bawełniane nici, gruba igła (tzw. groszówka)

Najlepsze są kaczki młode o wadze od 1,5 do 2 kg. Na bazarach można kupić kaczkę świeżą, ale bezpieczniej jest kupić w sklepie mrożonego ptaka. Po upieczeniu będzie równie smaczny, a może nawet bardziej kruchy. Z półtorakilogramowej kaczki wychodzą dwie słusznej wielkości porcje obiadowe. Jeśli wykroisz więcej, będą małe, raczej przekąskowe. Zastanów się więc, czy nie musisz kupić dwóch kaczek.

1. Przygotuj kaczkę do faszerowania i pieczenia

Jeśli kupiłaś kaczkę mrożoną, musisz najpierw ją rozmrozić. Ważne, by proces ten przebiegał powoli. Najlepiej przełóż ją z zamrażalnika na dolną półkę lodówki i pozostaw tu na 8-12 godz., a może nawet dłużej (rozmrażana "na skróty" - w wodzie lub pozostawiona w temperaturze pokojowej - będzie twarda i mniej smaczna). Rozmrożoną (albo świeżą) kaczkę umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Pookrawaj widoczny tłuszcz, a potem opuszkami palców dobrze wygnieć piersi - rozbijesz w ten sposób tłuszcz znajdujący się w mięśniach (łatwiej się wtedy stopi podczas pieczenia). Skrop ptaka wewnątrz sokiem z cytryny, natrzyj całego solą, pieprzem, połową majeranku (obficiej od wewnątrz), zawiń w folię i wstaw na 2-3 godz. do lodówki. Niech kruszeje.

2. Pokrój jabłka i nadziej nimi kaczkę

Przygotuj nadzienie na 30 min przed wyjęciem kaczki z lodówki. Jabłka umyj, 2-3 obierz, pozostałe odłóż. Obrane owoce przetnij na ćwiartki, powycinaj z nich gniazda nasienne, a miąższ pokrój w poprzek na półcentymetrowej grubości plasterki. Starannie wymieszaj je z pozostałym majerankiem i napełnij tym farszem kaczkę. Następnie zaszyj otwór bawełnianą nitką - najlepiej na okrętkę.

 

3. Wstaw ptaka do piekarnika i upiecz

Włącz piekarnik, ustawiając pokrętło termostatu na 170-190°C. Dno brytfanki posmaruj oliwą albo kawałkiem słoninki. Włóż tam kaczkę, skrop lekko wodą i wstaw naczynie do rozgrzanego piekarnika. Co jakiś czas polewaj tuszkę sosem z dna naczynia. Po 30 min skóra ptaka zacznie się rumienić, wówczas wysuń na chwilę naczynie i czubkiem noża ponacinaj ją w kilku miejscach. Przy okazji polej kaczkę wytworzonym sosem. Po 45 min przekręć ją, żeby równomiernie się upiekła i ładnie zrumieniła także z drugiej strony. Pamiętaj, by od czasu do czasu polewać ją sosem. Jeśli twoja kaczka piecze się już 80 min, wyjmij ją na chwilkę z piekarnika i natnij nożem skórę między udami a korpusem z obu stron. Tam zgromadziło się bardzo dużo tłuszczu, który teraz będzie mógł swobodnie spłynąć do brytfanki, a udka ptaka szybciej się upieką. Oceń też, czy skóra jest już dostatecznie zrumieniona. Jeśli tak, przykryj brytfannę folią i znów wstaw do piekarnika. Po 20 min sprawdź, czy ptak już się upiekł: nakłuj szpikulcem lub cienkim nożem najgrubszą część udka. Wypływający sok powinien być klarowny. Jeśli jest różowy, tuszkę trzeba jeszcze dopiec. Czas pieczenia kaczki zależy od jej wagi. Ważącą 1,5-2 kg sztukę musisz piec od 90 min do 2 godz.

4. Przygotuj jabłka do pieczenia

Po wstawieniu kaczki do piekarnika wydrąż gniazda nasienne z jabłek, które odłożyłaś. Powstałe zagłębienia napełnij żurawiną, borówką albo cukrem (łyżeczka na każde jabłko). Ułóż jabłka na blaszce i na 35-40 min przed zakończeniem pieczenia kaczki wstaw do piekarnika. Możesz jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usuwając środki, posłodzić, posypać majerankiem i 10-15 min dusić w rondelku na tłuszczu (1-2 łyżki) z kaczki. Powinny być miękkie, ale nie rozgotowane.

