Umiem przepraszać notatka.doc

(21 KB) Pobierz
Kilka słów o przepraszaniu:

Kilka słów o przepraszaniu:

 

To małe, niepozorne słówko przydatne jest każdemu. Nikt bowiem - wbrew temu, co o sobie myślimy - nie jest doskonały. Każdemu zdarzają się gorsze dni i fatalne nastroje, jak i brak uwagi wobec drugiego człowieka.
      Dlatego właśnie słowa przepraszam należy używać jak najczęściej, a są sytuacje, w których jest ono naprawdę niezbędne. Bywa, że nie zdając sobie z tego sprawy, sprawiliśmy komuś przykrość złośliwym żartem, niewłaściwym zachowaniem, brakiem uwagi wobec tego, co chciał nam przekazać itp. Zdarza się też, że w chwili rozdrażnienia lub negatywnej emocji świadomie mówimy lub robimy coś nieprzyjemnego, zdając sobie sprawę, że swoim zachowaniem ranimy drugą osobę.
Jednak później, kiedy emocje opadają powinniśmy zdobyć się na odwagę przyznania do błędu, przepraszając.  
 Często nawet wiemy, że powinniśmy kogoś przeprosić, ale jakoś trudno nam się do tego zabrać. Lub nie robimy tego  w nadziei, że z czasem wszyscy o sprawie zapomną.  
   Każdy ma prawo popełniać błędy. Każdemu może się zdarzyć powiedzieć coś niezbyt mądrego lub źle postąpić. Ta umiejętność nie jest żadną szczególną sztuką. Natomiast przyznanie się do pomyłki i przeproszenie za wyrządzoną przykrość wymaga odwagi. Dlatego właśnie zalicza się tę umiejętność do szczególnie cenionych cech charakteru.   Nie zastanawiajcie się zatem, kto bardziej zawinił i kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę do zgody. Zróbcie to pierwsi. A następnie  zastanówcie się wspólnie, co możecie zrobić, żeby to, co Was poróżniło, nigdy więcej się nie powtórzyło.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin