Właściwość sądów w postępowaniu karnym.doc

(59 KB) Pobierz
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy - Izba Karna

Rozpoznaje (art. 27 k.p.k.):

I. Kasacje:

1. Od prawomocnych wyroków sądów odwoławczych kończących postępowanie (art. 519 k.p.k.)

2. Od prawomocnych orzeczeń sądów kończących postępowanie (art. 521 k.p.k.)

II. Środki odwoławcze, w szczególności:

1. Apelacje od wyroków uniewinniających i umarzających postępowanie wydawanych przez sąd apelacyjny w wyniku rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania lub wznowienia postępowania z urzędu (art. 547 § 3 k.p.k.)

2. Zażalenia na:

a) zarządzenia prezesa sądu odwoławczego o odmowie przyjęcia kasacji (art. 530 § 3 k.p.k.), a w konsekwencji także na zarządzenia o odmowie przyjęcia zażalenia na zarządzenie o odmowie przyjęcia kasacji (art. 429 § 2 k.p.k.)

b) zarządzenia prezesa sądu apelacyjnego o odmowie przyjęcia wniosku o wznowienie postępowania (art. 429 § 2 k.p.k. w zw. z art. 545 § 1 k.p.k.), a w konsekwencji także na zarządzenia o odmowie przyjęcia zażalenia na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o wznowienie (art. 429 § 2 k.p.k.)

c) zarządzenia prezesa sądu o odmowie przyjęcia wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem w celu wniesienia kasacji (art. 422 § 3 k.p.k. w zw. z art. 524 § 1 k.p.k.), a w konsekwencji także na zarządzenia prezesa sądu o odmowie przyjęcia zażalenia na zarządzenia o odmowie przyjęcia wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem w celu wniesienia kasacji (art. 429 § 2 k.p.k.)

d) postanowienia Sądu Najwyższego o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postępowaniu kasacyjnym (art. 532 § 2 k.p.k. lub art. 538 § 2 k.p.k. w zw. z art. 426 § 2 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k.)

III. Inne sprawy, w szczególności:

1. Wnioski o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości (art. 37 k.p.k.)

2. Spory kompetencyjne pomiędzy sądami apelacyjnymi (art. 38 k.p.k.)

3. Wnioski o wyłączenie sędziów sądu apelacyjnego, w razie niemożności utworzenia składu do ich rozpoznania w tym sądzie (art. 42 § 4 k.p.k.)

4. Przekazywanie sprawy równorzędnemu sądowi apelacyjnemu, jeżeli z powodu wyłączenia sędziów sprawy nie może rozpoznać sąd właściwy (art. 43 k.p.k.)

5. Zagadnienia prawne przekazywane przez sądy odwoławcze (art. 441 § 1 k.p.k.) oraz sąd kasacyjny, czyli SN (art. 441 § 1 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k.)

6. Wznowienie postępowania zakończonego orzeczeniem sądu apelacyjnego lub Sądu Najwyższego (art. 544 § 2 k.p.k.)

7. Opiniowanie wniosków o ułaskawienie w sprawach, w których SN orzekał, jako sąd odwoławczy (art. 564 § 2 k.p.k.)

8. Przejęcie do rozpoznania środka odwoławczego, przy którego rozpoznaniu wyłoniło się zagadnienie prawne przedstawione SN (art. 441 § 5 k.p.k.) – fakultatywnie

 

 

 

 

 

Sąd Apelacyjny

Rozpoznaje (art. 26 k.p.k.):

I. Środki odwoławcze od orzeczeń i zarządzeń wydanych w pierwszej instancji przez sąd okręgowy

II. Inne sprawy, w szczególności:

1. Wnioski sądów rejonowych o przekazanie sprawy sądowi okręgowemu, jako sądowi I instancji, ze względu na jej szczególną wagę lub zawiłość (art. 25 § 2 k.p.k.)

2. Wnioski sądów okręgowych o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu, ze względu na ekonomię procesową (art. 36 k.p.k.)

3. Spory kompetencyjne pomiędzy sądami okręgowymi (art. 38 k.p.k.)

4. Wnioski o wyłączenie sędziów sądu okręgowego, w razie niemożności utworzenia składu do ich rozpoznania w tym sądzie (art. 42 § 4 k.p.k.)

5. Przekazywanie sprawy równorzędnemu sądowi okręgowemu, jeżeli z powodu wyłączenia sędziów sprawy nie może rozpoznać sąd właściwy (art. 43 k.p.k.)

6. Wnioski o przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania na okres przekraczający 1 rok w postępowaniu przygotowawczym oraz 2 lata w postępowaniu sądowym (art. 263 § 4 k.p.k.)

7. Zażalenia na postanowienia wydawane w wyniku rozpoznania wniosków, o których mowa w pkt 6 (art. 263 § 5 k.p.k.) – tzw. „instancja pozioma”

8. Zażalenia na postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wydanego w wyniku rozpoznania zażalenia przez sąd apelacyjny (art. 426 § 2 k.p.k.) – „instancja pozioma”

9. Zażalenia na wydane w toku postępowania odwoławczego przez sąd apelacyjny postanowienia o przeprowadzeniu obserwacji w zakładzie leczniczym, o zastosowaniu środka zapobiegawczego oraz nałożeniu kary porządkowej (art. 426 § 2 k.p.k.) – „instancja pozioma”

9. Wznowienie postępowania zakończonego orzeczeniem sądu okręgowego (art. 544 § 1 k.p.k.)

10. Opiniowanie wniosków o ułaskawienie w sprawach, w których sąd apelacyjny orzekał, jako sąd odwoławczy (art. 564 § 2 k.p.k.)

11. Wnioski sądów miejscowo właściwych o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli sąd właściwy nie jest jej w stanie rozpoznać w terminie zabezpieczającym uniknięcie przedawnienia karalności (art. 11a p.w.k.p.k.)

 

 

Sąd Okręgowy

Rozpoznaje (art. 25 k.p.k.):

I. W pierwszej instancji sprawy o przestępstwa wymienione w art. 25 § 1 k.p.k. – właściwość rzeczowa

II. W pierwszej instancji sprawy przekazane przez sąd apelacyjny w trybie art. 25 § 2 k.p.k. – tzw. właściwość ruchoma

III. Środki odwoławcze od orzeczeń i zarządzeń wydanych w pierwszej instancji przez sąd rejonowy

IV. Inne sprawy, w szczególności:

1. Wnioski sądów rejonowych o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu, ze względu na ekonomię procesową (art. 36 k.p.k.)

2. Spory kompetencyjne pomiędzy sądami rejonowymi (art. 38 k.p.k.)

3. Wnioski o wyłączenie sędziów sądu rejonowego, w razie niemożności utworzenia składu do ich rozpoznania w tym sądzie (art. 42 § 4 k.p.k.)

4. Przekazywanie sprawy równorzędnemu sądowi rejonowemu, jeżeli z powodu wyłączenia sędziów sprawy nie może rozpoznać sąd właściwy (art. 43 k.p.k.)

5. Zażalenia na postanowienia sądu okręgowego w przedmiocie wniosku oskarżonego o uchylenie wobec niego środka zapobiegawczego (art. 254 § 3 k.p.k.) – „instancja pozioma”

6. Wydawanie listu żelaznego (art. 281 k.p.k.)

7. Zażalenia na postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wydanego w wyniku rozpoznania zażalenia przez sąd okręgowy (art. 426 § 2 k.p.k.) – „instancja pozioma”

8. Zażalenia na wydane w toku postępowania odwoławczego przez sąd okręgowy postanowienia o przeprowadzeniu obserwacji w zakładzie leczniczym, o zastosowaniu środka zapobiegawczego oraz nałożeniu kary porządkowej (art. 426 § 2 k.p.k.) – „instancja pozioma”

9. Zażalenia na postanowienia prokuratora wydane w toku postępowania przygotowawczego, jeżeli jest sądem właściwym do rozpoznania sprawy w I instancji (art. 465 § 2 k.p.k.)

10. Wznowienie postępowania zakończonego orzeczeniem sądu rejonowego (art. 544 § 1 k.p.k.)

11. Żądania o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie (art. 552 § 1-4 k.p.k. w zw. z art. 554 § 1 k.p.k.)

12. Opiniowanie wniosków o ułaskawienie w sprawach, w których orzekał sąd okręgowy (art. 564 § 1 i 2 k.p.k.)

13. Wydawanie wyroku łącznego, jeżeli wobec skazanego zapadł wyrok sądu okręgowego (art. 569 § 1 i 2 k.p.k.)

14. W przedmiocie:

- zwolnienia z zachowania tajemnicy zawodowej w toku postępowania przygotowawczego (art. 180 § 2 k.p.k. w zw. z art. 329 § 1 k.p.k.),

- zastosowania obserwacji w zakładzie leczniczym w toku postępowania przygotowawczego (art. 203 § 2 k.p.k. w zw. z art. 329 § 1 k.p.k.),

- wniosków prokuratora o przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym (art. 263 § 2 k.p.k.),

- przepadku przedmiotu poręczenia (art. 270 § 1 k.p.k.)

- wniosków prokuratora o zastosowanie przepadku jako środka zabezpieczającego (art. 323 § 3 k.p.k. w zw. z art. 329 § 1 k.p.k.)

- podjęcia postępowania warunkowo umorzonego (art. 550 § 1 k.p.k.)

jeżeli jest sądem właściwym do rozpoznania sprawy w I instancji.

 

Sąd Rejonowy

Rozpoznaje (art. 24 k.p.k.):

I. W pierwszej instancji wszystkie sprawy, z wyjątkiem przekazanych ustawą do właściwości innego sądu – art. 24 § 1 k.p.k. – właściwość rzeczowa

II. Inne sprawy, w szczególności:

1. Zażalenia na wydane w toku postępowania przygotowawczego przez prokuratora postanowienia w sprawie zachowania w tajemnicy okoliczności dot. świadka incognito (art. 184 § 5 zd. 2 k.p.k.)

2. Zażalenia na zatrzymanie (art. 246 § 2 k.p.k. i art. 247 § 2 k.p.k. w zw. z art. 246 § 2 k.p.k.)

3. Wnioski prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym (art. 250 § 2 k.p.k.)

4. Zażalenia na postanowienia prokuratora w przedmiocie środka zapobiegawczego (art. 252 § 2 k.p.k.)

5. Zażalenia na postanowienia sądu rejonowego w przedmiocie wniosku oskarżonego o uchylenie wobec niego środka zapobiegawczego (art. 254 § 3 k.p.k.) – „instancja pozioma”

6. Stosowanie kary porządkowej aresztowania w postępowaniu przygotowawczym (art. 290 § 1 k.p.k.)

7. Zażalenia na zarządzenia prokuratora o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu świadka (art. 290 § 2 k.p.k. w zw. z art. 285 § 2 k.p.k.)

8. Zażalenia na postanowienia prokuratora w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego (art. 293 § 2 k.p.k.)

8. Zażalenia na postanowienia prokuratora wydane w toku postępowania przygotowawczego, jeżeli jest sądem właściwym do rozpoznania sprawy w I instancji (art. 465 § 2 k.p.k.)

11. Opiniowanie wniosków o ułaskawienie w sprawach, w których orzekał sąd rejonowy (art. 564 § 1 k.p.k.)

12. Wydawanie wyroku łącznego, jeżeli wobec skazanego zapadły tylko wyroki sądów rejonowych (art. 569 § 1 k.p.k.)

13. W przedmiocie:

- zwolnienia z zachowania tajemnicy zawodowej w toku postępowania przygotowawczego (art. 180 § 2 k.p.k. w zw. z art. 329 § 1 k.p.k.),

- zastosowania obserwacji w zakładzie leczniczym w toku postępowania przygotowawczego (art. 203 § 2 k.p.k. w zw. z art. 329 § 1 k.p.k.),

- wniosków prokuratora o przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym (art. 263 § 2 k.p.k.),

- przepadku przedmiotu poręczenia (art. 270 § 1 k.p.k.)

- wniosków prokuratora o zastosowanie przepadku jako środka zabezpieczającego (art. 323 § 3 k.p.k. w zw. z art. 329 § 1 k.p.k.)

- podjęcia postępowania warunkowo umorzonego (art. 550 § 1 k.p.k.) –

jeżeli jest sądem właściwym do rozpoznania sprawy w I instancji.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin