Astrologia a społeczeństwo.doc

(25 KB) Pobierz
Margot Graham pisze: "Astrologia uprawiana w Chinach istnieje oficjalnie od prawie 5 tysięcy lat, choć jej tradycje „giną w pomroce dziejów”

Andrzej Opejda: Astrologia w świadomości społeczeństwa

Dominującego w świadomości społeczeństwa obrazu astrologii jako zabobonu lub przesądu nie zmieniły coraz liczniej ukazujące się ostatnimi laty uczciwie i solidnie traktujące temat publikacje książkowe.

Trafiają one przecież do rąk osób i tak już zwykle zajmujących się astrologią, a szerokiemu ogółowi pozostają dalej nieznane. Do klasyki tej literatury w Polsce niewątpliwie należy Mandala życia R. Prinke i L. Weresa (o ile można tu użyć słowa klasyka do książki wydanej w 1982 r.). Niebagatelną rolę w kształtowaniu takiej postawy odgrywa wielkonakładowa prasa. Rzadko który tygodnik lub miesięcznik nie zamieszcza na swoich łamach jakiegoś horoskopu. Do tego jeszcze dodać należy telewizję, radio, telefon i Internet. Horoskopy takie przesądzają o powszechnym obrazie astrologii w świadomości społeczeństwa ­- w najlepszym razie - jako wróżbiarskim biznesie. Do podobnych wniosków skłaniają także ogłoszenia wielu astrologów zachęcające do korzystania z ich usług, ostatnio coraz liczniej ukazujące się w prasie krajowej (zagraniczna prasa fachowa jest nimi przepełniona do przesady. Większość ludzi zresztą nie jest nawet zainteresowana jakimkolwiek zgłębieniem tematu. Ich zainteresowanie astrologią zaczyna i kończy się na przeczytaniu cotygodniowego lub comiesięcznego horoskopu w którymś z czasopism. Przyłapani na tym nadzwyczaj gorliwie odżegnują się od wiary we wpływ gwiazd. Mimo to zawsze chętnie czytają o sobie dobre rzeczy, a takie tylko zwykle znajduje się w publikowanych horoskopach. Wiele z tych osób niezmiernie dziwi się słysząc, że znajdują się jednak ludzie, którzy poważnie traktują temat.

Co to jest astrologia?

Astrologia - rozwinięta w średniowieczu psudonauka o oddziaływaniu ciał niebieskich i ich położeń na zjawiska ziemskie.

Horoskop - ułożenie wzajemne ciał niebieskich w danej chwili; miał rzekomo dawać informację o przyszłym losie człowieka.

Oto definicje dwóch podstawowych pojęć, jakie można znaleźć w popularnej Małej Encyklopedii Powszechnej PWN z 1969 roku. Z kolei wg Słownika języka polskiego z 1978 r. astrologia to pseudonauka rozpowszechniona w starożytności i średniowieczu, zajmująca się rzekomym wpływem ciał niebieskich na życie ludzkie, a astrolog to człowiek zajmujący się astrologią, wróżący z gwiazd. Horoskop natomiast to opis konfiguracji ciał niebieskich stanowiący podstawę przepowiedni astrologicznej; opis cech charakteru, przepowiednia astrologiczna wynikająca z tej konfiguracji.

Ten sam prawie zespół autorów w wydanym w tym samym roku Słowniku wyrazów obcych podaje istotnie odmienną definicję przedmiotu. Astrologia jest to praktyka rozpowszechniona w starożytności i w wiekach średnich, zajmująca się przepowiadaniem losu człowieka według położenia gwiazd lub planet. Znacznie szerzej określono definicję horoskopu: opis konfiguracji ciał niebieskich (planet, Słońca, Księżyca) stanowiący podstawę przepowiedni astrologicznych, sporządzany przez porównanie położenia ciał niebieskich w momencie formułowania przepowiedni z ich położeniami w chwili urodzenia danego człowieka. O ileż szersza i dokładniejsza definicja. Najważniejsze jednak jest to, że astrologia to już nie pseudonauka lecz praktyka. Pozornie drobna różnica, mająca jednak olbrzymi wpływ na wykształcenie się postawy nieznającego tematu czytelnika hasła wobec definiowanego przedmiotu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin