Kto mieszka na łące-4l.doc

(34 KB) Pobierz

Kto mieszka na łące?

             

EDUKACJA UMYSŁOWA:

 

§        Słuchanie opowiadania pacynką „Przebudzenie żabek” poszerzanie znajomości świata zwierząt żyjących na łące; zapoznanie z ich sposobem życia, pożytecznością; zwrócenie uwagi na znaczenie wykonywania dobrych uczynków, niesienia pomocy innym.

 

§        Słuchanie wiersza J.Brzechwy „Żuk i biedronka”przypomnienie nazw owadów najczęściej spotykanych na wiosennej łące; kształtowanie pozytywnego stosunku do nich.

 

§        Teatrzyk cieni do opowiadania I. Salach „Ucieczka” ukazanie skutków niewłaściwej zabawy - męczenia zwierząt; przypomnienie ochronnej funkcji ubarwienia skrzydeł motyla; próba udzielenia odpowiedzi na pytanie problemowe „skąd się bierze motyl?”.

 

§        Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „O świerszczyku, co przepiłował skrzypce”poznanie i rozróżnianie świerszcza jako mieszkańca łąki. Przedstawienie jego trybu życia, zapoznanie z ulubionym pokarmem. Ukazanie funkcji ubarwienia ciała (ochrona).

 

§        Ćwiczenie słuchowe „Co słyszysz?” – rozpoznawanie głosów z łąki nagranych na płytę CD i prawidłowe nazywanie zwierząt, które je wydają.

 

§        Utrwalenie liczenia w zakresie czterech elementów (dz. zdolne w dostępnym im zakresie) oraz utrwalenie kolorów na podstawie opowiadania W. Badalskiej pt. „Cztery motylki” przypomnienie cyfr od 1 do 4; zwrócenie uwagi dzieciom na zjawisko przystosowywania się zwierząt do warunków w przyrodzie.

 

 

EDUKACJA RUCHOWA:

 

§        Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 17 (wł.) (powt.)  Przybory : obręcze, linka, woreczki.

      Metoda : stacyjna. Doskonalenie umiejętności przechodzenia przez laskę krokiem        mierniczym stopa za stopą.

 

§        Zabawy ruchowe:                                                                                                                             - orientacyjno – porządkowa „Motyle i dzieci”       

- z elem. równowagi „Spacer z biedronką”

- ruchowo – artykulacyjna „Zwierzęta na łące” naśladowanie poruszania się i głosu     owadów.

 

§        Spacer na pobliską łąkę w celu zapoznania z wyglądem środowiska przyrodniczego. Ukazanie bogactwa roślin i zwierząt (trawa, kwiaty, żaby, biedronki, motyle itp.) oraz sposobu wykorzystania łąki przez człowieka np. wypas krów, koszenie traw.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność muzyczna)

 

§        Zabawy rytmiczne przy muzyce – prawidłowa reakcja na zmianę tempa i dynamiki; sprawne ustawienie się w dwóch kołach na sygnał muzyczny.

 

§        Zabawa ruchowo - naśladowcza „Taniec motyli” ćwicząca orientację przestrzenną dzieci oraz prawą i lewą stronę ciała - wykorzystanie do zabawy małych motyli dla każdego dziecka; prawidłowe reagowanie na podawane wskazówki nauczyciela.

 

§        Utrwalenie dźwięków niskich i wysokich w zabawie ruchowej pt. „Motyle i pszczoły” - na dźwięki niskie poruszają się pszczółki, na wysokie lekko fruwają motyle; słuchanie piosenki „Motyle na łące”.

 

§        Opowieść ruchowa pt. „Na łące” – improwizacja ruchowa polegająca na swobodnym naśladowaniu różnych czynności i ruchów związanych z obserwacją otoczenia. Sprawne ustawianie się w rzędzie lub szeregu na sygnał muzyczny.

 

§        Słuchanie zjawisk akustycznych – zabawy „Nakręcany bąk”, „Dźwięki”. Spostrzeganie słuchem kierunku i barwy dźwięków. Wyrabianie takich dyspozycji jak: wrażliwość słuchowa, orientacja.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność plastyczna)

 

§        Zabawy „Symetryczne bazgranie rysowanie na szarym papierze z nauczycielką kolorową kredą symetrycznego motyla.

 

§        Origami płaskie z koła – biedronka, żuczek. Ćwiczenia w składaniu papieru – zasada jednego zgięcia. Doskonalenie chwytności dłoni.

 

§        Karta pracy - obrysowanie po śladzie drugiej połowy motyla, pokolorowanie według  własnego pomysłu.

 

§        Ćwiczenie kinezjologiczne „Panorama łąki” – praca na 3 etapy:

- I etap „Niebo” - rytmiczne malowanie plamek,

- II etap „Trawa” – naprzemienne malowanie długich kresek

- III etap „Kwiaty” – swobodne wyrzucanie kresek z kółka na zewnątrz.

 

 

 

Wyrazy do globalnego czytania – konik polny, żuk, biedronka, mrówka, motyl, łąka, kwiaty, ślimak, żaba.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin