SCENARIUSZ ZAJEC - MILOSC.doc

(46 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLAS GIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLAS GIMNAZJALNYCH

 

„MIŁOŚĆ”

 

 

Cele:

·         Uczeń uświadamia sobie czym jest miłość.

·         Uczeń zna rodzaje miłości.

·         Uczeń wie czym jest zakochanie i jak się objawia.

·         Uczeń wie jak można okazywać uczucia.

·         Uczeń wie na czym polega związek partnerski.

 

Metody pracy:

·         Słowna

·         Praktycznego działania

·         Aktywizująca

 

Formy pracy:

·         Indywidualna

·         Grupowa

 

Środki dydaktyczne: flamastry, duże arkusze papieru, kartki papieru, małe serduszka w dwóch kolorach, duże serce.

 

Czas trwania: 45 min.

 

 

Przebieg zajęć

 

1.      Zapoznanie się z grupą

Uczniowie i prowadzący zajęcia siadają w kręgu. Prowadzący przedstawia się i podaje następnej osobie jakiś przedmiot [np. długopis]. Pierwsza osoba mówi: nazywam się......., a ten długopis dostałam od...... Podaje długopis następnemu uczestnikowi, który mówi: nazywam się......, ten długopis dostałem od......., która dostała go od....... Zabawa trwa dotąd, aż długopis wróci do rąk prowadzącego.

 

2.      Wprowadzenie

Jesteście w takim wieku, w którym młodzież po raz pierwszy myśli o nawiązywaniu związków – relacji miłosnych. Oczekiwania wobec drugiej strony często oparte są na mitach i złudnym wyobrażeniu tego, czym związek jest, i tego, co jest zdrową relacją. My chcemy dziś troszkę Wam rozjaśnić tę sferę. Zapraszamy na zajęcia.

 

3.      Ćwiczenie wprowadzające – gra w skojarzenia

Uczniowie mają za zadanie wypisać na kartkach swoje skojarzenia ze słowem miłość. Skojarzeń ma być co najmniej 20. Wykorzystując skojarzenia podane przez uczniów poprowadzimy rozmowę , stawiając następujące pytania:

- Co to jest miłość?

- Jakie są rodzaje miłości?

- Co to znaczy, być zakochanym? Co się wtedy z człowiekiem dzieje?

- Jak odróżnić prawdziwą miłość od miłosnego zauroczenia i fascynacji?

 

4.      Znaki miłości

Uczniowie podają propozycje „znaków miłości” rysując je na małych kartkach papieru. Wspólnie oglądamy znaki i oceniamy je.

Przykłady: złamane serce, gołąbki, serce przebite strzałą, itp.

 

5.      Fundamenty miłości

Rozdajemy uczniom czyste kartki. Mówimy, że miłość, podobnie jak dom, aby trwała przez dziesiątki lat, potrzebuje solidnych fundamentów. Pytamy uczniów, jakie to fundamenty (wartości) pozwalają stworzyć miłość dobrą i szczęśliwą? Prosimy aby zapisali swoje odpowiedzi na kartkach. Kartki, ułożone jak cegły w murze, przyklejamy na dużym arkuszu papieru. Powyżej umieszczamy odpowiedni symbol i słowa Prawdziwa miłość. Zachęcamy uczniów, aby wyjaśniali, co dla nich znaczą wskazane wartości, zachęcamy do podawania przykładów.

Na kartkach powinny znaleźć się m.in. następujące wartości:

zaufanie, szacunek, szczerość, cierpliwość, uwaga, akceptacja, bliskość, zaangażowanie, otwartość, gotowość niesienia pomocy, chęć otaczania opieką, troska, zrozumienie, wsparcie.

 

6.      Zachowania

Klasę dzielimy na 2 grupy ( każdy losuje serduszko, które występują w dwóch kolorach). Następnie obie grupy zapisują na arkuszach papieru odpowiedzi na pytania:

·         Poprzez jakie zachowania możemy okazać uczucie miłości, sympatii do drugiej osoby:

- jakich gestów oczekują dziewczęta od chłopców

- czego oczekują chłopcy od dziewcząt?

Po zakończeniu pracy odczytują swoje propozycje nagłos.

 

7.      Mój wymarzony partner

Prosimy młodzież o sporządzenie krótkiej charakterystyki swojego wymarzonego chłopaka, dziewczyny. W opisie powinni uwzględnić cechy fizyczne, zewnętrzne jak: wygląd, higiena, ubiór, a także cechy wewnętrzne jak np.: cechy charakteru, usposobienie, inteligencja, poczucie humoru, kultura osobista.

Celem ćwiczenia jest ukazanie/przełamanie pewnych stereotypów. Ma też pokazać jakie cechy są najchętniej widziane przez dziewczęta u chłopców i odwrotnie.

 

8.      Serdeczny związek

Prosimy uczniów, aby podzielili się na kilkuosobowe grupy (lub my dzielimy ich za pomocą odliczania). Każdej grupie przydzielamy kartkę z wypisaną cechą związku partnerskiego. Poproś, uczniów, aby zaprezentowali wskazaną im cechę w wybrany przez siebie sposób – może to być scenka (przykładowo – przedstawienie rozmowy, w której okazana jest empatia, zrozumienie, lojalność itd.), rebus, pantomima.

Po prezentacji pozostali uczniowie ustalają o jaka cechę chodziło.

Kartki przypnij do przygotowanego wcześniej kartonu w kształcie serca, z napisem - związek partnerski.

CECHY:

Wzajemny szacunek

Zaufanie

Kompromis

Zrozumienie

Troska

Empatia

Lojalność

Otwarta komunikacja

Asertywność

Umiejętność radzenia sobie z destrukcyjnymi emocjami, jak gniew, zazdrość;

Negocjowanie konfliktów

Gra fair

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK DO ĆWICZENIA 3.:

 

·         Miłość - Miłość jest to złożone pojęcie, którego nie daje się ująć w sztywną definicję. Często utożsamiana z uczuciem, które przejawia się w relacji do drugiej osoby (lub obiektu), połączonym z silnym pragnieniem stałego obcowania z nią, czemu może towarzyszyć pociąg fizyczny do osoby będącej obiektem uczucia.

- Miłość to nieracjonalne uczucie bliskości - oparte na emocjonalnym sprzężeniu zwrotnym.

- definicję miłości, napisana przez św. Pawła: „miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, ale współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje(...)”.

 

·         Rodzaje miłości:

- miłość macierzyńska

- miłość ojcowska

- miłość partnerska

- miłość namiętna (to miłość przepełniona namiętnością i romantyzmem. Oznacza zafascynowanie partnerem oraz jego wyglądem fizycznym (często nie do końca wytłumaczalne). Przeżywana jest jako silny, trudny do powstrzymania pociąg seksualny. Realizacja potrzeb seksualnych prowadzi do głębokiego porozumienia między partnerami.

- miłość altruistyczna (to przede wszystkim bezinteresowne i trwałe oddanie partnerowi. To uczucie, któremu towarzyszy nieustająca cierpliwość oraz troska o partnera. Kochankowie często zapominają o dobru własnym, dbając jedynie o szczęście drugiej osoby. W dużej mierze związek oparty na tym rodzaju miłości wiąże się z zaangażowaniem w jego trwanie.

- miłość obsesyjna (często opisywana jako opętanie poprzez własne uczucia. Porównywana jest do szaleństwa. Przybiera ona często postać objawów fizycznych takich jak: podniecenie, bezsenność, gorączka, brak apetytu, bóle w klatce piersiowej. Maniakalny kochanek nieustannie myśli o swojej ukochanej i ciągle potrzebuje jej uwagi. Jakikolwiek brak odwzajemnienia jego uczucia sprawia mu ogromną przykrość.)

- miłość przyjacielska (uczucie spokojne, łagodne i kojące. Ważne jest dla partnerów trwałe i silne przywiązanie. Przeżycia pozbawione są tu tajemniczości. Między kochankami ważna jest intymność oraz troska o partnera.)

·         Zakochanie – naukowy punkt widzenia - Stan zakochania wiąże się z podwyższonym poziomem fenyloetyloaminy (PEA) i dopaminy, powstaniem nowych pętli neuronalnych oraz reakcjami fizjologicznymi na osobę, w której jesteśmy zakochani takimi jak pocenie się dłoni, przyśpieszone bicie serca (wynik działania adrenaliny). Te same reakcje wywołuje strach i stres. W nieco ponad połowie przypadków poziomy hormonów wracają do normy w ciągu 3-8 lat, (choć mogą również wcześniej) od momentu podwyższenia. Dużą role odgrywają feromony, hormony płciowe oraz endorfiny, które powodują uzależnienie farmakologiczne identyczne z uzależnieniem od opium/morfiny – zaangażowane są te same receptory opioidowe) W pozostałych przypadkach pojawia się nowy stan równowagi, za który odpowiada dopamina i serotonina, a który można określić, jako przywiązanie. Dopamina i serotonina działają również w I stadium. Stadium przywiązania uzupełnia wazopresyna i oksytocyna.

- Zakochanie to moment, w którym ciało zaczyna dziwnie się zachowywać, pojawiają się rożne reakcje wewnętrzne i zewnętrzne. Objawy te  wydają się często być wstydliwe dla nas samych, co sprawia że staramy się kontrolować i chować to uczucie. Kiedy się zakochujemy pojawia się rozkojarzenie, wieczny uśmiech na twarzy, mniejszy apetyt, motylki w brzuchu, poczucie że wszystko jest możliwe. Pojawiają się też pytania bez odpowiedzi, uczucia pozytywne przeplątają się z negatywnymi…

·         Jak odróżnić miłość od zauroczenia: 

Zauroczenie wydaje się o wiele silniejsze od miłości. Nie dostrzegasz wad drugiej osoby, idealizujesz ją, uwielbiasz, ubóstwiasz

W miłości jest nieco inaczej. Przychodzi ona z czasem i jest bardziej stonowana. Dostrzegasz wady partnera, ale akceptujesz je. Miłość to partnerstwo, zaufanie, wspólne życie i radzenie sobie z problemami.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin