Wyjść w godzinach pracy nie.doc

(30 KB) Pobierz
Wyjść w godzinach pracy nie „ściągaj” z urlopu wypoczynkowego pracowników

Wyjść w godzinach pracy nie „ściągaj” z urlopu wypoczynkowego pracowników!

W "Regulaminie Pracy" znajduje się zapis, że pracownik może być zwolniony od pracy na czas załatwienia ważnych spraw osobistych. Sumę miesięcznych wyjść potrąca się pracownikowi z urlopu wypoczynkowego, przyjmując, że za 8 godzin wyjść potrąca się 1 dzień urlopu. Czy taki zapis jest prawidłowy?

Taki zapis jest nieprawidłowy, ponieważ rekompensowanie wyjść pracowników urlopem jest sprzeczne z prawem pracy.

Rekompensata pracy nadliczbowej
Znani eksperci doradzają
jak nie popełnić błędu
www.prawo-pracy.com.pl

Jeśli regulamin pracy przewiduje możliwość ”pokrywania” urlopem wypoczynkowym zwolnień od pracy w celu załatwienia spraw osobistych obejmujących część dniówki roboczej pracownika, to w tym zakresie jest sprzeczny z Kodeksem pracy.
Takie sumowanie prywatnych wyjść z pracy i udzielania na czas ich trwania urlopu wypoczynkowego sprowadza się w praktyce do udzielania urlopu na części dni pracy. Natomiast Kodeks pracy dopuszcza możliwość udzielenia urlopu na część dnia pracy jedynie wówczas, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika, w dniu na który ma być udzielony urlop. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku systemu równoważnego.

3 sposoby rekompensaty wyjść:

Godzinna przerwa
Jeśli chcesz pozwolić pracownikom na prywatne wyjścia w czasie pracy rozważ wprowadzenie w regulaminie pracy jednej, godzinnej przerwy nie wliczanej do czasu pracy, podczas której pracownicy będą mogli spożyć posiłek lub załatwić sprawy osobiste (korzystanie z niej nie jest obowiązkowe).

Wyjścia „bezpłatne”
Możesz także zgodzić się na prywatne wyjścia pracowników, których pracownicy nie będą musieli odpracowywać, a za które nie masz obowiązku wypłaty wynagrodzenia (gdyż wynagrodzenie przysługuje co do zasady tylko za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywanie przysługuje tylko wówczas, gdy przepisy tak stanowią). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w treści regulaminu wynagradzania przewidział możliwość wypłaty wynagrodzenia za czas wyjścia - mimo braku odpracowania.

Odrabianie wyjścia w nadgodzinach
W zależności od systemu i rozkładu czasu pracy obowiązującego Twoich pracowników możesz również zgodzić się na prywatne wyjścia z pracy realizowane po uprzednim „nadpracowaniu” lub późniejszym „odpracowaniu” czasu wyjścia. W praktyce sprowadzi się to jednak do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie wraz z dodatkiem.
Nadgodzin możesz uniknąć jedynie w niektórych rozkładach czasu pracy, np. w przypadku niepełnego etatu lub w systemie równoważnym.

Przykład
Pracownik wyszedł na 2 godziny, które pracodawca kazał mu odpracować. Jeśli pracuje on w:
- systemie podstawowym po 8 godzin dziennie – powstaną 2 nadgodziny (8+2),
- na 1/2 etatu po 4 godziny dziennie – nie powstaną nadgodziny, bo nie będzie przekroczona norma czasu pracy (4+2),
- systemie równoważnym w dniu, w którym pracownik ma przepracować np. 10 godzin ale odpracować wyjście ma w kolejnym dniu, w którym ma zaplanowane do przepracowania tylko np. 6 godzin – nadgodziny również nie powstaną (6+2).

Podstawa prawna:

·         Art. 80, 141, 1542 § 4 kp

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin