różne i ciekawe ozdoby wielkanocne.doc

(1379 KB) Pobierz

Zajączek z włóczki

Wielkanocny zajączek przez pola pomyka. My nie będziemy gonić po polach za zajączkami. zróbmy go w domu, a do zabawy zachęćmy dzieci, W ten sposób powstanie ciekawa dekoracja świątecznego stołu - włóczkowy zajączek

Zającek z włóczki / Fot. Dorota MichalczakWielkanocny zajączek jest symbolem wiosny.
Potrzebne materiały

Do wykonania zajączka potrzebne będą nam:
- cztery kółeczka z tekturki, dwa większe i dwa mniejsze. W środku kółeczek wycinamy równe otworki;
- włóczka biała,kremowa,lub brązowa;
- klej;
- kolorowy, samoprzylepny papier na oczy i nos.

Wykonanie

Składamy po dwa kółeczka razem, 2 większe i 2 mniejsze. Nawijamy równomiernie włóczkę na obydwie pary kółeczek, po nawinięciu włóczkę przecinamy i robimy dwa pompony większy i mniejszy. Te pompony łączymy z sobą związując je po środku.

Mamy już zarys zajączka. Na mniejszym pomponiku przyklejamy wąsy, nos, oczy a na czubku uszy...

Proponuję na wykonanie zajączka włóczkę od koloru kremowego po ciemne brązy lub szarości, lecz jeśli nie posiadamy takiego koloru niech zadziała nasza wyobraźnia i fantazja. Możemy wykonać całą zajęczą rodzinę.

Gotowego zajączka wstawmy do koszyczka, przyozdabiając według własnego pomysłu. Życzę miłej zabawy i ciekawej dekoracji światecznej.

 

Jak zrobić zajaczka z kwadratu

robótka szydełkowa

Zajączek taki powstaje z jednego kwadratu. Pewnie niektórzy niedowierzają, że jest to mozliwe...  Starałam sie to jak najjasniej pokazac. Mam nadzieje że mi sie udało.

Do wykonania zajączka należy przygotować: włóczkę dowolnego koloru, druty do robót ręcznych, igłę, nici, nożyczki, wypełniacz ( syntetyczny jak w zabawkach lub miękkie pociete szmatki - nie wata), 2 koraliki.

 Etapy wykonania:

1. Wykonaj na drutach z dowolnego koloru włóczki kwadrat sciegiem francuskim - (rowkowym). Wszystkie rzędy przerabia się tylko prawymi oczkami, po lewej i po prawej stronie. Wielkośc tez jest dowolna i zależy od tego jak dużego zajączka chcemy zrobić. Proponuję na poczatek zrobic kwadrat 10x10 cm.  Na kwadracie przeszywamy drobnym ściegiem fastrygowym trójkąt jak na zdjeciu.Końce nitki pozostawiamy o długości ok. 5 cm.

2. Na srodek kwadratu nakładamy trochę wypełniacza.

3.  Końce nitek ściągamy i zawiązujemy na 2 węzełki. Tak powstanie głowa i uszka.

4. Grzbiet zajączka zeszywamy sciegiem okrętkowym nitką tego samego koloru co zajaczek. Ja uzyłam ciemnej nitki, żeby była lepiej widoczna na zdjęciu. Środek wypychamy wypełniaczem. Tak powstanie tułów zajączka.

5. Pozostały otwór ściągamy nitką i zeszywamy.

6. Z włóczki tego samego koloru robimy mały pomponik i doszywamy jako ogonek. Na koniec doszywamy oczka z koralików, wyszywamy nosek i pyszczek.

 robótki szydełkowe

 

 

Cekinowa pisanka - jajko ze styropianu

 


Wielkanocne kurczaczki 2

materiał

żółte pudełeczka po jajkach-niespodziankach
żółte, małe piórka
kawałek czerwonego kartonu na dziobki
oczka (gotowe lub samodzielnie zrobione z papieru)
mocny klej
sznurek do zawieszenia

 

wykonanie

W górnej części pojemnika zrób igłą
dziurkę, przez którą przeciągnij nitkę do zawieszenia. Zamknij pojemnik. Na każdy przyklej po dwa oczka.Z kartonu wytnij małe dziobki i naklej je między oczkami. Ponakłuwaj kurczaczka igłą i w zrobione otworki powtykaj piórka.

 

[Rozmiar: 50037 bajtów]

Tą dekorację przyklejono do drewnianego patyczka szaszłykowego. Dodatkowe elementy głowy wykonano z czerwonego papieru a nóżki ze szydełkowego sznureczka.

Jajko z kordonka

 




 

Uwagi w sprawie pisanki z kordonka z netu:

 

1. Biore balon, i go nadmuchuje..ale nie za mocno.
2. Kupiłam takie małe gumeczki w sklepie (55 groszy 25 sztuk) i nią zakręcam żeby powietrze nie uchodziło z balonu.
3. Smaruje go (balon) maścią z witaminą A (tłusta)
4. Robie krochmal (woda+mąka ziemniaczana zalewam wrzątkiem tj. kisiel)
5. na kłębku mam wełnę, i ją otwijam i maczam w krochmalu i nawijam byle jak na balon.
6. Czekałam 12 godzin aż do całkowitego wyschnięcia.
7. W miejscach gdzie są szpary, odklejałam wełnę od balona..żeby nie był;a przyklejona.8. Odwiązuję gumeczkę, i trzymam w miejscu uchodzenia powietrza (powietrze uchodzi powoli i patrze gdzie jest przyklejone do balonu zeby sie nie zassało)
9. Wyciagam balona prze dużą szpare.
10. Ozdabiam jajo piórkami i kwiatuszkami.

 

Owijasz jajko jakimś kordonkiem. Potem krochmalisz, ja używam rozcieńczonego wikolu (lepszy efekt) gdy wyschnie (niestety przyklejone jest do balonu) podważam delikatnie nitki żeby się odkleiły od balonu. Biorę szpilkę i delikatnie wbijam w balon, ale jej nie wyjmuje, wtedy powietrze zchodzi powoli, a gdybyś przebiła z rozmachem, może się jajo uszkodzić, tak samo będzie jeśli nie podważysz nitek, wtedy podczas wypuszczania powietrza wszystko ci się wciągnie do środka i zmarnowana praca. Słyszałam że można natłuścić balonik kremem nivea i dopiero wtedy krochmalić, ale wydaje mi się że ten sposób z wikolem nie wypali, jak chcecie to same eksperymentujcie.

 

Ja smaruję balon olejem kuchennym, też używam wikolu, i ładnie odchodzi od balona warstwa z nici. Próbowałam kremem Nivea, też ładnie odchodzi

balon balnowi nie równy, ja wziełam cienki to mi pękł zanim dobrze jajo wyschło
z tego co wyczytałam i juz jedno jajo zrobiłam:
- mocny balon (nie nadmuchiwać zbyt mocno) wiązanie balona schować do środka jaja (żeby końcówka balona nie wystawała na zewnątrz - wskazówka margo5)
- posmarować balon oliwką dla dzieci (mamuty przepis), kremem do rąk mój lub innym tłustym kremem
- klej - vikol najlepszy, ale moze też byc woda z cukrem w proporcji 1:1, albo ługa (gotowy preparat do usztywniania - krochmalenia)
cukier .... zanim wyschnie mocno się klei do rąk -> po wyschnięciu juz sie nie lepi

- nitkę (włóczkę, kordonek czy co tam masz)- nawiniętą na luźne motki - namoczyć w tym co masz przygotowane do owinięcia balona (cukier, vikol, ługa) żeby było całkiem mokre

- jajo bez dziury, w jakims wybranym miejscu na jaju zrobić większy ażurek bo ten balon trzeba wyjąć
ja na koniec, po wysuszeniu polakierowałam lakierem (najtańszy jaki dostałam NITRO ), od biedy mozesz użyć lakieru do włosów - uwaga lakier przyciemnia nitki, dobrze się sprawdzają blade kolory nitek

 

w różne strony owijałam wzdłuż i w poprzek i krzywo
nitka wg mnie powinna "pić" klej czy co tam masz (żeby wsiąkało w nią) i cały motek leżał w misce z vikolema ja kręciłam balonem trzymając go oburącz, nie trzymałam nitki podczas nawijania na balon..

 

Malinka - trzymaj bolon i trzymaj nitkę! Naciągaj nitkę... Ja miałam między nogami miskę z krochmalem i co jakiś czas maczałam w nim nitkę przy nawijaniu , bo to ułatwia przyczepność (nitka leżała na podłodze suchej!). Jak się jedna czy dwie obsuną, to nie dramat, wtedy nadrobisz resztą, nie ma nitek idealnych. Spuszczasz powietrze jak to wyschnie i bardzo powoli

Ja jak robiłam abażur - taką metodą jak Wy jajka, to wogóle nie moczyłam nici tylko suchą nawijałam i wcale nie było tak źle. Na początek posmarowałam tylko balon oliwką dla dzieci. Bardzo ładnie mi odchodził potem balon.
Na koniec jak już go odczepilam zrobilam tylko głupotę bo spryskałam całość (jeszcze z balonem) lakierem w sprayu i przy tej czynności balon pękł ... na szczęście nic się nie popsuło

 

ja swoje jajka robiłam na zwykłym balonie ( kupiłam jakieś z TiP w Realu) posmarowanym kremem bambino; niezależnie od tego czy nawijałam na nie kordonek, czy różnej grubości wełnę nitki się bardzo dobrze trzymały i nie było problemu z kierunkiem nawijania, acha nitki byly suche, dopiero po nawinięciu smarowałam je rozcieńczonym wikolem; dodam że balon odchodził za każdym razem bezproblemowo i nie zdażyło mi się żeby jakiś pękł

 

A to inny przepis na wielkie pisanki:


Bierzesz balon ( dmuchasz) zabezpieczasz kikut balona szeroką szara taśma pakową aby nie odstawał.

Przygotowujesz sobie paski gazet ( najlepszy jest dziennik albo zwykłe ulotki z tesco)

Klej do tapet albo klej z maki kartoflanej + odrobina kleju do tapet ( ja robię z tego drugiego bo na czysty klej do tapet dostałam odromnego uczulenia)

smarujesz paski papieru i naklejsz na balon . Około 3 warstwy jedna po drugiej nie czekajac aż poprzednia wyschnie. paski muszą zachodzić na siebie bo w czasie schnięcia moga porozchodzić się nieco. Musisz sobie postawic balon na jakiejś miseczce albo doniczce aby był stabilny.

Wszystko wmiarę wygładzić ( jeżeli chcesz malować wzory do oklejenia np. rafią nie musi byc super gładki)

Jak papier wyschnie malujesz emulsją , możesz dodać barwnik.

 

 

Wielkanocny ogródek: odciąć około 1/5 jajka, skorupkę umyć i wysuszyć, ustawić w wytłaczarce, wyspać do 2/3 skorupki ziemię, posiać np. rzeżuchę, trawę (można posiać na wacie, należy pamiętać aby cały czas wata była wilgotna). Wytłaczarkę można pomalować, skorupki również, chociaż bardzo ciekawie wygląda taki ogródek przy zachowaniu naturalnych kolorów skorupek i wytłaczarki. Jeśli nie ma czasu na uprawę w tak przygotowane „doniczki" można wsadzić kupione w markecie zioła czy np. fiołki polne, drobne stokrotki, przebiśniegi, mech, trawę - wtedy nie wsypywać ziemi do skorupek  a roślinę wsadzić wraz z częścią ziemi, w której roślina rosła. Można też w wytłaczarce umieścić np. część pisanek i cześć skorupek z roślinami, czy dodać małe pisklęta z waty.

Pisklę z waty: z żółtej waty (np. waciki kosmetyczne) uformować dość zbite kulki - jedną większą, drugą mniejszą, przez kulki prowadzić drucik, wygiąć główkę pod odpowiednim kątem do korpusu, dokleić dwa koraliki (oczy) i wykonany z kawałka materiału/papieru kolorowego trójkątny dziób, kawałek drutu obwinąć czerwoną przędzą lub bibułą, uformować dwie stabilne nóżki i przymocować je do drutu, który jest w korpusie, watę trochę nastroszyć, można kurczakowi zrobić dwa skrzydełka z piórek.

Pisklę w skorupce: do skorupki po jajku włożyć kulkę z żółtej waty, dokleić oczy i dziób, nastroszyć lekko watę  - tak wykonaną ozdobę można umieścić na wyciętym kole z kawałku kartonu pomalowanego na zielono lub oklejonego mchem, obok kruczka w skorupce można przykleić drugą połówkę skorupki, całość można ozdobić drobnymi sztucznymi kwiatkami.

Wielkanocne świece: 1) jajko rozbić na dwie połówki, umyć wysuszyć, z podgrzewacza do herbaty wyjąć wraz z knotem wosk  i włożyć do skorupki - taką „świeczkę"  można np. ustawić na metalowej osłonce świeczki do  podgrzewacza dowolnie pomalowanej czy ozdobionej (można nożyczkami powycinać dziurki), można ustawić na kępce rzeżuch czy ułożyć na świeczniku; 2) ugotować jajko zdjąć skorupkę i robić na małe kawałki, dowolną świecę lekko rozgrzać drugą świecą, powbijać do około 1/3 wysokości świecy mozaikowo skorupki, 3) dowolną świecę ozdobić wielkanocnymi elementami metodą decupage - świeca przygotowana tą metodą nie powinna być zapalana.

Wieniec: z gałęzi np. bukszpanu zapleść wieniec, w kilku miejscach, by się nie rozplótł przewiązać cienkim drutem, wydmuszki (użyć wydmuszek z jajek o rozmiarze S lub przepiórczych), pomalowane lub w naturalnym kolorze nawlec na długą nitkę, opleść wydmuszkami wieniec, przeciągnąć kokardę do zawieszenia na ścianie/drzwiach/karniszu do firan. Dodatkowo w wieniec można wpleść bazie i ozdobić wg własnego uznania.

Stroik „gniazdko": z gałązek brzozy/wierzby/wierzby mandżurskiej wypleść gniazdko. Jeśli wyszło gniazdko puste w środku nakleić je wikolem na tekturę i obciąć jak tak, aby nie była widoczna z pod gałązek. Na środku gniazdka ustawić (ewentualnie przykleić) element, który ma być centralnym punktem stroika (np. baranek, duża pisanka, świeca w kształcie jajka, krokus w małej doniczce), wypełnić gniazdko wg własnego uznania i dostępnych detali zdobniczych (np. sztucznymi kwiatkami, piórkami, pisklętami z waty, drobnymi ptaszkami, motylkami, pisankami z jaj przepiórczych, kokardkami z rafii).

Stroik w doniczce: w zależności od planowanej wielkości stroika, wybrać odpowiedniej wielkości doniczkę do sadzonek, lub plastikową osłonkę na doniczkę, jeśli stroik ma być niezbyt wysoki, przyciąć ją na pożądaną wysokość. Doniczkę odtłuścić (np. płynem do naczyń, octem), pomalować doniczkę klejem wikol i okleić np. korą brzozy, sznurem konopnym (sznur okręcać od dołu ku górze), kaszą, płatkami owsianymi, skorupkami z jajek. Ustawić centralny element stroika i dowolnie wypełnić kompozycję. Stroik w doniczce można wykonać też z dowolnego typu doniczki. Glinianą doniczkę można dowolnie pomalować czy też okleić skorupkami jaj. Nie należy zbyt przesadnie ozdabiać doniczek, ponieważ mają być one tylko konstrukcją do ułożenia stroika.

Koszyk z doniczki: wybrać odpowiedniej wielkości doniczkę do sadzonek lub gładką plastikową osłonkę na doniczki; jeśli koszyk ma być bardziej płaski obciąć doniczkę/osłonkę na pożądaną wysokość, posmarować doniczkę klejem wikol i opleść sznurkiem np. konopnym kawałek dość sztywnego drutu okręcić sznurkiem (można spleść warkocz - sznur pociąć na 3 części do jednej dołożyć drut i przeplatać z pozostałymi dwoma), wygiąć w łuk i przymocować do doniczki (można dokleić albo przed okręceniem doniczki sznurem wyciąć (wywiercić nożyczkami) dwie dziurki na rączkę i potem włożyć w te dziurki od zewnątrz rączkę koszyka zaginając drut we wnętrz doniczki-koszyka. Srodek koszyka wyłożyć dużą serwetką.

Stroik wiszący: wykonać np. z bukszpanu (można kupić gotowy sztuczny) czy gałązek wierzby wieniec. Przez wieniec przeciągnąć na krzyż żyłkę wędkarską, a następnie przeciągając jeszcze raz na krzyż tak aby podzielić wieniec na osiem części - przeciągając żyłkę przelatać ją na środku konstrukcji. Wieniec udekorować wg własnego uznania. Na żyłce powiesić na kolorowych nitkach/wstążeczkach różnej długości, pisanki z wydmuszek (lub sztuczne), małe ptaszki, motylki, kwiatki itp. Przez środek wieńca w miejscu skrzyżowania żyłek przewiązać kokardę i zamocować wieniec na żyrandolu. Można zrobić mały wieniec i np. umocować go na patyku, patyk wbić np. do dość szerokiej doniczki (w wąskiej doniczce konstrukcja może się wytracać) i obsadzić np. prymulkami.

Gigantyczna pisanka: nadmuchać balon do wielkości jak duża ma być pisanka, zwracając uwagę by balon miał jajowaty kształt, owijać balon w różne strony sznurkiem bawełnianym lub muliną (można użyć jednego koloru lub kilku, używając kilku należy dowiązywać kolejny sznurek do poprzedniego, krzyżując splot i zmieniając kierunek owijania, nawinąć tyle sznurka żeby powstała mniej lub bardziej ażurowa konstrukcja, związać sznurek tak by konstrukcja się nie rozleciała, jeśli sznurek był biały można pomalować go farbami akrylowymi, konstrukcję mocno spryskać lakierem do włosów lub krochmalem w sprayu (można też zanurzyć we zwykłym krochmalu), zostawić do wyschnięcia, przebić balon i wyciągnąć go przez otworek między sznurkami. Pisankę zawieście na wstążce lub ozdobnej rafii np. na żyrandolu, karniszu. Przygotowaną gigantyczną pisankę możną dowolnie ozdobić (np. kwiatami, piórkami, koralikami, małymi kurczakami, kokardkami, baziami - elementu można doklejać lub przymocowywać poprzez wykładnie ich w ażurowe dziurki konstrukcji).

Gigantyczna pisanka II: nadmuchać balon, zwracając uwagę by balon miał jajowaty kształt, okleić kilkoma warstwami masy papierowej (drobne kawałki papieru toaletowego/gazet  namoczyć w wodzie, dokładnie rozdrobnić w rękach lub mikserem na gładką masę,  odsączyć na sitku, przełożyć do miski z klejem (1 część mąki z 2 częściami wody, mieszać do  uzyskania konsystencji kremu, jeśli trzeba dodać mąki), kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru, dokładnie wymieszać, zostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli jajo ma stać przed wysuszeniem lekko spłaszczyć tę część, która będzie podstawą. Jeśli ma wisieć zamocować mały drucik pętelkę - jak są ułożone dwie warstwy papieru przyłożyć drucik w odpowiednie miejsce drucik i okładać go w środkowej części (tak, aby dwa końce drucika wystawały) wraz z balonem kolejnymi warstwami papieru. Gdy konstrukcja całkowicie wyschnie dowolnie ją ozdobić - pomalować farbami plakatowymi/akrylowymi (jeśli pisanka ma mieć jasny kolor, będzie konieczne 2 - 3 krotne malowanie, kolejną warstwę farby nakładać na wyschniętą farbę; Wielokrotnemu malowaniu można zaradzić gruntując pisankę białą farbą emulsyjną do malowania ścian), wykleić (np. kolorowym papierem, kwiatkami z bibuły/materiału, kulkami z krepy, piórkami, cekinami, kaszą), owinąć kolorową włóczką (konstrukcję posmarować wikolem, lub wykleić dwustronną taśmą klejącą) itp. Techniki ozdabiania można dowolnie łączyć. Jeśli pisanka ma wisieć po skończonym ozdabianiu pisanki przez środek drucika przeciągnąć wstążkę i okręcić ją drucikiem. Do tak przygotowanej pisanki można dodać elementy przestrzenne (np. kwiatki, małe ptaszki, pisklęta z waty) doklejając je wikolem. Można też w niektórych miejscach wywiercić nożyczkami dziurki i wsadzić w nie np. gałązki bazi.

 

Wielkanocny wazon pisanka: postępować tak jak wyżej, przed zostawieniem do wyschnięcia, jeśli wazon ma być węższy spłaszczyć lekko stronę węższą konstrukcji, jeśli ma być szerszy spłaszczyć dłuższą (tak aby konstrukcja po wysuszeniu mogła stać), zostawić do całkowitego wyschnięcia, przebić balon, ściąć górną część (w zależności jak ma stać wazon) starając się zachować wyszczerbiony kształt obciętej skorupy jajka, pomalować farbą akrylową albo na kolor zbliżony do koloru jajka albo tak jak pisankę, wstawić do środka konstrukcji wazonik lub zwykłą szklankę, umieścić kompozycję z kwiatów, leszczyny itp. Można środek „wazonu" wyłożyć folią a następnie folią aluminiową, wsypać ziemię i wsadzić dowolne rośliny  - nie należy jednak ich podlewać a jedynie można zraszać ziemię - przy takim zastosowaniu „wazon" raczej nie będzie mógł być wykorzystany podczas następnych świąt.

Zając: nadmuchać balon, zwracając uwagę by balon miał jajowaty kształt, okleić kilkoma warstwami masy papierowej, gdy masa wyschnie pomalować farbą akrylową na dowolny kolor,  gdy farba wyschnie, namalować oczy, nos, pyszczek i wąsy, z tektury wyciąć serce, pomalować i dokleić do konstrukcji tak, by zaokrąglone części serca tworzyły łapy, kartkę z bloku technicznego złożyć wzdłuż na pół, narysował ołówkiem uszy, wyciąć, pomalować, w szerszym miejscu (tym, które będzie doklejane) przeciąć „ucho" na pól na długość 2 - 3 cm, rozcięte części wywinąć w przeciwne strony dokleić do konstrukcji. Zająca można wykonać oklejając (zastosować wikol) konstrukcję z balonu, uszy i łapki kaszą jaglaną i kaszą gryczaną lub dwukolorową watą i doklejając oczy, nos wąsy i pyszczek.

Pisklę: postępować jak wyżej, gdy masa wyschnie pomalować konstrukcję na intensywnie żółty kolor, z tektury wyciąć serce, pomalować na czerwono i dokleić do konstrukcji tak, by zaokrąglone części serca tworzyły nóżki, wyciąć z pomalowanego na żółto kartonu dwa skrzydła, dokleić, z czerwonego kartonu wyciąć trójkątny dziób i dokleić, namalować (dokleić) oczy, do czubka głowy pisklęcia, nieco z boku, dokleić kilka żółtych piórek („nastroszony kosmyk").

Ozdoby z masy solnej: z masy solnej można wykonać świąteczne figurki (aby konstrukcja była lekkie do środka włożyć zwiniętą kulkę z folii aluminiowej) takie jak baranki, kurczaki, zające, koszyki na pisanki (pisanki też mogą być wykonane z masy solnej) itp. jeśli ozdoby mają być powieszone należy pamiętać o wykonaniu przed wysuszeniem uszka do zawieszenie lub przymocowaniu sznurka/drucika do wieszania oraz ozdoby na patyku - ulepić dowolną płaskorzeźbę związaną z symboliką świąt i przed wysuszeniem nabić ja na patyk do szaszłyków, po wysuszeniu pomalować, dokleić np. piórka, wstążeczki z rafii.  Tak przygotowaną ozdobę można włożyć do wielkanocnego koszyka, wazonu czy doniczek z kwiatami. (O cieście solnym i malowaniu go w poprzednich wpisach).

Wielkanocne figurki z gipsu: gips ceramiczny wymieszać z wodą w stosunku 2:1, gotowe formy do odlewów (można użycz foremek do ciastek lub dziecięcych foremek do pisaku ) wypełnić masą, odstawić na 24 godziny - jeśli ozdoba ma być wieszana lub umocowana na patyczku wyjąć po 2 godzinach i małym okrągłym pilnikiem wydrążyć dziurkę, umocować zawieszkę lub patyczek, włożyć ponownie do foremki i odczekać 22 godziny. Po wyjęciu w elementach przeznaczonych do wieszania lub umocowania na patyku przymocować zawieszki/patyczek i dokleić (najlepiej wikolem), malować farbami plakatowymi, akrylowymi, brokatowymi.

Zwierzaki z wydmuszek: kogut: wydmuszkę pomalować lub okleić papierem kolorowym czy piórkami, odciąć z rolki po ręcznikach kuchennych lub papierze toaletowym 3-4 cm rolkę, pomalować lub okleić papierem kolorowym, umocować poziomo za pomącą kleju wydmuszkowy korpus, dokleić grzebień i dziób z filcu lub papieru namalować (lub dokleić) oczy i skrzydła, dokleić ogon - z kolorowej bibuły lub piórek; zając: wydmuszkę pomalować (okleić), namalować  (dokleić) oczy, nos i wąsy, odciąć z rolki po ręcznikach kuchennych lub papierze toaletowym 10 - 12 cm rolkę, pomalować np. szaro lub okleić papierem kolorowym, umocować pionowo wydmuszkową głowę; dokleić wycięte z filcu lub papieru uszy, łapki i wykonany z waty ogonek; zamiast rolki po papierze można głowę zająca umieścić na stożku zwiniętym z kartonu, górę stożka należy ściąć; kura: wydmuszkę pomalować całą lub w dowolny wzór lub zostawić w naturalnym kolorze, z filcu wyciąć koło większe od obwodu postawionej w pionie wydmuszki o 1 cm, z koła wyciąć serce (prostsze) lub dwie płaskie łapki, wydmuszkę nakleić wikolem na serce tak aby dwie zaokrąglone części serca tworzyły nóżki, wyciąć z filcu grzebyk i mały trójkąt na dziób (dziób można też wykonać z obciętej zapałki), dokleić do wydmuszki, z filcu o zbliżonym do kolorów zastosowanych na wydmuszce kolorze wyciąć skrzydła  dokleić, namalować (dokleić) oczy.

Baranek z kaszy: na tekturze narysować kształt elipsy (tułów baranka), wyciąć, narysować odpowiadającą wielkości tułowia owalną głowę, wyciąć dokleić do korpusu, na talerzyk wsypać kaszę lub płatki owsiane, pomalować klejem wikol tułów baranka oraz namalować na głowie „grzywkę", zanurzyć w kaszy/płatkach, zostawić do wyschnięcia, po wyschnięciu pomalować na jasnobrązowo głowę baranka (bez grzywki z kaszy), namalować oczy, nos i pyszczek, z beżowego lub białego papieru wyciąć uszy baranka i przykleić, przyciąć dwa kawałki sznurka, lub zaplecionej w warkocz wełny, które będą nóżkami baranka, na końcach sznurka przykleić kawałki przyciętego brązowego kartonu na kształt kopytek, tył baranka posmarować wikolem i zanurzyć w kaszy/płatkach, zostawić do wyschnięcia; tak przygotowanego baranka można eksponować na patyczkach do szaszłyków, jako zawieszkę - trzeba zrobić pętelkę do wieszania, lub można użyć go jako element dekoracyjny własnoręcznie wykonanej kartki świątecznej - nie obkładać kaszą tyłu.

Zając na patyku: kulę lub duże jajo ze styropianu przeciąć na pół, obciągnąć białym lub jasno szarym materiałem i zszyć/skleić tam gdzie jest plaska strona. Do tak powstałej głowy zająca wbić dość długi patyk, z kawałka styropianu grubości 1 - 2 cm wyciąć prostokąt, który będzie torsem zająca (zachować odpowiednie proporcje do głowy), „tors" nabić na patyk i podciągnąć do głowy zająca, w miejsce „rąk" wbić dwa patyczki, lub dwa kawałki dość grubego drutu, z kawałków materiałów zrobić zającowi bluzkę oraz z prostokątnego materiału spodnie, „spodnie" u dołu ściągnąć do patyka, związać i zamaskować wiązanie np. kwiatkiem czy kokardą, z kawałka drutu wygiąć 2 uszy zająca, u dołu skręcić drut i zostawić około 2 cm kawałek drutu, uszy obciągnąć takim samym materiałem jak głowę zająca i zszyć/skleić tak aby wystawał wolny u dołu kawałek drutu, wbić drut do głowy zająca i docisną tak aby tylko nad głowę wystawały uszy, namalować lub wyszyć, nos, pyszczek i oczy zająca. Można zrobić „panią zającową" lub zajęcza parę - zamiast ściągać „w spodnie" u dołu materiał zostawić go luźno jak spódnicę lub ubrać zająca w sukienkę, u nasady jednego ucha można dodać malutką kokardę

Kury z filcu: na kartce papieru narysować koło o średnicy zależnej od tego, jakiej wielkości ma być kura, koło podzielić na 3 równe części, wyciąć szablon, odrysować szablon na filcu (żółtym, białym, brązowym), wyciąć, wycięty element uformować w stożek i zszyć luźny bok (można skleić na zakładkę 3 mm wikolem), z czerwonego filcu wyciąć dziób i grzebień, doszyć (dokleić) do korpusu, wyszyć czarne oczy lub doszyć (dokleić) dwa czarne koraliki, narysować szablon do skrzydeł, wyciąć i odwzorować na filcu, wyciąć i dokleić. Tak wykonane kury (odpowiedniej wielkości) można również wykorzystać jako ocieplacze do jajek, ocieplasz na dzbanek z herbatą/kawą.

Ozdoby z kartonu: na kartonie narysować kontury (np. pisanek, kur, piskląt, zajęcy, baranków) - można skorzystać z gotowych wzorów np. z malowanek dla dzieci. Każdy wzór narysować dwa razy, wyciąć, pomalować farbami plakatowymi lub akrylowymi/wykleić kolorowym papierem (przed malowaniem złączyć dwa te same elementy i zaznaczyć strony, które mają być pomalowane), zostawić do wyschnięcia, nie pomalowane strony pomalować klejem wikol, na jednym elemencie umieścić patyczek do szaszłyków lub gałązkę z dowolnego drzewa, dokleić drugą część, zostawić do wyschnięcia. Tak przygotowane elementy ozdobne można też nakleić np. na sznur konopny, wstążkę -  w pionie lub w poziomie; powstały łańcuch można dodatkowo ozdobić drobnymi sztucznymi kwiatami czy listkami. Ozdoby z kartonu można też wykorzystać do wykonania kartek świąteczny - pojedynczy element.

Bukiet tulipanów: wydmuszki pomalować tak, aby przypominały kwiat tulipana (można zastosować technikę decoupage - o decoupage w poprzednim wpisie), karbowaną bibułę pociąć na 3 cm paski, paski zwinąć w placach, aby powstał cienki wałek i owinąć dokładnie patyczki do szaszłyków, umocować wydmuszki, uszczelnić zieloną plastelina, żeby się nie obracały, z zielonego kartonu wyciąć liście i umocować do patyczkowych łodyg.

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin