SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
Czas: 90 minut
Temat: Co oferuje nam dzisiaj telewizja? Rozważania na temat roli telewizji na podstawie wiersza Stanisława Grochowiaka pt. „Telewizor” oraz na podstawie własnych doświadczeń.
Cel ogólny:
Ø zapoznanie uczniów z treścią utworu
Ø zaznajomienie uczniów z funkcjami programów telewizyjnych
Ø wdrażanie do świadomego dokonywania wyboru programów telewizyjnych, odpowiadających zainteresowaniom i wiekowi ucznia
Cele operacyjne - poziom wiadomości, umiejętności i postaw ucznia
Uczeń:
Þ zna treść wiersza „Telewizor”
Þ potrafi wskazać nadawcę i odbiorcę wiersza
Þ zauważa pouczenie wypływające z tekstu
Þ wskazuje w ramówce telewizyjnej programy edukacyjne, rozrywkowe ,informacyjne
Þ posługuje się programem telewizyjnym w celu wybrania interesującego go programu
Þ potrafi ocenić wybrany program telewizyjny
Þ podaje plusy i minusy programów telewizyjnych
Þ wymienia funkcje, jakie spełnia telewizja
Þ rozumie konieczność dokonywania świadomego i krytycznego wyboru programów telewizyjnych, odpowiednich do swoich zainteresowań i wieku
Metody pracy:
· pogadanka
· praca w grupach
· praca indywidualna
· pokaz
· „burza mózgów”
· Media: telewizor, wideo, taśma z nagranymi fragmentami różnych programów telewizyjnych,
· rozsypanka sylabowa, zestaw pytań do rozmowy
· dla każdego ucznia, tabela do pracy indywidualnej, dwa arkusze szarego papieru, pisaki.
Przebieg lekcji: (3 minuty)
I część wstępna
Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności
Część zasadnicza: (60 minut)
Podanie tematu zajęć: Co oferuje nam dzisiaj telewizja? Rozważania na temat roli telewizji na podstawie wiersza Stanisława Grochowiaka pt. „Telewizor” oraz na podstawie własnych doświadczeń.
Burza mózgów- wypowiedzi spontaniczne uczniów na pytanie zawarte w pierwszym członie tematu.
Nauczyciel zadaje pytania odnoszące się do tekstu Grochowiaka
· Do kogo są skierowane słowa wiersza?
· Kto jest nadawcą, a kto odbiorcą wiersza?
· O czym wypowiadający słowa wiersza poucza odbiorcę?
- nauczyciel rozmawia z uczniami o telewizji opisanej w wierszu i wprowadza do pokazu wybranych programów telewizyjnych
Pokaz –nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy, po czym prezentuje fragmenty wcześniej nagranych programów telewizyjnych (programy rozrywkowe: komedie, kabaret, quizy, programy informacyjne: wiadomości, teleekspress, programy popularno- naukowe: filmy przyrodnicze, seriale dokumentalne) Podczas prezentacji każda z grup ma za zadanie wypisać tytuły oglądanych programów, oraz zastanowić się jakiego rodzaju są to programy.
Każda grupa wyodrębnia z przedstawionych programów :1 grupa-programy ,które uczą. 2 grupa-programy które, informują. 3 grupa-programy, które bawią. Prezentacja pracy grupowej-uczniowie uzasadniają swoje wybory.
Rozmowa –dyskusja nauczyciela i uczniów na temat programów telewizyjnych.Pytania do rozmowy : 1. Jakie oglądasz programy telewizyjne – poza filmami fabularnymi? 2. Jeśli masz hobby – czy szukasz w programach telewizyjnych informacji na temat swych zainteresowań? 3. Czego dowiadujesz się z oglądanych programów? 4. Skąd dowiadujesz się o emisji interesującego cię programu? 5. Jakie programy oglądasz z rodzicami? 6. Czy po obejrzeniu ich – rozmawiasz o nich z rodzicami? 7. Dlaczego nie należy oglądać wszystkich programów i spędzać dużo czasu przed telewizorem?
Pytanie – jakie są zadania telewizji? Układanie odpowiedzi z rozsypanki sylabowej. Hasło: Telewizja uczy ,bawi, informuje.
Praca indywidualna.Uczniowie samodzielnie uzupełniają tabelkę.
Programy, które informują
Programy, które bawią
Programy, które uczą
Np.
· Wiadomości
· Sprawozdania z różnych imprez
· Reportaże
· Filmy, np. komedie
· Quizy
· Programy rozrywkowe
· Filmy przyrodnicze
· Audycje tematyczne
· Programy o komputerach i Internecie
· Programy muzyczne
· Inne- zaproponowane przez uczniów
Praca grupowa- nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Zadania dla grup – przygotowanie map mentalnych na arkuszach szarego papieru wyciętych w kształcie telewizora (metaplany) z wynikami pracy grupy: 1 grupa ma za zadanie napisać jak najwięcej pochwał dotyczących programów telewizyjnych np. -poszerzają wiadomości, -rozwijają zainteresowania, -uczą i wychowują, -dostarczają radości, oraz wypisze przymiotniki opisujące pozytywnie program np. mądry, interesujący, wartościowy pouczający, ciekawy, fascynujący, itp. 2 grupa ma za zadanie skrytykować programy telewizyjne np.-są zbyt brutalne, -uczą agresji, -ograniczają samodzielne myślenie, -ograniczają mowę, oraz wypisze przymiotniki opisujące program negatywnie np. nieciekawy, nudny, bezwartościowy, brutalny, mało pouczający, agresywny, Podsumowanie: (20- 25 minut)
Prezentacja prac grupowych – wywieszenie wykonanych plakatów.Praca samodzielna –uczniowie otrzymują ramówki telewizyjne na jeden dzień i analizują zawartość programową (kilku różnych stacji telewizyjnych).Zaznaczają kolorami : Zielonym-programy edukacyjne, Czerwonym- programy informacyjne, Niebieskim –programy rozrywkowe, Analiza –jakich programów jest najwięcej.
ZADANIE DOMOWE Do wyboru: 1.Z otrzymanego programu telewizyjnego pomóż Kasi, która lubi przyrodę i quizy wybrać odpowiedni program telewizyjny. Pamiętaj, że 11-latek może bez szkody dla swego zdrowia oglądać program telewizyjny od około pół godziny do 1 godziny dziennie. Policz też, ile TVP1 proponuje w tym dniu programów uczących, bawiących i informacyjnych. 7.00 Życie na gorąco-serial TVP 8.20 Giełda –magazyn 8.30 Wiadomości 8.44 Zwierzaki cudaki 9.10 Jedyneczka na saneczkach 10.00 Wkoło natury –teleturniej dla dzieci 10.40 Kryszak –show-program rozrywkowy 11.30 Z Polski rodem –serial dokumentalny 12.10 Agrobiznes –informacja 12.25 Klan –telenowela 13.10 Zwierzęta świata –film dokumentalny 15.00 Teleekspress Junior 15.30 Kulisy wojska 16.00 Pegaz –magazyn kulturalny 16.30 Moda na sukces –serial USA 16.55The Race-regaty dookoła świata 17.00 Teleekspress 17.20 Gość jedynki 17.35 Klan-serial TVP 18.00 Jaka to melodia ?-quiz muzyczny 18.30 Rower Błażeja program dla młodzieży 19.00 Wieczorynka 19.30 Wiadomości 2.Ułóż i zapisz 5 zasad prawidłowego korzystania z telewizji.
1
INSPIRACJE