dzięcioł duży - ochrona.doc

(368 KB) Pobierz
Ggggg

Dzięcioł duży

 

 

Dzięcioł duży (Dendrocopos major) - gatunek średniego ptaka z rodziny dzięciołowatych. Zamieszkuje całą Europę, lasy północnej i środkowej Azji oraz północnej Afryki. Zasadniczo osiadły, choć część populacji wędruje wykazując inwazyjność. W Polsce zimą pojawiają się większe osobniki z północy i wschodu.

Cechy gatunku 

Ptak wielkości drozda. Kuper, ogon, skrzydła, grzbiet i wierzch głowy czarne. U samca na tylnej części głowy jaskrawoczerwona, poprzeczna pręga, której brak u samicy. Dolna część brzucha i podogonie w kolorze jaskrawoczerwonym. Na szyi dwie białe plamy, podobnie na barkach oraz skrajnych sterówkach.

Wymiary średnie 

Długość ciała ok. 23 cm;
rozpiętość skrzydeł ok. 44 cm;
waga ok. 88 g.

Biotop 

Stare lasy liściaste, iglaste (sosnowe) lub mieszane z domieszką osiki. Również parki i aleje.

Pień dębu szypułkowego - "kuźnia" dzięcioła.

Pień dębu szypułkowego - szyszka w "kuźni" dzięcioła.

Gniazdo 

Dziupla wykuta w pniu lub bocznym konarze, umieszczona zazwyczaj na wysokości od 0,5 m do 20 m nad ziemią. Średnica otworu dziupli 4,5-5,5 cm, tj. znacznie mniejsza niż w dziuplach dzięcioła czarnego, dzięcioła zielonego i dzięcioła zielonosiwego. Korzysta także ze skrzynek lęgowych.

Jaja 

Składane w pierwszej dekadzie maja w ilości 5-7. Mają białą, grubą skorupkę z połyskiem i średnie wymiary 26x19 mm.

Wysiadywanie 

Obydwoje rodzice przez okres 12-13 dni, licząc od złożenia ostatniego jaja. Pisklęta przebywają w dziupli 21 do 25 dni. Młode zdradzają swoją obecność w dziupli odzywając się nieprzerwanie.

Pożywienie 

Owady wydobywane z drewna, zimą i jesienią również duża ilość nasion. Zimą również nie stroni od wywieszonej w karmnikach słoniny.

Ochrona 

W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisł

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin