cz. miosz - wyprawa do lasu.doc

(34 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

 

TEMAT:   „Wyprawa do lasu” Czesława Miłosza – odkrywamy magię i kolory lasu.

CELE:

Uczeń:

·         opowiada o świecie przedstawionym w wierszu,

·         umiejscawia obraz zawarty w wierszu we współczesnych realiach,

·         wyszukuje w tekście informacji na temat zjawisk przyrodniczych i rozpoznaje je,

·         wskazuje myśl dotyczącą potęgi przyrody, którą wyraził poeta w wierszu.

 

METODY PRACY:

·         dyskusja,

·         wyszukiwanie informacji w tekście z podręcznika,

·         burza mózgów,

·         pogadanka.

 

FORMY PRACY:

·         indywidualna, zbiorowa.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         podręcznik,

·         karta pracy z mapą graficzną do uzupełnienia,

·         fotografie przedstawiające las.

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

FAZA WPROWADZAJĄCA:

 

·         Czynności organizacyjne: sprawdzanie listy obecności.

·         Oglądanie fotografii przedstawiających las – pogadanka na temat cech charakterystycznych lasu.

 

FAZA REALIZUJĄCA:

 

·         Czytanie wiersza Czesława Miłosza pt. „Wyprawa do lasu” przez nauczyciela.

·         Pogadanka na temat świata przedstawionego w utworze i odczuć jakie towarzyszą podczas czytania.

·         Praca w grupach: „Wspomnienia z wyprawy do lasu”- uczniowie opisują las znany im ze szkolnej wycieczki.

1.      Dzielimy uczniów na grupy (maksymalnie po pięć osób w grupie),

2.      podajemy temat pracy i wyjaśniamy go

3.      rozdajemy między grupy fotografie oglądane w fazie wprowadzającej lekcji,

4.      określamy czas na wykonanie zadania (10-15 minut).

·         Porównywanie świata przedstawionego opisanego podczas pracy w grupach z obrazem poetyckim lasu zawartym w wierszu Czesława Miłosza.

·         Wypisywanie przez uczniów barw i cech lasu o różnych porach dnia za pomocą mapy graficznej znajdującej się na karcie pracy (zadanie 1).

·         Ogólna ocena autentyczności ukazanego obrazu poetyckiego – dyskusja między uczniami.

Pytania pomocnicze zadawane przez nauczyciela uczniom: O jakiej porze dnia został opisany las w wierszu? Czy rzeczywiście łatwo zgubić się w lesie?

·         Pogadanka na temat tego jak ukazany jest człowiek wobec traw i drzew.

 

FAZA PODSUMOWUJĄCA:

 

·         Wnioski z lekcji: korzystając z wyciągniętych przez uczniów założeń i myśli potwierdzamy, że las jest pełen kolorów, które nadają mu szczególnego wyrazu i magii.

·         Ocena najaktywniejszych uczniów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin