WMiBM
Gr.: 23B
2000-11-27
1.) Cel ćwiczenia: Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z mikroskopową metodą oceny kształtu różnych metali, analiza rozkładu wielkości cząstek proszków, oznaczenie własności technologicznych wybranych proszków i mieszanek oraz zapoznanie się z własnościami spieków konstrukcyjnych. Wakancja
2.) Wykonanie ćwiczenia:
Materiał:
a) zainkludowane próbki różnych proszków metali,
b) proszki: ASC 100.29, miedź elektrolityczna i mieszanka o składzie 97.5% ASC 100.29 + 2%Cu + 0.5% stearynianu cynku,
c) wypraska o składzie: 97.5% ASC 100.29 + 2% Cu + 0.5 stearynianu cynku uzyskana przy nacisku 15 ton,
d) spieki konstrukcyjne o takim samym składzie jak wypraska uzyskane przy naciskach 10, 15, 20 ton i spiekane w temperaturze 1130°C w czasie 30 min. w atmosferze redukcyjnej zdysocjowanego amoniaku.
3.) Przebieg ćwiczenia:
Dokonać obserwacji mikroskopowych kształtów ziaren zainkludowanych próbek różnych proszków metali. Wykonać analizę sitową proszku ASC 100.29, przesiać proszek przez zestaw sit o oczkach 80, 100, 125, 160mm oraz ustalić poszczególne frakcje. Przy zastosowaniu przepływomierza Halla oznaczyć sypkość i gęstość nasypową proszków ASC 100.29, miedzi elektrolitycznej i mieszanki o składzie: 97.5% ASC 100.29 + 2% Cu + 0.5% stearynianu cynku dla porcji o masie 50g – zmierzyć czas wysypywania się porcji proszku ze stożka oraz zmierzyć objętość jaką ten proszek zajmuje. Przeprowadzić obserwację struktury spieków oraz wypraski z uwzględnieniem struktury porowatości. Na spiekach wykonać pomiary twardości metodą Brinella. Za pomocą mikrometru zmierzyć wysokość spieków i zrobić wykresy zależności: gęstość spieku – ciśnienie prasowanie oraz twardość spieków – ciśnienie prasowania (masa spieków - 15g, średnica 20mm).
Jedną z metod wytwarzania stopów, stosowaną coraz szerzej, jest spiekanie proszków. Ta gałąź techniki, która zajmuje się wytwarzaniem gotowych elementów użytkowych drogą spiekania (czyli spieków), nazywa się metalurgią proszków. Obecnie metodami metalurgii proszków wytwarza się różne części maszyn i mechanizmów, w tym również materiały łożyskowe i elementy cierne, a także styki elektryczne, metale trudnotopliwe, płytki skrawające i kompozyty metalowo-ceramiczne, tzw. cermetale.
Materiały kompozytowe są coraz częściej stosowane, gdyż cechują się własnościami mechanicznymi niemożliwymi do uzyskania w innych tworzywach. Powstają przez połączenie dwóch (lub więcej) materiałów, z których jeden jest wiążący, a inne spełniają rolę wzmacniającą i są wprowadzane w postaci ziarnistej, włóknistej (ew. ciętych włókien) lub warstwowej. Metodą metalurgii proszków, która jest jedną z metod wytwarzania kompozytów, wytwarza się kompozyty o osnowie metalowej umacniane cząstkami ziarnistymi, rzadziej włóknami ciętymi.
Proces wytwarzania spieków składa się z dwóch podstawowych operacji technologicznych; formowania kształtek z proszków metali przez prasowanie w matrycach i spiekania, polegającego na wygrzewaniu kształtek w atmosferze ochronnej poniżej temperatury topnienia przeważającego składnika, z którego zostały wykonane (niekiedy dopuszcza się częściowe stopienie). Podczas spiekania zachodzi drogą dyfuzji scalanie oddzielnych cząstek proszku z tendencją do ujednorodnienia chemicznego i jednoczesnego zaniku porów. Towarzyszy temu zwykle pewien skurcz spieku, a jednocześnie wzrost jego wytrzymałości mechanicznej.
Upowszechnianie potrzeby stosowania metod metalurgu proszków wiąże się z ich.zaletami, takimi jak:
a) możliwość formowania gotowych elementów bez potrzeby kosztownej obróbki mechanicznej (np. koła zębate, krzywki, sitka do maszynek do mięsa itp.);
b) niewielki koszt produkcji pod warunkiem masowego jej charakteru (konieczność zamortyzowania kosztów matrycy);
c) możliwość wytwarzania tworzyw o składzie i strukturze nieosiągalnych innymi metodami (np. wolfram-srebro na styki, brąz-grafit na łożyska, węglik wolframu-kobalt na płytki skrawające, porowate łożyska samosmarujące nasycane olejem, materiały metalowo-ceramiczne typu SAP lub inne);
d) możliwość automatyzacji procesu wytwarzania;
e) małe zużycie materiałów i energii.
Prasowanie jest z jednej strony sposobem łączenia luźnych cząstek proszku w trwałą kształtkę zwaną wypraską, a z drugiej — nadawaniem odpowiedniego kształtu. Prasowanie przeprowadza się w matrycach z ruchomym stemplem. Dla uzyskania odpowiedniego efektu (zagęszczenia) ciśnienie musi być odpowiednio duże. Podczas prasowania następuje przegrupowanie cząstek proszku, ich odkształcenie (sprężyste, plastyczne) oraz kruszenie (w przypadku materiałów kruchych).
Spiekanie jest ważną operacją w procesie wytwarzania spieków, gdyż nadaje im odpowiednią wytrzymałość i gęstość. Główną siłą napędową procesu spiekania jest energia swobodna powierzchni proszku i zmagazynowana energia odkształcenia, nagromadzona w defektach sieci. Obydwie te energie ulegają zmniejszeniu w trakcie spiekania, co prowadzi do istotnych zmian strukturalnych: sferoidyzacji porów i ich objętościowego zmniejszenia, tworzenia szyjek między cząstkami proszku, poligonizacji i rekrystalizacji w objętości cząstek proszku. Wiąże się to ze znaczną redukcją defektów sieci: wakancji, atomów międzywęzłowych i dyslokacji.
Wyniki:
Obserwacja mikroskopowa kształtu ziarn.
Rozpyl WP150 Molibden
Tribalay Brąz kulisty Żeliwo
Rozkład wielkości badanych cząstek 50g ASC100.29.
Lp.
Średnica oczka sita [mm]
Masa [g]
1
160
7
2
125
9.98
3
100
7.95
4
80
10.5
5
denko
14.56
Wyznaczanie sypkości i gęstości nasypowej proszku ASC100.29
Masa 50g, objętość 560mm3, czas przesypu 42,25s.
Sypkość
Gęstość
Proszek ASC 100.29 – 97.5% miedzi elektrolitycznej – 2% stearynianu cynku – 0.5%
Masa 50g, objętość 644mm3, czas przesypu 44,98s.
Miedź elektrolityczna
Masa 50g, objętość 742mm3, czas przesypu 30,28s.
Tabela dotycząca spieków.
Wypraski uzyskane przy naciskach
10 ton
15 ton
20 ton
Twardość Brinella [HB]
52
60
69
Wysokość [mm]
7,20
6,95
6,75
15
Średnica [mm]
20
Ciśnienie prasowania [kPa]
324,4
486,7
649,1
Gęstość spieku g/mm2
0,1042
0,1079
0,1111
Obserwacja mikroskopowa:
4.) Wnioski: Z wykresów widać, że im większe ciśnienie prasowania tym większa gęstość jak i twardość. Dlatego aby otrzymywać spieki wytrzymałe należy wytwarzać je przy bardzo dużej sile nacisku.
Do wyznaczenia frakcji głównej wykorzystaliśmy analizę sitową. Można zauważyć, że ziarno ASC 100.29 jest bardzo drobne średnio w granicach 80mm.
W czasie przeprowadzania przepuszczalności metodą Halla mogły wystąpić niedokładności spowodowane adhezją proszków do stożka, niedokładności mogły również wystąpić przy określaniu objętości z powodu braku przyrządów pomiarowych.
Chester11-86