Syrenka - konspekt.rtf

(1712 KB) Pobierz

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ (KL.V) 

 

TEMAT : Syrenka – postać znana nie tylko warszawiakom.

 

CELE OGÓLNE:

 

- zapoznanie się z utworem Artura Oppmana pt. „Syrenka”

-  umiejętne wyrażanie swojej opinii 

- przyjmowanie  określonego  stanowiska w dyskusji

- Kształtowanie  wyobraźni.                                               

- rozumienie wartości Syreny warszawskiej dla miasta

- wie, że herbem Warszawy jest Syrenka,

 

 

CELE OPERACYJNE:

 

Uczeń potrafi:

 

- odtwarzać  i interpretować treść legendy

- wyciągać wnioski

- definiować zagadnienia : legenda, wolność

- potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski

- opowiedzieć treść legendy „Syrena"

- układać plan wydarz

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

- legenda pt. „Syrenka”

- konturowa mapa Polski

- fotografie syrenek

-  odtwarzacz mp3 (utwór muzyczny)

- aparat fotograficzny

- plakat syrenki

 

FORMY PRACY :

- zbiorowa

- indywidualna

 

METODY PRACY: pogadanka, praca z tekstem, burza mózgów

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

OGNIWO WSTĘPNE

 

1.       Powitanie – przedstawienie się uczniom

     

 

OGNIWO WŁAŚCIWE

 

- wysłuchanie przez uczniów utworu muzycznego pt. „walczyk o warszawskiej syrence” (nauczyciel rozdaje słowa piosenki)

 

Czy ktoś na podstawie tej piosenki domyśla się  o czym dzisiaj będziemy rozmawiać na lekcji?

 

- Będzie to lekcja  o warszawskiej syrence.

 

2. Zapisanie przez uczniów  tematu lekcji : Syrenka – postać znana nie tylko warszawiakom.

 

Co to jest legenda? (zeszyt)

 

Legenda.- To opowieść zawierająca prawdę historyczną, ale także  elementy nieprawdziwe, zmyślone. Charakteryzuje się ona  cudownością i niezwykłością

 

Ćw ) – skojarzenia ze słowem SYRENKA  <- uczeń zapisuje je na tablicy 

(przykładowe odpowiedzi)

 

 

Zapoznanie się uczniów z pytaniami  do tekstu -  odpowiedz  należy poprzeć odpowiednim fragmentem

-   Jak nazywają się  bohaterowie legendy?

-  gdzie? I w jakim czasie ? rozgrywa się akcja

 

Przeczytanie przez nauczyciela legendy „warszawska syrenka” Artura Oppmana

 

Odpowiedzi -  na powyższe pytania (zeszyt)

Akcja „Syreny” toczy się w miejscu, gdzie dzisiaj leży Warszawa -Powiśle, ulica Bugaj na Starym Mieście

- Czas akcji pozostaje nieokreślony. Rzecz dzieje się przed założeniem miasta, w czasach gdy w Czersku władał książę.

- Bohaterami są rybacy: Szymon i Mateusz, pustelnik Barnaba, pastuch Staszek, no i, oczywiście, syrena.

 

Ćw 1) Pogadanka   - o  wolności

 

Jaki problem porusza w tym tekście Artur Oppman?

 

Najważniejszy problem to problem wolności. Syrena pięknie śpiewała, ale tylko dotąd, dopóki mogła to robić z własnej woli; kiedy chciano ją uzależnić od woli księcia – zamilkła. Każdy człowiek, tak jak tytułowa syrena, chce sam decydować o swoim postępowaniu.
Artur Oppman zwraca też uwagę na to, jak dużą szkodę może spowodować nieprzemyślane działanie ludzkie.

 

Jak oceniasz postępowanie rybaków i ojca Barnaby? dlaczego chcieli ją uwięzić?

 

Mateusz, Szymon i Barnaba bez żadnego powodu postanowili schwytać syrenę. Nikomu nic złego ona nie robiła, budziła jedynie zachwyt swoim śpiewem. O syrenę wcale też nie prosił książę. Ci trzej ludzie zrobili niechcący krzywdę innym. Ich postępowanie oceniam negatywnie

 

Jak myślicie jakie uczucia towarzyszą syrence, podczas  jej schwytania?

 

- strach

- obawa

- lęk

- niepokój

- smutek

 

Co to jest wolność?

 

- życie poza więzieniem, zamknięciem

 

Czy każdy z nas ma prawo do wolności?

 

- Tak, ponieważ każdy z nas posiada podstawowe prawa które są niezbywalne 

 

-Gdzie możemy szukać pomocy jeśli nasze prawa są  łamane? (szkoła)

 

Jaka organizacja  zajmuje się obroną praw człowieka?

 

Helsińska Fundacja Praw człowieka- Jej misja to rozwijanie kultury wolności i praw człowieka w kraju i za granicą

 

Rzecznik Praw Obywatelskich - stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela

 

Wniosek (zeszyt)

- każdy z nas jest tytułową syrenką, która chce decydować o własnym losie

- „ nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”

- Traktuj ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany...

- „ Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”

 

 

 

Rozdanie mapek Polski – uczniowie zaznaczają na niej stolicę

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia syrenek

 

Syrenka Warszawska 

 

Herb Warszawy

 

 

Jak myślicie  do czego służyły Syrence ta tarcza i miecz?

 

 

Zabawa „Warszawska Syrenka u fotografa”


Uczniowie dokładnie opisują wygląd Syrenki z ilustracji , po czym każdy z nich przyjmuje jej pozycję i chwilę trwa w bezruchu, dopóki nauczyciel Syrenkom zrobi zdjęcia.
 

 

Ogniwo końcowe

 

Praca domowa - Uczniowie przygotowują opowiadanie legendy związanej z najbliższym regionem

 

2. Pochwała pracy uczniów.

3. Pożegnanie.

 

 

 

 

Ćwiczenia dodatkowe

 

1) Uczniowie opisują wygląd syrenki

-piękna

- urodziwa

- miała długie , czarne włosy

- idealną szyję niczym  wyrzeźbioną w marmurze

- szafirowe oczy

- koralowe usta

 

 

 

Krzyżówka

                                                                     

W

I

S

Ł

A

B

U

G

A

J

P

O

W

R

Ó

S

Ł

O

S

T

A

S

Z

E

K

S

Z

Y

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin