konspekt nr 6.odt

(27 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT: Moje figury
CELE:

      usprawnianie procesów poznawczych

      rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej

      stymulacja słuchowa

                  usprawnianie motoryki małej i dużej

                  rozwijanie operacji myślowych, orientacji przestrzennej

 

FORMA PRACY: Indywidualna

METODY PRACY:wspierające i stymulacyjne rozwój dziecka, aktywizujące, korygujące

UCZESTNIK ZAJĘĆ: chłopiec z autyzmem lat 6,

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny dydaktyczne

POMOCE DYDAKTYCZNE:elementy geometryczne, farby, pędzel, arkusz papieru, piłka, papier kolorowy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Powitanie -  powitanie dziecka przez podanie dłoni, głośne wymawianie jego imienia

 

2.      Śniadanie – dziecko samodzielnie wyciąga śniadanie z tornistra, pod kontrolą opiekuna spożywa posiłek, w razie potrzeby prosząc o pomoc. Dziecko zostawia po sobie porządek. 

 

3.      Nauka - 

układanka z elementów geometrycznych – uczeń ma za zadanie za pomocą elementów geometrycznych ułożyć postaci ludzi, zwierząt i dowolnych przedmiotów.

Malowanie – dziecko za pomocą pędzla, ma przemalować na arkusz papieru figury, które wcześniej ułożyło za pomocą elementów geometrycznych.

Zabawa piłką - terapeuta razem z dzieckiem toczy piłkę po podłodze, strzelają do bramki, podrzucają piłkę do góry, itp.

Wydzieranka – dziecko z papieru kolorowego wydziera kuleczki i przykleja je do gotowego szablonu (przedstawiające przedmioty które są tworzone z figur geometrycznych: dom, buda, płot, znak drogowy)

(Procedura dziecka przed rozpoczęciem zajęcia – dziecko siada wyprostowane przy stoliku, wykonuje kierowane do niego polecenia, na zakaz „nie” przerywa pożądaną czynność i po skończonym zadaniu odkłada pomoce dydaktyczne na swoje miejsce)

4.      Ćwiczenia metodą Knilla – Program 4:

1.      leżenie na brzuchu

leżenie na brzuchu i mruganie powiekami

leżenie plecach z rękami wokół karku

poruszanie nogami ( jazda na rowerze)

Odbijanie się na siedzeniu

kręcenie się w okół siedzenia

ślizganie się na siedzeniu

podnoszenie się i stanie bez ruchu

podnoszenie ramion – jednego, a potem obu jednocześnie

podnoszenie jednocześnie – jednej ręki i nogi

stawanie przed kimś

podbieganie do – odbieganie od

spacerowanie – szybko i delikatnie

spacerowanie – wolno i ciężko

dwa i dwa ( znajdź partnera)

odpychanie i przyciąganie

1.      dowolny ruch ( taniec)

(Procedura zajęcia opiekun siada z dzieckiem i mówi „Zrób tak” powoli pokazuje czynność              

np. Klaśnięcie w dłonie)

5.      Zabawa wg upodobań dziecka – np. Układanie klocków, zabaw lalką/ samochodzikiem/ piłką.

6.      Pożegnanie z dzieckiem.

 

Uwagi ogóle: jeśli uczeń nie potrafi wykonać samodzielnie zadania, opiekun stosuje podpowiedz manualną i natychmiast nagradza dziecko. Terapeuta musi się upewnić czy dziecko jest skupione na zadaniu. Jeśli dziecko nie chce go naśladować, terapeuta musi mu w tym pomóc i je nagrodzić. Terapeuta stopniowo ogranicza swój udział.

 

Osoba prowadząca:                                                                                                   Podpis opiekuna praktyki + ocena

Zgłoś jeśli naruszono regulamin