Karmienie piersią.doc

(32 KB) Pobierz
Karmienie piersią

Karmienie piersią

 

 

 

Tagi: laktacja

Mleko wytwarzane przez kobietę jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, ponieważ, tak jak u każdego ssaka, pokarm matki najlepiej odpowiada potrzebom potomstwa, jest dostosowany do możliwości trawiennych młodego organizmu i tak skomponowany, by jego rozwój przebiegał prawidłowo.

 

 

Korzyści naturalnego karmienia

Pokarm matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze (białko, cholesterol niezbędny do prawidłowego dojrzewania układu nerwowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy) w odpowiednich proporcjach oraz liczne enzymy, hormony, elementy krwi, żywe komórki i czynniki wzrostu tkanek. Ta jedyna w swoim rodzaju receptura zapewnia dziecku osiągnięcie odpowiedniego wzrostu, wagi i gwarantuje prawidłowy rozwój.

Mleko matki stanowi chroni dziecko przed wieloma chorobami, ponieważ wraz z nim kobieta przekazuje dziecku przeciwciała do walki z: bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami i toksynami. Ten mechanizm jest zmienny w czasie i odpowiada aktualnym potrzebom dziecka, np. gdy matka jest przeziębiona, jej mleko dostarcza dziecku przeciwciał, chroniących je przez chorobą.

Karmienie naturalne jest korzystne dla kobiety. Zmniejsza ryzyko krwawień poporodowych dzięki wydzielanej w czasie karmienia oksytocynie, która wpływa na obkurczanie się macicy. Ogromne znaczenie ma także ochrona przed chorobami nowotworowymi i osteoporozą. Gdy karmisz dziecko, wydłuża się okres bez miesiączki, co zmniejsza zagrożenie anemią. Ponadto karmienie pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów i zapobiega otyłości.

Karmienie piersią sprzyja powstaniu więzi między matką i dzieckiem. Matka karmiąca jest spokojniejsza, łatwiej sobie radzi z trudami macierzyństwa, na co duży wpływ ma hormon regulujący laktację - prolaktyna, który nastraja łagodnie i czule. Z kolei intensywny kontakt dziecka z matką - wtulenie w jej ramiona, słuchanie bicia jej serca, patrzenie prosto w oczy, uspokaja je i ma znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego.

Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Pokarm matki jest zawsze świeży, gotowy do podania i dostosowany do potrzeb dziecka. Nie trzeba go przygotowywać, podgrzewać, sterylizować butelek. Karmienie naturalne nie obciąża domowego budżetu i stanowi dobrą inwestycję w przyszłość dziecka, bo wzmacnia jego odporność i chroni przed wieloma wydatkami na leki i lekarzy.

Aby się powiodło...

 

Uwierz w to, że możesz wykarmić swoje dziecko. Nie ma znaczenia wielkość biustu ani to, czy karmiły inne kobiety w Twojej rodzinie.

Staraj się nie denerwować. Gdy jesteś spięta, mleko trudniej wypływa przez zwężone kanaliki. Dziecku udziela się Twój nastrój, więc płacze i irytuje się, gdy mleko nie chce lecieć.

Nie słuchaj osób, które pod pozorem dawania dobrych rad podkopują Twoje zaufanie do ciała i wiarę w sens karmienia.

Gwarancją sukcesu w karmieniu jest wczesny początek. Pierwsze karmienie powinno odbyć się w czasie pierwszej godziny po urodzeniu. Gdy po porodzie dziecko znajdzie się na Twoim brzuchu, po pewnym czasie zauważysz potrząsanie główką i "dziobanie" ustami. Spróbuj je wtedy przystawić do piersi - nawet kilka kropel siary, pierwszego mleka, dostarczy Twojemu dziecku niezastąpionych przeciwciał i energii.

W pierwszych dniach i tygodniach należy dziecko karmić często, zgodnie z jego potrzebami, przynajmniej 8 razy na dobę. Pokarm kobiecy jest trawiony ok. 1,5 godziny, dziecko ma więc prawo być głodne po 1-3 godzinach.

Nie rezygnuj z nocnych karmień! Nocny pokarm ma 3 razy więcej tłuszczu!

Karmienie musi trwać odpowiednio długo, aż do opróżnienia piersi. Pilnuj, aby ssanie było aktywne - śpiącego przy piersi noworodka delikatnie pobudzaj do ssania. Każde przystawienie do piersi powinno być prawidłowe, aby nie zaburzyć mechanizmu ssania.

W jakiej pozycji karmić?

 

Na siedząco

Przyda Ci się wygodny fotel i kilka poduszek. Siadaj tak, aby między nogami i plecami był kąt prosty (w razie potrzeby pod nogi podstaw stołeczek). Pod łokcie i pod głowę włóż poduszki. Jeżeli miałaś nacięte krocze, siadaj na nadmuchanym kółku do pływania lub specjalnej poduszce. Dziecko ułóż tak, aby jego główka nie zwisała na zewnątrz ramienia (pupę trzymaj na dłoni). Przystaw dziecko do piersi - a nie pierś do dziecka! Powinno wtulić się w pierś, złapać brodawkę wraz z otoczką, a jego usta musza być wywinięte. Dziecko powinno być zwrócone przodem do Twojego brzucha, by nie musiało odwracać głowy, by złapać pierś. Tuż przed przystawieniem dziecka do piersi sprawdź, czy jego nos znajduje się dokładnie na wprost brodawki. Jeśli nie - przesuń rękę z dzieckiem (a nie pierś!). Jeżeli po przystawieniu dziecka odczuwasz ból, włóż delikatnie palec do buzi dziecka, wyjmij pierś i spróbuj przystawić je jeszcze raz.

Modyfikacją karmienia na siedząco jest karmienie "spod pachy". Jest wygodne zwłaszcza po cesarskim cięciu. Trzymasz wtedy główkę dziecka w dłoni tak, by jego ciałko dotykało Twego boku.

 

Karmienie w pozycji leżącej

Mama i dziecko leżą na boku, przodem do siebie. Nie podpieraj się na łokciu - po kilku kwadransach będzie Ci niewygodnie! Wygodniejsze są poduszki. Możesz także karmić w pozycji półleżącej - dziecko leży wtedy na Tobie. Oczywiście, Ty i Twoje dziecko możecie znaleźć sobie inną, wygodną dla Was pozycję. Pamiętaj o ogólnej zasadzie - główka dziecka powinna być zawsze wyżej niż pupa. Po skończonym karmieniu przytul do siebie dziecko w pozycji pionowej, żeby mogło mu się odbić powietrze, połknięte w czasie karmienia. Możesz mu w tym pomóc delikatnym poklepywaniem po plecach lub pupie.

 

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

Noworodek i niemowlę karmione „na życzenie" czyli według potrzeb matki i dziecka, powinny otrzymywać odpowiednią ilość pokarmu. Kiedy nauczysz się rozpoznawać sygnały głodu i sytości u dziecka, to ono samo będzie cię informować, że już się najadło. Pamiętaj jeśli karmisz wyłącznie piersią i podążasz za potrzebami dziecka, nie ma możliwości aby się ono przejadło, czy nadmiernie przytyło.

 

Dziecko powinno mieć zaspokojone potrzeby pokarmowe, gdy:

karmisz przez pierwsze 6 miesięcy wyłącznie piersią,

karmisz co najmniej 8 razy dziennie, w tym przynajmniej raz w nocy,

gdy technika karmienia jest prawidłowa (wygodna pozycja, rozluźnienie, dziecko wyprostowane przytulone  brzuszkiem do twojego ciała, dziecko ma szeroko otwarte usta, większość brodawki jest w ustach dziecka, nosek i bródka dziecka dotykają piersi, słychać odgłos połykania, nie słychać pogwizdywania i mlaskania, nie odczuwasz silnego bólu brodawki),

po karmieniu piersi odczuwasz, że piersi stały się bardziej miękkie,

maluszek po karmieniu jest spokojny, może spać lub czuwać,

dziecko akcentuje swój głód „szuka piersi" po 1 - 3h od zakończenia poprzedniego karmienia w ciągu dnia. Pamiętaj  im starsze dziecko, tym przerwy między karmieniami mogą być dłuższe,

dziecko przy piersi jest aktywne, nie śpi,

w początkowym okresie, dziecko robi 3-4 kupki dziennie, czasem nawet po każdym karmieniu. W wieku 1,5-2 miesięcy maluszek będzie wypróżniał się raz dziennie lub raz na klika dni. Dziecko powinno moczyć przynajmniej 6 pieluch na dobę. Zwróć uwagę na mocz, powinien  być jasny i bezzapachowy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin