Scenariusz zajęć z informatyki
Dane ogólne:
Klasa: VI
Data lekcji: 24.11.2010
Miejsce lekcji: pracownia nr 8
Czas trwania lekcji: 45 minut
Temat lekcji: Zastosowanie efektów specjalnych w prezentacji multimedialnej
Cele lekcji:
Cel ogólny:
§ Kształtowanie umiejętności wstawiania efektów specjalnych takich jak:
- przejście slajdu
- tempo prezentacji
- animacje niestandardowe dla poszczególnych elementów slajdu.
Cele operacyjne:
§ Uczeń zna zasady edytowania istniejącej prezentacji
§ Uczeń potrafi:
- ustawić efekt przejścia wybranego slajdu lub wszystkich slajdów, np. żaluzje pionową, rozproszenie, rozwijanie pionowe,
- ustawić szybkość pojawiania się przejścia wybranego slajdu lub wszystkich slajdów, np. wolno, średnio, szybko,
- dodać dźwięk, który ma towarzyszyć przejściom wybranego slajdu lub wszystkich slajdów, np. aplauz, dzwonki, świst,
- ustawić, w jakim tempie mają odbywać się te przejścia: po kliknięciu myszką, czy też automatycznie po upływie kilku sekund,
- animować poszczególne elementy na slajdach dzięki animacji niestandardowej:
à wybierać efekt, ustawić, z której strony będzie się pojawiał, przypisać mu dźwięk, określić, co stanie się z obiektem po zakończeniu animacji i jeśli obiekt jest tekstem, określić w jaki sposób będą się pojawiać litery,
à wybrać kolejność pojawiania się obiektów i określić sposób określenia animacji.
Plan lekcji:
Ogniwo lekcji
Treści kształcenia
Metody kształcenia
Formy kształcenia
Media dydaktyczne
Czas (min)
Czynności organizacyjne
- Powitanie uczniów
- Sprawdzenie obecności
- Zapisanie tematu lekcji
Tablica
3 minuty
Ewaluacja wiedzy
- Ogólne zasady tworzenia prezentacji multimedialnej
- Dodawanie obrazów i dźwięków
Kontrola ustna
Indywidualna
5 minut
Wprowadzenie do nowego tematu
- Porównywanie prezentacji bez efektów specjalnych i prezentacji posiadającej animacje i przejścia między slajdami i
- Zalety i wady prezentacji z efektami specjalnymi
- Pokaz
- Rozmowa
Grupowa
- Komputer z systemem operacyjnym Windows XP
- Program MS PowerPoint
- Pliki z prezentacjami
- Rzutnik multimedialny
Realizacja treści nowego tematu
- Wyjaśnienie na czym będzie polegać edycja prezentacji przygotowanych na poprzedniej lekcji
- Pokaz kolejnych czynności zmierzających do uzyskania prezentacji z efektami specjalnymi
- Ustawienie przejścia slajdów, jego efektów, szybkości i dźwięku
- Ustawienie tempa prezentacji
- Wybór animacji niestandardowych, ustawienie efektów wizualnych i dźwiękowych dla danych obiektów oraz kolejności pojawiania się animacji
- Metoda praktyczna
- Komputery z systemem operacyjnym Windows XP
13 minut
Notatka
Wyjaśnienie głównych cech efektów przejścia slajdów, tempa prezentacji i animacji
Notatka na kartkach ksero dla każdego ucznia
1 minuta
Ćwiczenie
Samodzielne dodanie efektów specjalnych zgodnie z poleceniem nauczyciela
Metoda praktyczna
- Pliki z prezentacją
Rekapitulacja
Powtórzenie zalet i wad prezentacji z efektami specjalnymi
Rozmowa
2 minuty
Zadanie i omówienie pracy domowej
Przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat z uwzględnieniem wymagań
Wymagania na kartkach ksero dla każdego ucznia
Zakończenie zajęć
Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie uczniów
Przebieg lekcji:
1. Temat: Zastosowanie efektów specjalnych w prezentacji multimedialnej (do 8:03)
2. Ewaluacja wiedzy: (do 8:08)
Dwóch wybranych uczniów odpowiada na temat tworzenia prezentacji. Pierwszy z nich opowiada o ogólnych właściwościach tworzenia prezentacji, drugi o zastosowaniu obrazów i dźwięków
3. Wprowadzenie do nowego tematu:
Pokaz prezentacji bez efektów specjalnych oraz prezentacji z przejściami i animacjami.
Pytania do pokazu:
- Która prezentacja Wam się podoba i dlaczego?
- Co zmienilibyście w pierwszej?
- A dlaczego druga przykuła Waszą uwagę?
Zalety stosowania prezent...
mysiunia19