5. Wyjmij tuszkę z piekarnika i pokrój ją

Gdy uznasz, że kaczka jest upieczona, wyłącz piekarnik, ale jeszcze przez kwadrans jej nie wyjmuj. Gdy będzie odpoczywała, soki równomiernie rozłożą się w całym mięsie. Następnie przełóż kaczkę na deskę i ostrym nożem lub nożycami do drobiu pokrój na porcje. Ułóż mięso na ogrzanym półmisku, a z brytfanny zlej tłuszcz. Sosem, który został na dnie, polej kaczkę. Obok mięsa poukładaj gorące jabłka.

6. Podaj na stół

Kaczkę możesz podać z pieczonymi ziemniakami, kluseczkami śląskimi, frytkami lub ryżem. Pasuje do niej surówka z czerwonej kapusty. Jeśli chciałabyś mieć więcej sosu, wlej do esencjonalnego płynu pozostającego na dnie brytfanny trochę wrzącej wody lub bulionu, zagotuj, mieszając i starannie zbierając łyżką z dna i boków naczynia zagęszczony, bardzo smakowity ekstrakt. Gdyby sos wyszedł za rzadki, zagęść go łyżeczką mąki wymieszaną z odrobiną zimnej wody, zagotuj, przypraw do smaku i podaj w sosjerce.

 

Kaczka nadziewana kaszą gryczaną   

Składniki:

1 kaczka (ok. 2 kg)

1 łyżka majeranku

300 g kaszy gryczanej

150 g wątróbki drobiowej

2 jaja

600 ml bulionu

1 cebula

2 łyżki margaryny

1 łyżka masła

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

sól, biały pieprz

Sposób przyrządzenia:

Kaczkę umyć, następnie wykroić kości, tak by nie uszkodzić skóry. Tuszkę natrzeć solą i majerankiem. Kaszę opłukać, wsypać do gorącego bulionu i ugotować na sypko. Posiekaną cebulę zeszklić na 1 łyżce margaryny. Wątróbkę umyć, podsmażyć na pozostałej porcji margaryny, po lekkim przestudzeniu zmielić. Oddzielić białka od żółtek, białka ubić na sztywną pianę. Ugotowaną kaszę przestudzić, wymieszać z żółtkami, masłem, wątróbką, cebulką i natką pietruszki. Farsz doprawić do smaku, następnie połączyć z pianą z białek i delikatnie wymieszać. Kaczkę wypełnić farszem, zaszyć. Włożyć do natłuszczonej brytfanny i piec ok. 90 minut w temp. 175°C. W trakcie pieczenia obficie polewać sosem.

Kaczka nadziewana

   Składniki:

- kaczka - najlepiej wiejska

- 1 papryka czerwona

- 1/2 kg pieczarek

- 1 cebula

- makaron ( mogą być rurki)

- 1 jajo

- mała bułka

- pieprz, sól, papryka ostra, majeranek

 

Jak przyrządzić?

Z kaczki wybieramy mięso i kości, uważając aby nie uszkodzić skóry - zostawiamy tylko "końcówki" udek (kładę na rancie blatu, tak aby część która ma zostać wystawała po za blat i wale tłuczkiem do mięsa – nie za mocno , tak aby złamać kość)

Cebulę kroimy w kosteczkę, podsmażamy, dodajemy drobno pokrojone: piecza i paprykę – wysmażamy i doprawiamy pieprzem i solą.

Kacze mięso, podroby (jeżeli takowe były), wysmażone pieczarki z papryką mielimy w maszynce do mięsa. Do powstałej masy dodajemy małą bułkę (namoczoną w mleku i wyciśniętą) i podgotowany makaron (ok. 5min.) Makaronu dodajemy w zależności od tego ile powstało farszu i jak duża była kaczka. (ok. 1/3 opakowania), wszystko przyprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką

Zszywamy miejsce gdzie była szyja i nadziewamy kaczą skórę farszem. Farsz musi wypełnić całą skórę (łącznie z udkami), zostawiamy trochę „luzu” aby kaczucha nie pękła podczas pieczenia. Zszywamy i nacieramy solą, pieprzem, papryką ostrą i majerankiem.

Pieczemy (często "podlewając") w piekarniku 180C – w zależności od wielkości 45/60 min. 

Kaczka nadziewana



Składniki : 1 mała młoda kaczka przygotowana do pieczenia 200 g wołowiny 50 g ryżu 80 g kiełbasy 30 g boczku 30 g słoniny 2 jajka 1 cebula 1 łyżka siekanej natki pietruszki 1 ząbek czosnku 1 gałązka rozmarynu 1 łyżka wazowa rosołu 4 łyżki oliwy z oliwek sól, pieprz i gałka muszkatołowa

Procedura : Mięso i kiełbasę drobno posiekać, zrumienić na podsmażonym z cebulą boczku i słoninie. Ryż ugotować al dente w osolonej wodzie. Mięso, ryż, posiekany czosnek z natką pietruszki i jajka dokładnie wymieszać i przyprawić pieprzem, solą i gałką muszkatołową. Tak sporządzonym farszem nadziać oczyszczoną kaczkę i zaszyć odpowiednio mocną nitką. Piec 2 godziny na oliwie z dodatkiem rozmarynu w brytfannie pod przykryciem, polewając od czasu do czasu rosołem. Po upieczeniu zdjąć pokrywę i podrumienić kaczkę na silnym ogniu.

 

 

Duszona kaczka nadziewana cebulą



Składniki : młoda kaczka (około 2 1/2 kg) 4 łyżki oleju sojowego 1/2 kg małych cebulek 1 rozgnieciony ząbek czosnku 1 szklanka i 2 łyżki wody 1/2 - 1 łyżeczki mąki ziemniaczanej 1 łyżeczka oleju sezamowego Marynata: 1 łyżka czystej wódki 2 łyżki sosu sojowego 1 łyżeczka soli sok z plasterków świeżego korzenia imbiru lub łyżeczka imbiru w proszku Sos: 1 1/2 szklanki wywaru l lub ll 1 łyżka sosu sojowego 1 łyżka cukru Zielone warzywo: 4 szklanki świeżego szpinaku lub sałaty 2 łyżki oleju 1 rozgnieciony ząbek czosnku 1/2 łyżeczki soli 2 łyżeczki cukru

Procedura : Oczyszczoną kaczkę wypłukać, usunąć tłuszcz z otworu brzusznego i z szyi. Odciąć skrzydełka. Rozpłaszczyć tuszkę przez mocne naciśnięcie piersi ptaka dłońmi. Osuszyć czystą ściereczką. Składniki marynaty wymieszać, natrzeć kaczkę z wierzchu i od wewnątrz, pozostawić w temperaturze pokojowej na 3 godz. Osączyć, odstawić marynatę. Obrać cebulki (mniejsze przepołowić, większe pokrajać na 4 części). Patelnię podgrzać na dużym ogniu, wlać 2 łyżki oleju, mocno rozgrzać, wsypać cebulę, smażyć na złoty kolor, wybrać łyżką cedzakową. Zmniejszyć płomień pod patelnią na średni, włożyć kaczkę, smażyć do zrumienienia ze wszystkich stron, około 20 min. Kaczkę zdjąć z patelni, włożyć cebulę do otworu brzusznego. Duży płaski garnek lub małą brytfannę postawię na dużym gazie, wlać łyżkę oleju, rozgrzać, dodać czosnku i smażyć aż nabierze ciemnozłotego koloru. Wlać 1 1/2 szklanki wywaru, łyżkę sosu sojowego, wsypać łyżkę cukru, dodać szklankę wody, wymieszać, włożyć kaczkę, doprowadzić do zagotowania, przykryć, zmniejszyć płomień, dusić do miękkości około 2 godz., utrzymując mały ogień i obracając ptaka 3-4 razy. W razie potrzeby wlać trochę wody. Kaczkę wyjąć z garnka, wybrać z niej cebulę, ułożyć tuszkę piersią do góry na owalnym półmisku, trzymać w cieple. Usunąć tłuszcz z sosu, dodać cebulę, zagotować na średnim ogniu. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić 2 łyżkami wody. Mieszając sos spod kaczki wlać rozprowadzoną mąkę ziemniaczaną, doprowadzić do zagotowania ciągle mieszając. Dodać łyżeczkę oleju sezamowego i pozostałą łyżkę sojowego, zamieszać, trzymać w cieple. Czystą patelnię podgrzać na dużym ogniu, wlać 2 łyżki oleju, rozgrzać, dodać czosnku, mieszając smażyć 10 sek, posypać solą, włożyć szpinak, posypać cukrem, mieszając i obracając smażyć warzywo aż nabierze intensywnego koloru i będzie miękkie. Wybrać łyżką cedzakową, osączyć z oleju, ułożyć wokół kaczki, cebulę położyć na szpinak. Sosem polać kaczkę i szpinak. Podawać potrawę na gorąco. Proporcje: dla 4 osób - jako danie główne, z ryżem i zupą

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin