Narrator Otwierajcie na oścież szkoły naszej wrota! Jak skrzydła motyla - Radosny tryska w niebo - stubarwna kolumna -Duch nasz wyzwolony z trosk i niepewności. Niech nam lśni szczęście dzisiaj, Bo triumf zagościł I serca biją wzruszenia rytmem. (na podst. wiersza K. Iłłakowiczówny, "Ikarowe loty")
(Podkład muzyczny "Oda do radości")
Recytator ILenistwo, nudę, podstępekNiech każdy przed progiem omiata, Bo tu wieczny ma przybytekOjczyzna, nauka, cnota.
Recytator III kto w naszym będzie gronie, Wśród pracy czy wśród zabawy, Czy przy książce, czy w sławy koronieNiechaj pamięta szkolne ustawy! (na podst. wiersza A. Mickiewicza, "Hej, radością oczy błysną")
Narrator(odczytuje głośno tekst przysięgi) Będę godnie reprezentował swoją szkołę w każdej sytuacji i miejscu. Wykorzystam w pełni przeznaczony czas na naukę i rzetelną pracę nad poszerzeniem swej wiedzy i umiejętności. Będę dbał o honor i tradycję szkoły oraz współtworzył jej autorytet. Będę okazywał szacunek nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Będę się troszczył o mienie i estetyczny wygląd mojej nowej szkoły. Będę dbał o piękno mowy ojczystej i wyrażał się w sposób kulturalny. Będę szanował poglądy i przekonania moich kolegów. Będę się przeciwstawiał wszelkim przejawom brutalności i wulgarności. Poświęcę mój czas i umiejętności na rozsławienie imienia swojej szkoły.
Wszyscy"Przyrzekamy".
Recytator IIIKażdy pomny na swoją przysięgęW każdej chwili szkolnego żywota, Niechaj mu na myśli stają: Ojczyzna, nauka, cnota.
Narrator(czyta z dużej księgi słowa) Nauka jest jak niezmierzone morze (...). Im więcej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. (S. Żeromski) Recytator IVW parowie cienistym, nad źródłem kroplistymWyryto na skale przestrogę: "Idź zdrojów tych śladem, niech one przykładem Ci będą i wskażą też drogę"Dwóch przyszło podróżnych, dwóch razem, lecz różnychI w wieku, i w myślach i w stanie. Ów napis zoczyli, a każdy w tej chwiliWywodzi z napisu swe zdanie. Rzekł pierwszy:
Podróżny IMyśl wzniosła jak rzeka wyrosłaZ potoku, strumyka i zdroju, Tak człowiekpowoli dobija się doli I rośnie w bogactwa wśród znoju. Źródełko kroplami,a człowiek groszamiRozszerza działalność prac całą: Wiek płynie i z laty staje się bogaty -Był źródłem - jest rzeką wspaniałą.
Podróżny IITyś kupcem - rzekł drugi- więc szukasz zasługiW pieniądzach, bogactwie i złocie -Nie taką przestrogę wam daje na drogęTen napis wyryty na grocie. Zdrój czysty to wiedza, co wszystko wyprzedza, Gdy nauk podtrzyma go praca. Źródełko kroplami, a człowiek księgamiSwą dolę w przyszłości wzbogaca.
Podróżny INie w złocie, bogactwie, które często brudzi, Lecz w księgach i rozumu potędzeTkwi przyszłość i szczęście, i moc wszystkich ludzi, Więc pokłoń się każdej księdze.
Podróżny IIMądrości! Matko wiedzy, przyjaciółko człeka, Wago świata i szczęście każdego wieka... To ty mnie nauczasz, jak się kraje rządzą, Które są gwiazdy stałe, które gwiazdy błądzą, Jak ziemia soki swymi ożywia rośliny, Jak wieki drogi diament z podłej robią gliny, To ty, która mierzysz niezmierzoną ziemię, Gdzie pustka, gdzie ją ludzkie zamieszkało plemię. Oświecaj nam swym światłem ciemne życia progi, Prowadząc na lepsze i mądrzejsze tego świata drogi. (K. M. Weber, Aria z opery "Obero")
(Piosenka St. Sojki, "Tolerancja")
Recytator VNie wiadomo, nie wiadomo wcale, Co w życiu ciebie czeka. I ty możesz wyrosnąćNa wielkiego człowieka.
Recytator VIMoże twoje serce będzie tak gorące, Może ty mieć będziesz tyle siły, Że obronisz słabszych i skrzywdzonych, Że świat zmienisz na dobry i miły. Nie wiadomo, nie wiadomo wcale, Jak się wielkość w życiu rozpoczyna. (E. Szelburg-Zarembina, "Przed pomnikiem wielkiego człowieka")
(Piosenka M. Grechuty, "Dni, których nie znamy")
Zofia Wysocka
Katrina26