Żuraw i czapla.doc

(33 KB) Pobierz
Opracowała: Aneta Bednarz

Temat: Historia pewnej miłości, czyli „ Żuraw i czapla” J. Brzechwy. 

 

Cele lekcji- uczeń:

rozumie treść i odczytuje ogólny sens utworu;

doskonali technikę czytania z podziałem na role;

układa punkty planu wg kolejności chronologicznej;

odczytuje hasło wynikające z rebusu;

opowiada odtwórczo treść utworu;

uzupełnia tekst zaproszenia informacjami: kto?, kogo?, gdzie?, w jakim celu?, kiedy? – zaprasza;

zna zasady kulturalnego zachowania.

 

 

Metody: praca w grupach, indywidualna, zespołowa.

 

Pomoce dydaktyczne: ksero wiersza J. Brzechwy dla każdego ucznia, tekst     zaproszenia do uzupełnienia, zestawy z punktami planu wydarzeń dla każdego ucznia, karty pracy dla grup, rebus na dużym kartonie.

 

Plan lekcji: 

 

1.Powitanie uczniów.

 

2.Rozwiązanie rebusu.

 

3.Uświadomienie uczniom celów lekcji i zapis tematu.

 

4.Wzorowe odczytanie wiersza przez nauczyciela.

 

5.Wyodrębnienie postaci i narratora ( opowiadacza).

 

6.Czytanie fragmentu wiersza z podziałem na role.

 

7.Układanie punktów planu wydarzeń wg kolejności chronologicznej.

 

8.Opowiadanie treści utworu ( chętny uczeń).

 

9.Uzupełnienie tekstu zaproszenia w pracy grupowej.

 

10.Odczytanie wyników pracy uczniów ( ewentualne poprawki).

 

11.Ocena pracy uczniów- podsumowanie.

 

12.Praca domowa.

 

13.Pożegnanie uczniów.

 

Przebieg lekcji:

 

1.Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.

 

2.Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie rebusu przedstawionego na kartonie.

 

   ( HASŁO: Żuraw i czapla)- załącznik nr 1.

 

3.Uświadomienie uczniom celów lekcji:

 

   Na dzisiejszych zajęciach poznamy wiersz J. Brzechwy pt. „ Żuraw i czapla”

 

   i spróbujemy pomóc bohaterom w rozwiązaniu ich problemu.

 

4.Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.

 

5.Rozdanie kserokopii wiersza z poleceniem uważnego śledzenia tekstu podczas 

 

   czytania nauczyciela.

 

6.Odpowiedzcie na pyt.: Ilu bohaterów występuje w tym wierszu? (dwoje)

 

                                        Które fragmenty tekstu pomogły wam w odpowiedzi na

 

                                        poprzednie pytanie? ( wypowiedzi żurawia i czapli).

 

7.Spróbujmy teraz przeczytać fragment wiersza z podziałem na role:

 

   chłopcy czytają wypowiedzi żurawia, dziewczęta słowa wypowiadane przez

 

   czaplę, n- ciel pełni funkcję narratora. Uczniowie wspólnie z nauczycielem

 

   ustalają, który fragm. będzie czytany i dokonują podziału tekstu na role.

 

8.Następnie mają za zadanie ułożyć w kolejności chronologicznej punkty planu

 

  wydarzeń, które otrzymują w kopercie w formie pociętych pasków- zał. nr 2.

 

9.Sprawdzenie poprawności wykonania zadania: chętni uczniowie czytają

 

   głośno punkty planu wg kolejności ustalonej samodzielnie- nauczyciel

 

   dokonuje korekty ewentualnych błędów (uczniowie mogą wzrokowo

 

   sprawdzić poprawność dzięki arkuszowi z punktami w odpowiedniej

 

   kolejności) i prosi uczniów o wklejenie planu do zeszytów.

 

8. O czym opowiada utwór J. Brzechwy? Opowiedzcie krótko( chętny uczeń).

 

9.Dlaczego żuraw i czapla nie wzięli ślubu? Na czym polega problem ich

 

  problem? ( I żuraw, i czapla są uparci. Gdy prosi żuraw, czapla nie chce o nim

 

  słyszeć i na odwrót. Każdy chce postawić na swoim i dlatego nie mogą się

 

  pogodzić).

 

10.Podział uczniów na czteroosobowe grupy. Rozdanie kart pracy( zał. nr 3).

 

  W razie potrzeby objaśnienie poleceń.

 

11.Prezentacja wyników pracy. Wprowadzenie ewentualnych poprawek.

 

12.Ocena pracy grup. Podsumowanie.

 

13.Zadanie pracy domowej.

 

    W tekście wiersza podkreśl wszystkie wyrazy z głoską „ż”.

 

14.Pożegnanie uczniów.

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 2:

 

Żuraw zauważa piękną czaplę i prosi ją, aby została jego żoną.

 

Czapla nie chce mieć za męża żurawia.

 

Żuraw obraża się.

 

Czapla decyduje się spełnić prośbę i odwiedza żurawia.

 

Żuraw niegrzecznie traktuje gościa i stwierdza, że niepotrzebnie tyle „papla”.

 

Czapla obraża się.

 

Żuraw decyduje się przeprosić czaplę.

 

Czapla obraźliwie nazywa swojego gościa „ laskonogim”.

 

Żuraw obraża się po raz drugi.

 

Czapla stwierdza, że nie jest już taka młoda i powinna wyjść za mąż za żurawia.

 

Zwierzęta nie biorą ślubu, choć wciąż do siebie przychodzą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 3:

 

1.Pomóżcie żurawiowi w kłopocie. Może, gdy czapla dostanie zaproszenie na romantyczną kolację, zgodzi się zostać żoną żurawia. 

 

Uzupełnijcie wspólnie podany niżej tekst zaproszenia. Pamiętajcie, że w tej formie pisemnej muszą się znaleźć takie informacje, jak:

kogo zapraszamy;

w jakim celu ( kolacja, uroczystość);

kiedy i gdzie ma się odbyć spotkanie;

kto zaprasza ( podpis)

 

 

         

ZAPROSZENIE

    Mam zaszczyt zaprosić panią................................. na ........................

 

                                                                                                            ( kogo?)                                             (co?)

 

nad brzegiem............................,która rozpocznie się o .........................

 

                            (czego?)                                                                                                 (Której godzinie?)

 

Będę bardzo szczęśliwy, jeśli przyjmie Pani moje zaproszenie.

 

                                                                            .......................................

 

                                                                                 (kto zaprasza? podpis)

 

 

 

Każdy uczeń otrzymuje tekst zaproszenia, który, po uprzednim uzupełnieniu, wkleja do zeszytu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin