6Latki w krainie zwierząt.doc

(34 KB) Pobierz
©scenariusz dla nauczyciela kontraktowego

 

Opiekun Stażu:

Alicja Buczek©                               Data:..................

              Zajęcia przeprowadzone

dla Nauczyciela Kontraktowego

w Przedszkolu im.Kubusia Puchatka

w Mikołowie


Scenariusz zajęć z Glottodydaktyki

dla grupy wiekowej wiekowej: 6-latki

 

 

 

TEMAT: „W krainie zwierząt”

 

CELE OGÓLNE:

·         Utrwalanie  czynnej i biernej znajomości liter,

·         Utrwalanie nazw poznanych zwierząt egzotycznych,

·         Kształtowanie umiejętności określania cech charakterystycznych dla wyglądu zwierząt, sposobu poruszania, głosy....

·         Uwrażliwienie na podstawowe zasady zachowania się w ZOO,

·         Stymulowanie, odreagowywanie napięć.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko potrafi:

·         Bezbłędnie podać właściwą nazwę zwierząt prezentowanych na tablicy po wycieczce do ZOO,

·         Przyporządkować właściwy napis z nazwą zwierząt do odpowiedniej sylwetki

·         Opisać cechy charakterystyczne wyglądu zwierząt widzianych w ZOO i przybliżonych przez obraz, podając określenia : wygląd, sposób poruszania się, głosy jakie wydają,

·         Rozpoznać i dopasować literę rozpoczynającą nazwę zwierzęcia,

·         Naśladować swoim głosem kilka zwierząt poznanych w ZOO.

METODY: słowna, czynna, oglądowa.

FORMY PRACY: indywidualna i grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: atlas zwierząt, karty zwierząt (fotografie), napisy z nazwami zwierząt, alfabet ruchomy, maski zwierząt, imitacja lasu,

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Czynności przygotowawcze: dzieci siedzą w kole. Nauczyciel odwołuje się do doświadczeń dzieci w czasie odbytej wcześniej wycieczki do ZOO. Pokazuje sylwetki zwierząt oraz napisy. Dzieci dokonują syntezy i analizy fonemowej słów, dobierają napis do obrazka.

Czynności organizujące do zabawy: podział dzieci na 3 grupy. Każda grupa układa wyrazy z liter.

I grupa- lew, lis, paw, koń, krokodyl

II grupa- motyl,  sowa, sarna, zebra

III grupa- tygrys, lampart, papuga

Dzieci określają liczbę liter, uzgadniają w grupie, który wyraz nie pasuje do reszty i dlaczego (liczba liter).

Dzieci określają nazwy zwierząt i ich cechy charakterystyczne.

Czynności zasadnicze:

Dzieci otrzymują maski zwierząt.

Lew (może być nauczyciel) wychodzi i ryczy potężnym głosem rozpoczynając przemowę- zaproszenie zwierząt na leśną łąkę. (w tle słychać muzykę i odgłosy lasu). Lew proponuje innemu zwierzęciu by zabrał głos. Odzywają się różne zwierzęta, silne i słabe.

Czynności finalizujące:Występy zwierząt kończy wspólny uścisk dłoni w kręgu i wypowiedź słowa „cześć” językiem danego zwierzęcia.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin