Scenariusz zajęć plastycznych w przedszkolu dla grupy dzieci 6-letnich.
Prowadzący:Monika Rączka
Data zajęć:27.11.2010r
Blok tematyczny:Poznajemy przyrodę-wiosna.
Temat zajęć:Kwiaty wiosenne.
Cel ogólny:Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· Rozpoznaje i nazywa niektóre wiosenne kwiaty
· Odróżnia kwiaty będące pod ochroną od tych,co rosną w ogrodzie
· Potrafi ułożyć obrazek z elementów
· Dokładnie i estetycznie wykonuje pracę plastyczną
Metody pracy:
· Słowna-wiersz,rozmowa
· Czynna-zadania stawiane do wykonania
· Aktywizująca-pobudzająca do tworzenia
Formy pracy:
· Praca z całą grupą
· Praca indywidualna
· Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
· Wiersz Władysława Broniewskiego ,,W ogródku Zosi”,Ilustracje z kwiatami ogrodowymi i będącymi pod ochroną,koperty z puzzlami,szablony kwiatów,kartki z bloku technicznego czarne,bibuła gładka,klej,nożyczki.
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Uwagi
1.Zabawa integracyjna „Przyjacielu”.
2.Prezentacja wiersza Władysława
Broniewskiego pt „W ogródku Zosi”
przy ilustracjach zawieszonych na
tablicy.
3.Rozmowa na temat wiersza.
4.Rozpoznawanie i nazywanie
kwiatów na ilustracjach.Nauczyciel
wiesza obrazki na tablicy.
5.Tłumaczy co oznacza,że kwiaty są
pod ochroną,wymienia jakie to
kwiaty.
6.„Kwiatowe puzzle.”
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy.
Tłumaczy zasady zabawy.
7.„Wiosenne kwiaty”-nauczyciel
tłumaczy na czym polega technika
plastyczna witraż.Rozdaje szablony.
W niektórych przypadkach pomaga
dzieciom.
8.Podsumowanie i podziękowanie
za aktywny udział.Wspólna wystawa
prac.
1.Dzieci ustawiają się w kole i
śpiewają z nauczycielem piosenkę.
2.Siedzą na dywanie i słuchają
wiersza.
3.Odpowiadają na pytania,czynnie
biorą udział w rozmowie.
4. Starają się dobrze nazwać kwiaty.
5.Dzieci odszukują je na obrazkach.
6.Każda grupa wybiera jedną kopertę
w której znajdują się puzzle,
wspólnie układają,podają jego
nazwę,omawiają wygląd.
7.Wykonują pracę.Po zakończeniu
sprzątają po sobie.
8.Wspólne oglądanie wszystkich
Czuwanie nad
bezpieczeństwem
dzieci podczas
używania
nożyczek.
Zabawa integracyjna pt.„Przyjacielu.”
Przyjacielu,przyjacielu
Witam cię,witam cię
Baw się rzaem ze mną
Baw się razem z nami.
Wiersz Władysława Broniewskiego pt.„W ogródku Zosi.”
W ogródeczku naszej Zosi śliczna róża grzecznie prosi: "Wkradł się w grządki pieprz i chmiel, Zosiu, Zosiu, chwasty piel!" Narcyz krzyczy: "Ledwiem żywy, bo ścisnęły mnie pokrzywy!" A konwalia:"I ja też, bo dokoła rośnie perz!" A pokrzywa się rozrosła, strasznie dumna i wyniosła: "Niech mnie kto spróbuje tknąć, będę parzyć, będę ciąć!" Ale Zosia nie zna strachu, po pokrzywach ciachu-ciachu, grabki zmiotą chwasty w kąt: "A wy brzydkie, precz mi stąd!" Potem bierze wodę z beczki, leje, leje z koneweczki… Znikły chwasty, zniknął kurz, ślicznym kwiatkom dobrze już.
justina_przedszkolanka