Jakim człowiekiem był prof. Steczko.doc

(34 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

 

             

Temat: Jakim nauczycielem był prof. Steczko z opowiadania A. Baumgardtena pt:  Nowy ?

 

 

1. Cele lekcji:

a) ogólne:

·       Zapoznanie uczniów z treścią opowiadania  

·       Kształcenie języka ucznia (swobodne wypowiedzi)   

·       Uczniowie doceniają pracę swoich nauczycieli

 

b) operacyjne:

     Uczeń:

·       Potrafi przedstawić wrażenia z lektury opowiadania

·       Zna zasady opisywania postaci

·       Umie nazwać cechy dobrego wychowawcy – bohatera utworu

·       Wskazuje w tekście odpowiednie fragmenty

·       Uzasadnia swoje opinie

·       Stosuje odpowiednie słownictwo opisujące i oceniające postać literacką

·       Redaguje wypowiedź o swoim ulubionym nauczycielu

 

 

2. Metody i formy pracy:

·       metoda: pogadanka, praca z tekstem, słoneczko

·       formy: zbiorowa i indywidualna

 

 

3. Środki dydaktyczne:

·       tekst opowiadania pt. Nowy, autorstwa Aleksandra Baumgardtena

 

 

 

4. Przebieg lekcji:

a) faza przygotowawcza:

·       Przywitanie uczniów.

·       Zapisanie tematu na tablicy.

 

 

b) faza realizacyjna:

·       Chętny uczeń odczytuje informację o autorze zamieszczoną w podręczniku.

·       Nauczyciel odczytuje opowiadanie pt. Nowy (podręcznik str. 64).

·       Pogadanka na temat opowiadania ( czy się podobało, co jest tematem opowiadania, jakie postaci występują, czego można się z niego nauczyć, czy nauczyciel miał rację, w jaki sposób nowy wychowawca zdobywa sympatię uczniów, czy chcielibyście mieć takiego nauczyciela?).

·       Nauczyciel rysuje słoneczko na tablicy dotyczące głównego bohatera – prof. Steczko (uczniowie przerysowują je do zeszytów).

·       Wspólnie opisujemy tę postać, na podstawie odpowiednich fragmentów z tekstu (wygląd, cechy charakteru).

·       Nauczyciel odczytuje zdanie mówiące o donosicielstwie (pyta co o tym sądzą uczniowie).

·       Nauczyciel zapisuje na tablicy ten cytat, a uczniowie do zeszytów (załącznik).

·       Nauczyciel przypomina uczniom z jakich elementów powinna składać się charakterystyka ( przedstawienie postaci, wygląd, cechy charakteru, ocena postaci).

 

 

 

c) faza podsumowująca:

·       Proszę o napisanie kilku zdań o ulubionym nauczycielu. (Uczniowie mają na to kilka minut). Jeśli ktoś nie zdąży dokończy w domu.

·       Kilku uczniów odczytuje swoją wypowiedź.

5. Załączniki:

·       Donosicielstwo to jedna z najbardziej wstrętnych cech. Plami człowieka na całe życie.   

               (cytat str. 67)

 

·        Krzyżówka – hasło: Nauczyciel (*polecenie awaryjne).

·        Słoneczko:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin