SYSTEMY KSZTALCENIA W WYBRANYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.doc

(74 KB) Pobierz
SYSTEMY KSZTALCENIA W WYBRANYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

 

SYSTEMY KSZTALCENIA W WYBRANYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

 

Dania

 

Kształcenie pielęgniarek w Dani odbywa się w wyższych szkołach pielęgniarskich oraz na uniwersytetach. Nauczanie w tych szkołach trwa 45 miesięcy czyli 3i 3/4 roku. Na nauczanie przedmiotów teoretycznych przeznaczone jest 3 tyś. godzin dydaktycznych realizowanych w ciągu 25 miesięcy. Zajęcia praktyczne odbywają się we współpracujących ze szkołami placówkach służby zdrowia. Warunkiem podjęcia kształcenia w szkołach pielęgniarskich jest ukończenie szkoły średniej, zakończonej uzyskaniem świadectwa dojrzałości. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej absolwenci otrzymują tytuł pielęgniarki ~ licencjonowanej, który upoważnia do pracy we wszystkich placówkach ochrony zdrowia.

Pielęgniarki zainteresowane praca na stanowisku pielęgniarki oddziałowej czy nauczyciela zawodu podejmują dalsza naukę w wyższej szkole kształcenia pielęgniarek. Warunkiem przyjęcia jest przepracowanie przynajmniej jednego roku w zawodzie pielęgniarskim.

W szkole tej istnieje możliwość odbycia dwóch rodzajów studiów:

1.      Jednorocznych kursów dyplomowych (w czterech specjalnościach),

2.      Dwu i pół letnich kursów zakończonych stopniem magistra.

 

Jednoroczne kursy podyplomowe

Pierwszy semestr jest wspólny dla wszystkich słuchaczy. Na drugim wybiera się specjalizację spośród następujących:

1.      zarządzanie w pielęgniarstwie;

przeznaczony dla przyszłych pielęgniarek oddziałowych,

2. pielęgniarstwo społeczne; pielęgniarka ubiegająca się o przyjęcie na tą specjalizację musi legitymować się co najmniej 8- miesięcznym stażem w pielęgniarstwie pediatrycznym lub środowiskowym,

3.  nauczanie pielęgniarstwa; po ukończeniu pielęgniarki mogą nauczać w dwóch dziedzinach:

·         problemy socjalne i edukacja zdrowotna (wykładane w szkołach dla pracowników socjalnych) oraz

pielęgniarstwo (nauczanie w szkołach pielęgniarskich),

4. nauka o pielęgnowaniu; przeznaczony dla osób zamierzających studiować w ramach programu magisterskiego.

Kształcenie na poziomie magisterskim.

Nauka trwa pięć miesięcy. Dwa pierwsze przeznaczone są na studiowanie zagadnień związanych z nauką o pielęgnowaniu. Po drugim student wybiera jedną z trzech dziedzin:

1.kierowanie organizacją i zarządzanie w pielęgniarstwie,

2.pedagogika pielęgniarska,

3.pielęgniarstwo kliniczne.

Piąty - ostatni semestr przeznaczony jest na pisanie pracy magisterskiej.

Absolwent otrzymuje magisterium z dziedziny nauk pielęgniarskich.

 

 

Finlandia

 

Kształcenie pielęgniarek odbywa się na poziomie szkół wyższych i na poziomie uniwersyteckim.

 

Kolegia pielęgniarskie

Zasadniczymi placówkami szkolącymi pielęgniarki są kolegia pielęgniarskie , do których są przyjmowani absolwenci 9- letnich lub 12- letnich szkół pielęgniarskich.

Okres nauki w kolegiach dla tych pierwszych wynosi 4,5 lat  oraz 3,5 lat dla drugich. Podstawą kształcenia jest wiedza z zakresu pielęgniarstwa wspierana treścią nauk biologicznych , psychologicznych, pedagogicznych i społecznych. Kształcenie odbywa się w czterech specjalnościach:

·         pielęgniarstwo chirurgiczne

·         pielęgniarstwo pediatryczne

·         pielęgniarstwo położnicze

·         pielęgniarstwo środowiskowe

 

Na kształcenie praktyczne przeznaczone jest 40% czasu nauki. Praca dyplomowa pisana jest wyłącznie w języku angielskim.


Kształcenie na poziomie uniwersyteckim

Na studia są przyjmowani absolwenci kolegiów pielęgniarskich , którzy powinni posiadać co najmniej roczny staż pracy w ochronie zdrowia. Program wydziału pielęgniarstwa obejmuje trzy główne działy:

·         historia i filozofia pielęgniarstwa

·         teoria pielęgnowania

·         metodologia

Studenci mają również możliwość uzyskania dodatkowej specjalizacji pozwalającej na pracę w charakterze nauczycieli szkół pielęgniarskich oraz kierowników instytucji ochrony zdrowia.

 

 

Holandia

 

W Holandii wykształcenie pielęgniarskie można uzyskać poprzez:

1.      ukończenie 4- letniej szkoły wyższej,

2. ukończenie szkoły działającej na terenie szpitala w systemie zaocznym, tzw. „in serwis”

 

Absolwentki 4- letniej szkoły wyższej mogą kontynuować naukę przez dwa lata na Wydziałach Pielęgniarstwa na uniwersytetach. Celem studiów jest przygotowanie pielęgniarek do pracy w pielęgniarstwie klinicznym, zarządzaniu, nauczaniu pielęgniarstwa oraz przygotowanie do pracy zawodowej. Absolwentki uzyskują tytuł doktorantus, który jest odpowiednikiem naszego magistra.

Kształcenie w systemie "in servis" oznacza naukę w szkole zlokalizowanej na terenie szpitala i wiąże się z posiadaniem umowy o pracę ze szpitalem zawartej na okres kształcenia.

Pielęgniarki w Holandii mogą uzyskać specjalizację:

·         onkologiczną, .

·         pediatryczną,

·         ginekologiczną,

·         chirurgiczną,

·         środowiskową.

 

Czas trwania specjalizacji  trwa 1.5 roku Wymagany jest co najmniej roczny staż. Specjalizację kończy napisanie pracy o charakterze badawczym oraz egzamin.

 

Grecja

 

W Grecji kształcenie pielęgniarek odbywa się na poziomie policealnym uniwersyteckim.

Kształcenie na poziomie policealnym Warunkiem rozpoczęcia nauki w zawodzie pielęgniarskim jest ukończenie szkoły średniej, tj. 3- letniego gimnazjum i 3- letniego liceum. Wymagane jest zdanie wstępnego egzaminu. Okres nauki obejmuje 3 lata, w sumie 4680 godzin, z czego mniej więcej połowa przeznaczona jest na zajęcia teoretyczne - 2310 godzin, oraz na zajęcia praktyczne - 2370 godzin. Po zaliczeniu trzech lat nauki i zdaniu egzaminu końcowego słuchacze zobowiązani są do odbycia 6 - miesięcznej praktyki zawodowej. Wymagane jest również napisanie pracy dyplomowej i jej obronienie. Dopiero wówczas absolwenci otrzymują świadectwo dyplomowanej pielęgniarki i możliwość podjęcia pracy. Licencję na wykonywaniu zawodu uzyskuje się dopiero po roku stażu.

Kształcenie na poziomie uniwersyteckim

Na studia przyjmowani są absolwenci liceów oraz pielęgniarki dyplomowane.

Studia trwają 4 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.

W trakcie studiów można uzyskać jedna z trzech specjalizacji:

·         pielęgniarstwo kliniczne,

·         pielęgniarstwo chirurgiczne

·         medycyna społeczna.

Absolwenci pielęgniarstwa przygotowani są do obejmowania wiodących stanowisk w bezpośredniej opiece zdrowotnej, administracji służby zdrowia, szkolnictwie pielęgniarskim oraz do pracy naukowej.

 

 

Wielka Brytania

 

System kształcenia pielęgniarek w Wielkie Brytanii podzielony jest na etap przedrejestracyjny i etap porejestracyjny ( po zdobyciu kwalifikacji). Kształcenie przedrejestracyjne musi przejść każdy aby otrzymać kwalifikacje pielęgniarskie.

Szkolenie porejestracyjne (po zdobyciu kwalifikacji) odnosi się do wszelkich szkoleń, które zdobywa się po zdobyciu kwalifikacji.

Kształcenie przedrejestracyjne

Po pomyślnym ukończeniu kursu przedrejestracyjnego jego uczestnicy otrzymują podwójne kwalifikacje - akademickie (dyplom lub dyplom studiów pierwszego stopnia - degree) i zawodowe, uprawniające do ubiegania się o rejestrację w odpowiednim dziale rejestru zawodowego prowadzonego przez Nursing and Midwifery Council. Wykształcenie takie można zdobyć na uniwersytecie lub w innych placówkach tzw. Higher education na poziomie degree i diploma w Anglii natomiast w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej tylko degree.

Kandydaci na kursy pielęgniarstwa musza mieć minimum 17 lat i sześć miesięcy w pierwszym dniu kursu (17 lat w Szkocji).

Drogi do zdobycia kwalifikacji dyplomowanej pielęgniarki to:

 

1. Kurs przedrejestracyjny na poziomie dyplomu; trzyletni kurs ze stażami klinicznymi dla zdobycia doświadczenia. Oferowany z czterech dziedzin pielęgniarstwa:

·         opieka nad dorosłymi,

·         opieka nad chorymi psychicznie

·         opieka nad osobami z trudnościami w uczeniu się,

·         opieka nad dziećmi.

Uzyskiwane kwalifikacje to Diploma of Higher Education I uprawnienia do rejestracji.

2. Studia I stopnia (deqree) połączone z kształceniem przed rejestracyjnym z pielęgniarstwa; obejmuje trzy lub cztery lata nauki, w tym staże kliniczne dla zdobycia doświadczenia. Oferowane z czterech dziedzin pielęgniarstwa tj.

powyżej. Uzyskiwane kwalifikacje; degree i uprawnienia do rejestracji w NMC.

3. Przyspieszony kurs daiącv prosqraduate diploma połączony z kształceniem przedrejestracyjnym, dla absolwentów studiów na poziomie degree z przedmiotu związanego ze zdrowiem. To dwuletni kurs ze- stażami klinicznymi dla zdobycia doświadczenia. Oferowany z:

·         opieki nad dorosłymi,

·         opieki nad psychicznie chorymi,

·         opieki nad osobami z trudnościami w uczeniu się

·         opieki nad dziećmi.

Kandydaci muszą mieć stopień (degree) z pokrewnego przedmiotu, np. z nauk społecznych lub biologicznych. Uzyskiwane kwalifikacje to; Posgraduate Diploma i uprawnienia do rejestracji w NMC.

4. Studia na stopień Masters połączone z kształceniem przedrejestracyjnym dla absolwentów studiów na poziomie degree z przedmiotu związanego ze zdrowiem.

To dwuletni kurs prowadzący do zdobycia prostgraduate diploma i rejestracji plus rok nauki na poziomie Master's. Obejmuje staże kliniczne dla zdobycia doświadczenia. Oferowana jest ograniczona liczba kursów z opieki nad psychicznie chorymi i z opieki nad dorosłymi. Kandydaci musza mieć stopień (degree) z przedmioty pokrewnego, np. z nauk społecznych lub biologicznych.

Uzyskiwane kwalifikacje to: stopień (zwykle M Med. Sc) i uprawnienia do rejestracji w NMC.

Przed złożeniem podania na dany rodzaj szkolenia kandydaci muszą się zdecydować, z jakiej dziedziny pielęgniarstwa chcą zdobyć kwalifikacje.

 

Kształcenie porejestracyjne/ po zdobyciu kwalifikacji.

Porejestacyjne kursy kliniczne

Istnieje wiele porejestracyjnych kursów klinicznych z każdej dziedziny pielęgniarstwa np.;

·         pielęgniarstwo ratunkowe, ,

·         pielęgniarstwo w intensywnej opiece,

·         opieka nad osobami starszymi

·         pielęgniarstwo onkologiczne,

·         pielęgniarstwo w chorobach klatki piersiowej,

·         opieka nad noworodkami.

Wymagania na te programy są określane przez dyrektorów kursów. W przypadku kursów obejmujących staż kliniczny muszą być zarejestrowani w NMC i mieć co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w pracy w wybranej dziedzinie studiów. Nie wymaga się rejestracji jeżeli kurs ma charakter czysto akademicki.

Kurs z podstawowy z konkretnej dziedziny np. z pielęgniarstwa ratunkowego trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Kursy ppstaraduate

Oferowane są :

1.      kursy akademickie (taught) dające postgradaute diploma, trwające 9 miesięcy

2.      kursy akademickie (taught) dające stopień Master's- trwające 12 miesięcy,

3.      kursy badawcze (dwuletnie Mphil i trzyletnie Phd z wielu przedmiotów z dziedziny pielęgniarstwa np.;

·         organizacja pracy pielęgniarskiej,

·         kształcenie pielęgniarek pielęgniarstwo katastrof,

·         międzynarodowa opieka zdrowotna dla dzieci itd.

 

 

Norwegia

 

Kształcenie pielęgniarek odbywa się w 3-letnich szkołach wyższych. Szkoły te dają tylko przygotowanie ogólne, ale nie zapewniają kształcenia specjalistycznego. Nauka, trwająca 120 tygodni, obejmuje część teoretyczną i praktyczną (w sumie 60 tygodni) oraz zajęcia na internie, chirurgii i psychiatrii (również w wymiarze 60 tygodni) pozwalające na zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego.

Cały okres kształcenia jest określany punktowo - 3-letnie studia odpowiadają 60 punktom, po 20 punktów za l rok nauki. Jeden punkt równa się 2 tygodniowemu wkładowi pracy.

Zakres wiedzy pielęgniarskiej odpowiadający 45 punktom obejmuje:

- historyczne, filozoficzne i etyczne podstawy pielęgniarstwa,

 

- podstawowe pojęcia teorii w pielęgniarstwie,

 

- zakres pracy pielęgniarki,

 

-          funkcje kierownicze pielęgniarki.

-           

W II semestrze nauki szkoła umożliwia studentom powiązanie poznanej już teorii z praktyką. Zajęcia praktyczne odbywają się na oddziale wewnętrznym, chirurgicznym, psychiatrycznym, opieki nad ludźmi starszymi oraz w innych placówkach np. przychodniach dziecięcych, ośrodkach dla narkomanów. Na pierwszym roku studiów nie odbywa się praktyki w oddziałach klinicznych. Każdy student w okresie praktyki ma swojego opiekuna tzw.

pielęgniarkę kontaktową, od której uczy się pełnienia roli zawodowej. W okresie 3-letnich studiów obowiązuje pensum 10 tys. stron literatury, które dzieli się na poszczególne przedmioty lub dziedziny.

 

Po ukończeniu nauki w szkole 3-letniej można kontynuować naukę w trzech formach:

 

-          kursów zawodowych, - specjalizacji,

 

-          studiów uniwersyteckich.

 

Kursy zawodowe

(głównie w zakresie pielęgniarstwa zabiegowego, anestezjologii. onkologii i intensywnej terapii) wynikają głównie z potrzeby zakładów pracy i są organizowane przez właściwą dla danego terenu szkołę wyższą pielęgniarstwa lub zakład pracy (przy udziale odpowiedniej kadry dydaktycznej). Kursy te trwają do dwóch lat, a ich uczestnicy otrzymują w czasie ich trwania normalne wynagrodzenie.

 

Dokształcanie pielęgniarek kontaktowych odbywa się głównie w szkołach, w których one pracują, w formie jednodniowych spotkań z kadrą dydaktyczną.

 

Specjalizacja

Istnieje możliwość uzyskania trzech rodzajów specjalizacji - z zakresu położnictwa, zdrowia publicznego oraz psychiatrii.

Specjalizację z zakresu położnictwa zdobywa się po 2 latach nauki. Na I roku wykładana jest teoria i odbywają się zajęcia praktyczne. Drugi rok poświęcony jest w całości na staż zawodowy, odbywany pod kierunkiem położnych. Na II roku pisze się pracę końcową (o objętości ok. 30 stron). Należy wspomnieć, że specjalizację tę wybierają także mężczyźni - na 100 położnych przypada ok. 5 mężczyzn.

Warunkiem uzyskania specjalizacji z zakresu zdrowia publicznego (tytuł zawodowy siostra zdrowia) jest ukończenie 3 letniej wyższej szkoły pielęgniarskiej i posiadanie minimum 2-letniej praktyki klinicznej. Kształcenie trwa l rok, ale w praktyce (głównie ze względu na obciążenie obowiązkami domowymi słuchaczek) przedłuża się do 2 lat. Kształcenie to organizowane jest przez wyższe szkoły pielęgniarskie i kończy się egzaminem państwowym.

Specjalizacja z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego (istniejąca od 1954 r.) jest prowadzona przez niemal wszystkie wyższe szkoły pielęgniarskie. Program nauki jest częściowo wspólny z kształceniem siostry zdrowia. Słuchacze uczą się ponadto elementów psychiatrii, farmakoterapii, terapii środowiskowej i rodzinnej. Kształcenie kończy się egzaminem państwowym, podczas którego pisze się pracę na jeden z trzech zaproponowanych tematów. W ciągu pół roku po tym egzaminie pisze się jeszcze jedną 35-40 stronicową pracę. Dopiero po jej przyjęciu zatwierdzana jest specjalizacja.

 

Studia uniwersyteckie

Celem studiów jest przygotowanie .wykładowców Wyższych Szkół Pielęgniarstwa. Wykładowca taki może mieć tytuł kandydata, czyli nauczyciela pracującego w nie pełnym wymiarze godzin lub lektora Wyższych Szkół Pielęgniarstwa. Kandydatem zostaje się po ukończeniu 3-letniej Wyższej Szkoły Pielęgniarstwa, odbyciu 2 lat praktyki klinicznej i ukończeniu 2-letniego Instytutu Nauk Pielęgniarskich. Ukończenie 3-letnich studiów kierunkowych, prowadzonych przez trzy uniwersytety, daje możliwość bycia lektorem.

Możliwa jest jeszcze inna "ścieżka" kształcenia - ukończenie po Wyższej Szkole Pielęgniarstwa 2-letnich studiów uniwersyteckich o charakterze ogólnym, a następnie dalsze kształcenie na 3-letnich uniwersyteckich studiach kierunkowych.

 

POLSKA

 

W Polsce kształcenie pielęgniarek odbywa się na poziomie przeddyplomowym i podyplomowym zgodnie z podpisanym w lutym 1995 roku Porozumieniem Strasburskim (Traktat nr 59 z 1972r).

Kształcenie przeddyplomowe

Obejmuje ono dwa poziomy- podstawowy i ponadpodstawowy.

Szkolnictwo pielęgniarskie odbywa się w wyższych szkołach zawodowych lub w uczelniach akademickich. Warunkiem podjęcia kształcenia w szkołach pielęgniarskich jest uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Poziom podstawowy

Minimalny czas trwania nauki na poziomie licencjatu - poziom podstawowy to 3 lata obejmujące 4600 godzin, uzupełnione 12- miesięcznym stażem w zakładach opieki zdrowotnej, podczas którego utrwalane są umiejętności zawodowe. Przestrzegana jest proporcja czasu przeznaczonego na kształcenie teoretyczne i kliniczne zgodnie z podpisanym traktatem. Przedmioty teoretyczne objęte programem podzielone są na dwie grupy:

1. Pielęgniarstwo, które obejmuje:

-          orientacje zawodową

-          ogólne pojecie zdrowia i zasady pielęgnowania

-          zasady opieki pielęgniarskiej w dziedzinie:

            medycyny ogólnej i specjalizacji medycznych

            opieki nad dziećmi i pediatrii

            opieki nad matka i noworodkiem

            zdrowia psychicznego i psychiatrii

            opieki nad starszymi i geriatrii.

2.      Nauki podstawowe

-          anatomia i fizjologia

-          patologia ogólna

-          bakteriologia, wirusologia i parazytologia

-          biofizyka i biochemia

-     higiena  

                  medycyna zapobiegawcza

                   oświata zdrowotna

-          nauki społeczne:

 

socjologia

psychologia

zasady zarządzania

zasady nauczania (dydaktyka)

ustawodawstwo społeczne i zdrowotne

prawne aspekty pielęgniarstwa.

 

Szkolenie kliniczne - praktyka zawodowa powinna obejmować:

 

-          oświatę zdrowotną

-          pierwsza pomoc

-          transfuzjologię

-          medycynę ogólna i specjalizacje medyczne

-          chirurgię ogólna i specjalizacje chirurgiczne

-          opiekę nad dziećmi i pediatrię

-          opiekę macierzyńską

-          zdrowie psychiczne i psychiatrię

-          opiekę nad starszymi i geriatrię.

 

Celem kształcenia na poziomie licencjatu jest przygotowanie pielęgniarki do świadczenia opieki pielęgniarskiej jednostkom i lub grupie społecznej, będącym w różnych sytuacjach zdrowotnych.

Poziom ponadpodstawowy - magisterski

Kształcenie na tym poziomie trwa od 3 do 4 semestrów dla pielęgniarek z wykształceniem podstawowy - licencjackim. Jednolite studia magisterskie trwają 10-12 semestrów. Kształcenie na tym poziomie ma na celu przygotowanie pielęgniarek do pracy na stanowisku nauczyciela zawodu, do zarządzania w pielęgniarstwie i zdrowiu publicznym, do pielęgniarstwa specjalistycznego oraz do prowadzenia badań naukowych. Na tym poziomie realizowanym przez uczelnie wyższe dopuszczane są różnice programowe miedzy poszczególnymi uczelniami.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin