Na podstawie umowy kooperacyjnej spółka zobowiązała się do zakupu towarów o określonej wartości i świadczenia usług marketingowych. Limit obrotu liczony jest miesięcznie. W przypadku osiągnięcia limitu, spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie za usługi marketingowe w wysokości określonego procenta obrotu miesięcznego. Czy wypłata premii pieniężnej podlega opodatkowaniu VAT?
Jeżeli umowa zawarta z kontrahentem będzie faktycznie umową o świadczenie usług marketingowych Twoja spółka powinna wystawić fakturę VAT za zrealizowane usługi i odprowadzić należny VAT do urzędu skarbowego.
Inaczej będzie w przypadku gdy umowa kooperacyjna jest w istocie umową związaną z zagwarantowaniem wypłaty premii pieniężnej od osiągniętego pułapu obrotów. W takim bowiem przypadku to kontrahent powinien wystawić notę uznaniową, a sama transakcja nie powinna zostać opodatkowana.
Taki pogląd wyraził NSA w wyroku z 6 lutego 2007 r., sygn. akt. I FSK 94/06 (publ. Lex 238905), w którym uznał, że:Podstawowym celem wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej, w konsekwencji także podatku od towarów i usług, jest wyeliminowanie podwójnego opodatkowania tych samych transakcji. Tym samym za niedopuszczalne należy uznać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży, raz jako sprzedaży - dostawy towaru, drugi zakupu towaru - jako usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Za usługę w rozumieniu art. 8 ust 1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi.
kosztyPoznaj praktyczne rozwiązaniaproblemów z rozliczaniem kosztów!kosztywfirmie.pl/BezplatnyNumer
Zdaniem NSA opodatkowanie premii pieniężnej w powyższych warunkach prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej czynności pierwszy raz, jako sprzedaży (dostawy towaru), a drugi raz, jako zakupu przez nabywcę tego samego towaru, w ramach tej samej transakcji – zakup określonej ilości traktowany jest bowiem jako świadczenie usługi. Sprzeciwiając się takiemu podejściu NSA wyraził pogląd, że premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. Nie powinna być więc opodatkowana VAT i udokumentowana fakturą.
W prezentowanym wyroku NSA zajął stanowisko przeciwne do poglądów wyrażanych przez organy podatkowe – Minister Finansów w piśmie z 30 grudnia 2004 r. nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 wskazał bowiem, iż dla celów podatkowych wypłacona premia pieniężna może być traktowana jak rabat (jeżeli związana jest z konkretną dostawą) lub jak zapłata za usługę.Zdaniem MF charakter usługi premie mogą mieć w przypadku gdy nie będą związane z konkretną dostawą, a kontrahenci ustalą, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określonej wielkości. W takiej sytuacji usługa (świadczona przez podmiot otrzymujący premię pieniężną) powinna być opodatkowana stawką 22% i udokumentowana fakturą VAT.
Podstawa prawna:
· art. 8 i art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).
vanuatu3