Przyjaciele.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV.

Czas trwania zajęć - 45 min.

 

Temat: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie… - zapoznanie z bohaterami utworu Adama Mickiewicza Przyjaciele.

 

  1. Cele lekcji:

     a) ogólne:

- zapoznanie uczniów z bohaterami utworu Przyjaciele

     - kształcenie języka ucznia (swobodne wypowiedzi)

     - uświadomienie uczniom czym jest prawdziwa przyjaźń

    b) operacyjne:

       Uczeń:

     - opowiada historię Leszka i Mieszka

     - opisuje i wymienia postaci utworu

     - porównuje dwie postaci literackie

     - popiera swoje zdanie odpowiednim cytatem z książki

     - umie dostrzec zmianę w postępowaniu postaci (i zauważyć przyczynę tej      

       zmiany)

     -  ocenia postępowanie tytułowych przyjaciół (na podstawie wiersza)

     - wyciąga wnioski z wcześniejszych rozważań

     - potrafi odnaleźć zdanie, które zawiera morał tej historii

 

  2. Metody i formy pracy:

     metoda: słowna, praca z książką, drzewko decyzyjne

     formy: indywidualna i zbiorowa

 

   3. Środki dydaktyczne:

   - tekst wiersza pt. Przyjaciele, autorstwa Adama Mickiewicza

   - akrostych przygotowany przez prowadzącą (załącznik)

 

   4. Przebieg lekcji:

   a) faza przygotowawcza:

   Czynności organizacyjne (witam uczniów, sprawdzam listę obecności).

   Uczniowie rozwiązują akrostych: przyjaciel. Tłumaczą co znaczy to słowo.    

   Przepisują akrostych do zeszytów. Nauczyciel wyjaśnia czemu będzie

   poświęcona lekcja (jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?). Zapisuje temat

   na tablicy, a uczniowie w zeszytach.             

  

   b) faza realizacyjna:

   Nauczyciel odczytuje wiersz pt. Przyjaciele, który będzie omawiany na lekcji.

   Uczeń opowiada historię Leszka i Mieszka. Ocenia bohaterów wiersza.

   Nauczyciel rozdaje drzewka decyzyjne dla uczniów (później wkleją je do

   zeszytu). Wspólne wypełnienie drzewka (zapoznanie uczniów z ta metodą

   pracy). Wyjaśnienia. Omówienie cech bohaterów, ich motywów

   postępowania, skutki negatywne i pozytywne (jak jest, jak być powinno?)

   Zebranie wniosków (jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?)

   c) faza podsumowująca:

   Utrwalenie wiadomości (pytam uczniów, czy wszystko jest dla nich

   zrozumiałe). Zadaje pytanie, jak sądzą, czy prawdziwych przyjaciół poznaje

   się w biedzie? Co to właściwie oznacza?

 

   5. Praca domowa:

   Czy twoim zdaniem, życie potwierdza smutna prawdę wynikającą z historii

   Leszka i Mieszka, że na przyjaciół nie można liczyć? Odpowiedź uzasadnij

   w kilku zdaniach.

 

   6. Załączniki:

   a) akrostych – przyjaciel np: P-artner

                                                  R-odzina 

                                                  Z-aufanie

                                                  Y

                                                  J-edność

                                                  A-kceptacja

                                                  C-iepło

                                                  I-ntegracja

                                                  E-mocje

                                                  L-udzie

 

   b) karta pracy ucznia - drzewko decyzyjne 

  

            Czy Leszek powinien udzielić pomocy swemu  przyjacielowi -

                                                   Mieszkowi?

 

·        możliwe rozwiązania

·        skutki (pozytywne i negatywne)

·        podsumowanie (wnioski)

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin