zdrowe nawki żywieniowe.doc

(25 KB) Pobierz
Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i pr

Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania.

Przedstawione poniżej nawyki powinny stać się kanonem w codziennym żywieniu.

1. Jedz wartościowe śniadanie!
W przeciwnym razie szybko dopadną cię skutki spadku poziomu cukru we krwi. Poczujesz ssanie w żołądku, głód, zdenerwowanie, które najłatwiej zaspokoisz śmieciowym jedzeniem: ciastkiem lub drożdżówką. Wprawdzie natychmiast poprawią one twoje samopoczucie, ale jednocześnie dostarczą energii w postaci pustych kalorii. Badania potwierdzają również, że niejedzenie śniadania zwiększa ryzyko wieczornego wyjadania zawartości lodówki.

2. Jedz 4-5 posiłków dziennie!
Spożywanie tylko jednego czy dwóch posiłków sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i dodatkowo obniża tempo metabolizmu. Postaraj się, aby przerwy między posiłkami nie były dłuższe niż 3-4 godziny. Tylko wtedy twój organizm najlepiej wykorzysta wszystkie składniki, a przemiana materii nie będzie miała przestojów.

3. Zadbaj o proporcje żywności!
Obiad powinien być najbardziej kalorycznym posiłkiem. Gdy prowadzisz siedzący tryb życia, potrzebujesz nie więcej niż 1800 kcl dziennie, z czego na obiad powinno przypadać 35-40% dziennego zapotrzebowania energetycznego, czyli 630- 720kcl. Zadbaj, aby posiłek ten zawierał zarówno węglowodany i białka ( a więc np.: pełnoziarnisty makaron z piersią kurczaka lub rybą), a także warzywa, które są źródłem błonnika oraz witamin i mikroelementów. O tej porze dnia potrzebujesz zarówno energii, jak i sprawnego działania przemiany materii. Nie rezygnuj z kolacji, ale jedz ją na dwie – trzy godziny przed snem. Wieczorem wybieraj produkty bogate w biało, np.: duszone lub gotowane mięso lub rybę z dodatkiem warzyw. Białko powoduje bowiem wzrost wydzielania hormonu wzrostu, który odpowiedzialny jest m.in. ze spalanie tłuszczów.

4. Pożegnaj śmieciowe jedzenie!
Fast foody, które zawierają mnóstwo kalorii, ale są ubogie w składniki odżywcze, wpisz na czarną listę. Zamiast nich sięgaj po owoce i warzywa. Nie pij za dużo kawy lub napojów które „ dają kopa”. Zastąp je wodą i świeżo wyciśniętymi sokami owocowymi.

5. Nie spiesz się !

Organizm zaczyna trawić jedzenie już w jamie ustnej, dlatego też staraj się dokładnie przeżuwać pokarm, tak aby ułatwić proces trawienia.

 

6. Jedz potrawy bogate w błonnik!

Błonnik ma zdolność wymiatania z jelit niestrawionych resztek pokarmu oraz zatrzymywania wody w masie kałowej, a przez to rozrzedzania tego, co trawimy. Potrawy bogate w substancje wypełniające wspomagają czynność jelit. Bogatym źródłem błonnika są suszone śliwki, migdały suszone, chleb typu Graham, kasze gruboziarniste, groch, rodzynki, kukurydza, seler, brokuły, jabłka i banany. Można także zwiększyć zawartość substancji wypełniających w pożywieniu, dodając np. do jogurtu siemię lniane czy otręby pszenne. Pokarmy zawierające dużo błonnika powinniśmy wprowadzać do organizmu stopniowo, gdyż zbyt duża ich ilość może spowodować wzdęcia i bóle brzucha.

 

7. Pij dużo płynów!

Pewnie słyszałaś już wiele razy, że powinnaś pić minimum
8 szklanek płynów dziennie. Woda mineralna niegazowana, jeśli pijesz ją systematycznie, reguluje proces przemiany materii i uzupełnia niedobory płynu w organizmie. Bardzo dobre są również nektary oraz zagęszczone soki owocowe i warzywne.
Także zielona herbata reguluje proces przemiany materii,
a ponadto poprawia koncentrację i dobrze wpływa na Twoje samopoczucie.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin