ZDROWY PRZEDSZKOLAK
Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami przeprowadzony w listopadzie 2011 r.
w grupie dzieci 4 i 5 letnich
w ramach akcji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej;
- kształtowanie i utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych;
- tworzenie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta;
- rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami i najbliższymi;
- doznawanie radości we współdziałaniu z rodzicami poprzez wspólną zabawę.
Cele operacyjne:
DZIECKO
Ø zna zasady zdrowego trybu życia, odżywiania,
Ø doskonali sprawność aparatu mowy wydając dźwięki akustyczne,
Ø zna skutki niewłaściwego odżywiania się,
Ø wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego odżywania, a które szkodzą naszemu zdrowiu,,
Ø rozumie konieczność dostarczenia organizmowi prawidłowych składników budulcowych: witamin,
Ø wie, gdzie znajdują się witaminy,
Ø wie, czym jest piramida żywienia,– których produktów mogą jeść więcej, a których powinny jeść mniej, unikać
Ø układa kształt piramidy żywienia z liny i szarf
Ø zgodnie współdziała z rówieśnikami i najbliższymi
Ø jest skupione na zadaniu
Metody pracy
Ø podające (przyswajanie)
Ø problemowe (odkrywanie)
Ø aktywizujące (przeżywanie)
Ø praktyczne (działanie)
Formy organizacyjne
Działalność zbiorowa (zajęcia z cała grupą), zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne
Rebus, nagrania CD, plakaty, kartoniki z różnymi produktami, materiały papiernicze i biurowe, masa solna, lina, bajka „Dyzio, Pyzio i Misia” (tekst pochodzi z materiałów akcji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”), wiersz „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego, strój witaminowej wróżki.
Przebieg zajęcia:
1. Wszyscy stają w dużym kole i następuje powitanie przy muzyce (CD – Taniec powitalny).
Witanie się mimiką twarzy:
Uśmiech jak słońce do ciebie ślę,
jeśli mnie lubisz uśmiechnij się.
2. Rebus „Zdrowie” – rozwiązanie w parach przez dzieci i rodziców.
Rozwiązanie jest tematem zajęcia.
3. Zaproszenie na wyprawę do Krainy Zdrowia.
Mają tam wstęp tylko ci, którzy dbają o zdrowie. Może kogoś tam spotkamy. Dzieci podają propozycje, kto to może być?
4. Co trzeba robić, aby być zdrowym? – dzieci i rodzice podają własne propozycje, które zapisują na paskach papieru. Odczytanie ich i ułożenie na tablicy w kształcie słońca.
5. Zabawa inscenizowana przy muzyce „ W drodze do krainy zdrowia”.
Kraina Zdrowia jest bardzo blisko, dlatego idziemy do niej na nogach.
Ø przez wysoką trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nad głowa)
Ø przez niska trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nisko nad kostkami/
Ø przez most /klepanie rękami o klatkę piersiową/
Ø przez błoto /uderzanie piąstkami o nadęte policzki/
Rodzice pomagają dzieciom i idą gęsiego jeden za drugim przechodząc przez błoto.
6. Ćwiczenia artykulacyjne „ Nawoływania”.
Po przybyciu na miejsce okazuje się, że tam nikogo nie ma, dzieci i rodzice zaczynają nawoływania: hop, hop!.
7. Słuchanie bajki „Dyzio, Pyzio i Misia” czytanej fragmentami przez wszystkich rodziców. Rozmowa na temat treści bajki. Dzieci zastanawiają się co może się stać, jeśli nie będziemy jeść wartościowych produktów (np. możemy zachorować, może nas bolec brzuch i zęby, nie będziemy mieć siły bawić się z kolegami itp.)
8. Zabawa przy muzyce (nagranie z przerwą w muzyce - CD 22 „Czterolatek w przedszkolu”) - Naucz. na przerwie w muzyce pokazuje kartoniki z produktami. Dzieci umówionym okrzykiem określają produkty zdrowe („hip, hip hurra!) i niezdrowe („O jejku, jejku!)
9. Przybycie witaminowej wróżki:
Witajcie chłopcy i dziewczynki,
Czemuż to macie takie minki?
Czy zjadacie witaminki?
Czy nie marudzicie przy jedzeniu
i czy jarzynki znikają w oka mgnieniu?
10. Burza mózgów – W czym ukryte są witaminki?Dzieci podają własne pomysły, które wróżka zapisuje na tablicy
11. Co to są witaminy? – odczytanie przez rodziców informacji wypisanej wcześniej z encyklopedii.
12. Recytacja dzieci i rodziców wiersza pt „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego (tekst na tablicy)
Oczy, gardło, włosy, kościzdrowsze są, gdy A w nich gości.A w marchewce, pomidorze, w maśle,mleku też być może. B - bądź bystry, zwinny, żwawydo nauki i zabawy!W drożdżach, ziarnach i orzeszkach, w serach, jajkach B też mieszka. Naturalne witaminylubią chłopcy i dziewczyny.Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny. C - to coś na przeziębieniei najlepsze ran gojenie.C - porzeczka i cytrynaświeży owoc i jarzyna ! Zęby, kości lepiej rosnąkiedy D dostana wiosną.Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem,na krzywicę D jest lekiem. Naturalne witaminylubią chłopcy i dziewczyny.Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.
13. Zabawa z piramidą żywienia. Dzieci układają z liny kształt dużej piramidy na dywanie, a rodzice w tym czasie lepią poszczególne produkty z masy solnej i układają je wspólnie z dziećmi na odpowiednich poziomach na piramidzie.
14. Omówienie piramidy żywienia (poziomy i ich zawartość)
15. Zabawa ruchowa przy piosence „Sałatka” wokół powstałej piramidy.
16. Pożegnanie i rozdanie rodzicom pojemniczków z owocową sałatką jako symbolu zdrowia, którą dzieci wykonały podczas zajęć dopołudniowych.
Pomiędzy zabawami wspólny okrzyk:
Naturalne witaminylubią chłopcy i dziewczyny.Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny!
nowiny