Rozwiązania - środki przymusu.docx

(25 KB) Pobierz

Kazus 1

·         art. 243 par.1 à Anna F. Mogła ująć na gorącym uczynku , ochroniarze – pościg ( uciekał ,więc zachodziła obowa ukrycia się

·         Reguły zatrzymania nie znajdują zastosowania do wszelkiego rodzaju służb ochroniarskich. Choć wedle art.36 ust.1 pkt 3 ustawy o ochronie osób imienia,mają one uprawnienie do „ ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania tych osób Policji.

·         Uprawnienia ochrony : Ochrona nie ma prawa przeszukiwać nikogo w żaden sposób, nie ma prawa zmusić się do odwiedzenia pokoju w którym będzie się "przyjemniej rozmawiać", etc. ... mogą co najwyżej zatrzymać Cię i z resztą czynności czekać na Policję / Nie mogli zamknąć go w pomieszczeniu !  Adam miał rację ,że bezprawnie go pozbawili.

·         Ochroniarz zatrzymał siłą àmógł jeśli tamten uciekałPrzy podejrzeniu o kradzież ma prawo przetrzymać Cię do czasu przyjazdu policji. Nie ma prawa robić przeszukania i co gorsza używać siły

·         Jeżeli ktoś by uciekał podczas próby zatrzymania przez ochroniarza w sklepie, to może Cię gonić i użyć siły do zatrzymania i niezwłocznie wezwać policję, jest coś takiego jak zatrzymanie obywatelskie

·         Było bezprawne , tylko policja może zatrzymać !

Kazus 2

·         Tylko policja może doprowadzić do komisariatu , naruszył jego nietykalność osobistą , nie miał pewności , że to ten sam , nie mógł użyć przemocy

·         Nie było przesłanki ujęcia obywatelskiego z art. 243 par. 1 à nie ujął in flagranti i nie było pościgu

 

 

Kazus 3

ARGUMENTY !

·         1) Przesłanka zatrzymania : Art. 244 par. 1 à zatrzymanie przez policję , tylko gdy UZASADNIONE przypuszczenie ,że popełniła przestępstwo ; policja nie miała uzasadnionego przypuszczenia , tylko spacerował

·         2) Obowiązek informacyjny : art.244 par.2 kpk „ Zatrzymanego należy natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach,w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata plus wysłuchać go.

Policjanci nie udzielili mu odpowiedzi za co go zatrzymują , a mieli taki obowiązek i nie wysłuchali go.

Organ ma dwa obowiązki informacyjne wobec Ciebie - podać: - przyczyny zatrzymania – czyli z

jakiego powodu/dlaczego/jakie naruszenie prawa stanowi przyczynek interwencji, - przysługujące Ci

prawa à nie zrobili tego ! W/w obowiązek informacyjny ( prawa ) wobec detencjowanego obejmuje prawo do:

- skorzystania z pomocy adwokata

- złożenia zażalenia na zatrzymanie do sądu

- otrzymania protokołu zatrzymania

- zawiadomienia osoby najbliższej

·         3) PROTOKÓŁ : art. 244 par. 3 , „ Z zatrzymania sporządza się protokół (...) „ Przepis nie reguluje kiedy ma to być uczynione. Stąd pomiędzy zatrzymaniem,a sporządzeniem może upłynąć czas.  Powinni sprządzić protokół plus dać zatrzymanemu protokół à nie zrobili tego!

·         4 ) Zażalenie : O tym prawie powinieneś zostać poinformowany - stosowna adnotacja zawarta jest w protokole zatrzymania. Rzeczony dokument jest formularzem,w który wpisuje się zmienne dane. Natomiast pouczenie o zażaleniu jest elementem stałym. Zażalenie można złożyć natychmiast – do protokołu zatrzymania - względnie później w terminie do 7dni. Nawet jeśli oświadczysz,że nie składasz zażalenia, to zawsze zdanie można zmienić. Inaczej ujmując,rezygnując pierwotnie z zażalenia, nie rezygnujesz zeń dożywotnio.



1 ) Policjanci nie poinformowali go o przysługującym mu zażaleniu

2) mógł złożyć zażalenie natychmiast à robi się to do protokołu zatrzymania , którego nie sprządzili 

3) Moża złożyć 2 zażalenia! Do SR i do PR ! Zażalenie do prokuratury rejonowej ; art.15 ust.7 ustawy o policji „ Na sposób przeprowadzenia czynności,o których mowa w ust.1 [ czyli zatrzymania – przyp.MP ] przysługuje zażalenie do miejscowo właściwego prokuratora. Drugie,a więc równoległe i niezależne od poprzedniego ( rzadkość w polskim prawie ), do Prokuratury Rejonowej. Także i w tym przypadku termin wynosi do 7 dni z analogicznymi wymogami.

Teoretycznie można wnieść obydwa zażalenia lub ( wedle wyboru ) tylko jedno. Prokurator rozpatruje analogicznie , a więc niezwłocznie , a nie za kilka dni !

 

Czy o terminie rozpoznania zażalenia do Prokuratury zostanę zawiadomiony ?

Nie,tutaj nie ma posiedzenia.

Technicznie prokurator robi to sam w zaciszu własnego gabinetu, jednak obowiązują tu te same wymogi , więc musi to zrobić niezwłocznie !

 

Jakie są różnice pomiędzy zażaleniami Prokuratura vs Sąd ?

Przedmiotem badania zażalenia sądowego jest - art.246 par.1 kpk

- zasadność,legalność oraz prawidłowość zatrzymania.

Natomiast przedmiotem badania zażalenia prokuratorskiego jest - art.15 ust.7 ustawy o policji

- sposób przeprowadzenia zatrzymania

 

Jak wnosi się zażalenie ?

1 ) Do protokołu zatrzymania

2) albo odrębnym pismem procesowym.

 

Zażalenie wnosi się do organu kontrolującego ( sąd/prokuratura ), ale zawsze za pośrednictwem policji - jednostki,która dokonała zatrzymania.

 

 

 

·         5 ) KONTAKT Z NAJBLIŻSZYMI :   Od momentu pozbawienia wolności ważnym jest poinformowanie o tym świata zewnętrznego. Zgodnie z art.41 ust.2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej „ (...) O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności .

 

Wedle art.245 par.2 kpk w zw. z art.261 par.1 kpk o zatrzymaniu organ detencyjny jest obowiązany - na żądanie zatrzymanego - zawiadomić osobę najbliższą dla zatrzymanego. Zawiadomienie odbywa się na Twoje żądanie, a nie z inicjatywy funkcjonariusza. Prawo to nie polega na ukrytym wydzwanianiu – wcześniej opisanym - lecz zażądaniu aby uczyniła to policja. Technicznie zatrzymany żąda, a funkcjonariusz dzwoni, przekazując wskazanej osobie krótką wiadomość o detencji. Nie jest to więc narzędzie to samodzielnego/osobistego zadzwonienia przez Ciebie. Absolutnie zaznacz w protokole zatrzymania,że chcesz z tego prawa skorzystać, podając kto ma być poinformowany oraz nr telefonu / Żądał , ale policjanci nie powiadomili  o zatrzymaniu !

 

·         6 ) DOPUSZCZALNY TERMIN ZATRZYMANIA :   art. 248 par. 1 à zatrzymanego należy natychmiast zwolnić , gdy ustanie przyczyna zatrzymania! Tutaj ustała , okazało się , że zatrzymali nie tą osobę co trzeba a mimo wszystko trzymali go w areszcie do następnego dnia! 

 

KAZUS 4

- art. 279 par. 1 à kradzież z włamaniem !

- Ile trwać może zatrzymanie ? Maksymalnie do 72 godzin, czyli do 48h dla prokuratora i policji + do 24h dla sądu.

- Jak rozkładają się bloki czasowe detencji ?

Prokurator ma do 48 godzin na podjecie decyzjizwolnić zatrzymanego albo skierować do sądu wniosek aresztowy. W tym drugim wypadku sąd będzie miał do 24 godzin – od momentu wpłynięcia wniosku - na wydanie postanowienia w przedmiocie aresztu.

- BLOKI czasowe nie są transferowalne ! Bonusy czasowe >> są niedopuszczalne.

Jeśli wniosek aresztowy zostanie złożony przez prokuratora po 40 godzinach od zatrzymania, to teoretycznie << zaoszczędzonych 8 godzin >> sąd nie dostaje. W tym ujęciu sąd będzie miał nadal do 24h i ani sekundy dłużej.

- W kazusie minęło 50 h ! art. 248 par. 1 à zatrzymanego należy zwolnić , bo w oznaczonym terminie tj. 48 h od chwili zatrzymania nie został on przekazany do dyspozycji sądu !

KAZUS 5

- art. 250 par. 3 à prokurator  wraz z wnioskiem o TA przesyła też akta sprawy

- art. 249 par. 3 à przed zastosowaniem TA sąd przesłuchuje oskarżonego

- art. 251 par. 3 à uzasadnienie postanowienia o TA à niemożliwe byłoby sporządzenie takiego uzasadnienia przed upływem 24 h a  nawet  w ciągu ich à bo  120 tomów to za dużo na ten krótki czas

- na sądzie ciąży obowiązek doręczenia podejrzanemu, za pokwitowaniem, odpisu tego postanowienia, z jednoczesnym wskazaniem daty i godziny oraz pouczeniem o terminie i sposobie jego zaskarżenia – nie doręczono na czas , nie miał podstawy do wniesienia zażalenia !

- Gdy przeszkoda w jego w jego złożeniu (np.przebywa w szpitalu), należy w tym zakresie uczynić stosowną wzmiankę na samym postanowieniu (§ 298 reg. sąd.)

- Termin na złożenie zażalenia, liczy się od dnia doręczenia podejrzanemu odpisu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, i jest terminem zawitym

- art. 248 par. 2  à wynika prawny obowiązek sądu doręczenia zatrzymanemu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu , ma 24 h  Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podejrzany bierze udział w posiedzeniu sądu i treść postanowienia sądu o tymczasowym aresztowaniu jest mu ogłoszona, a mimo to ustawodawca nakazuje sądowi doręczyć odpis tego postanowienia. / Sąd nie doręczył , powinien zwolnić !

- art. 438 pkt.2 !

-  Ponowne zatrzymanie à NIEDOPUSZCZALNIE ! à art. 248 par. 3

KAZUS 6

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin