Opcja Cofania.docx

(40 KB) Pobierz

Opcja Cofania

Podobnie jak i w innych programach pracujacych pod Windowsem, mamy mozliwosc cofniecia ostatnio wykonanej czynnosci. Mozemy to zrobic oczywiscie na kilka sposobów:
- górne menu - wybieramy Edycja | Cofnij;
- pasek narzedzi - przycisk "Cofnij" (opis paska narzędzi na stronie "Ekran");
- klawiatura - Ctrl+Z;
- menu podreczne - "Cofnij" (menu podreczne wywoluje sie poprzez wcisniecie prawego przycisku myszki na danym obiekcie);
W programie CorelDRAW mamy dostepnych 99 poziomów cofania (standardowo tyle jest ustawione, ale mozna to zmienić). Mozemy takze anulować niepotrzebnie wykonane cofniecia:
- górne menu - wybieramy Edycja | Ponów;
- pasek narzedzi - przycisk "Ponów";
- klawiatura - Ctrl+Shift+Z.


Jest tez latwy sposób na powtórzenie ostatnio wykonanej czynnosci na innym (lub tym samym) obiekcie (np. wypelnienie kolorem, obrócenie, itp.). Wystarczy wskazac inny obiekt i wybrac z górnego menu Edycja | Powtórz (lub wcisnac Ctrl+R).
 

*******


W trakcie pracy z programem mamy olbrzymie mozliwosci definiowania skali powiekszenia tworzonego rysunku. Niewatpliwie najlatwiej jest wybrac przycisk z paska narzedzi "Skala powiekszenia". Oprócz wyboru wartosci w procentach, mozemy tez dopasowac powiekszenie tak, aby byla widoczna cala strona (opcja "Cala strona") lub powiekszyc strone na wysokosc badz szerokosc (opcje "Szer. strony", "Wys. strony"), gdy wybierzemy opcje "Dopasuj", to powiekszenie zostanie dobrane tak, aby na ekranie byly widoczne wszystkie obiekty. Jezeli chcemy powiekszyc na caly ekran tylko kilka (lub jeden) sposród wielu obiektów, to wystarczy je zaznaczyc i wybrac opcje "Zaznaczenie".
Mozemy tez skorzystac z narzedzia "Powiekszenie" umieszczonym na pasku z lewej strony ekranu. Po wybraniu "lupy" zaznaczamy prostokatny obszar na ekranie, który ma byc powiekszony na caly ekran. Gdy wybrane jest jednak narzedzie powiekszenie, mozemy tez skorzystac z przycisków które pojawily sie na dodatkowym pasku narzedzi.

http://images28.fotosik.pl/167/44a3527e89cecda0med.jpg


A - "Powiekszenie", opis dzialania powyżej;
B - "Chwyt", pozwala zlapac wskazany punkt ekranu i przesunac go w inne miejsce;
C - "Powieksz 2x", powieksza dwukrotnie rysunek; "Pomniejsz" natomiast przywraca rozmiar przed ostatnim powiekszeniem;
D - "Skala 1:1", ustawia tak powiekszenie, aby 1 cm na ekranie odpowiadal 1 cm w rzeczywistosci (wymaga to kalibracji linijki, opis ponizej);
E - "Powieksz do zaznaczenia", powieksza rysunek, tak aby zaznaczone obiekty zajmowaly caly ekran;
F - "Wszystkie obiekty", ustawia tak skale powiekszenia, aby wszystkie narysowane obiekty zajmowaly caly ekran;
G,H,I - "Cala strona", "Szerokość strony", "Wysokosc strony", dobiera odpowiednia skale dla wybranej strony (lub jej części).
Większość tych czynności możemy tez wykonać za pomocą klawiatury, podam wiec najważniejsze kombinacje:

******



Warto tez korzystać podczas pracy ze Spacji. Pozwala ona przełączać sie pomiędzy narzędziem "Wskaźnik" (czyli wybieranie obiektów), a ostatnio użytym narzędziem.

Ciekawa możliwością programu jest takie skalibrowanie linijki wyświetlanej na ekranie, aby jej jednostki odpowiadały tym samym jednostkom w rzeczywistości. Jest to jednak trochę skomplikowana czynność, polecam wiec ja juz raczej zaawansowanym użytkownikom. Zanim ja wypróbujesz musisz przygotować linijkę (taka normalna biurowa), najlepiej przezroczysta.
Wybierz z górnego menu Narzędzia | Opcje, a następnie rozwiń Przybornik z lewej strony okienka i zaznacz Powiększenie, chwyt (narzędzie). Kliknij przycisk "Kalibruj linijki". Na ekranie pojawia sie teraz dwa paski (linijki), do których musisz przyłożyć normalna linijke.
Nastepnie za pomocą strzałeczek w lewym górnym roku musisz tak dopasować rozdzielczość, aby jednostki na ekranie pokrywaly sie z jednostkami na linijce.

[Obrazek: autttwk1.jpg]

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin