PODNIESIENIE EFEKTÓW KSZTAŁCENIA W ZAKRESIE CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM I ORTOGRAFII.doc

(49 KB) Pobierz
Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki, typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. §8 ust.2 pkt. 5

Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych   lub innych, z uwzględnieniem specyfiki, typu  i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.                                                                                             §8 ust.2 pkt. 5                                              

 

 

PODNIESIENIE  EFEKTÓW KSZTAŁCENIA W ZAKRESIE CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM  I  ORTOGRAFII

                              

I.    IDENTYFIKACJA PROBLEMU:

 

1.   Konieczność podniesienia efektów kształcenia w zakresie ortografii i czytania ze zrozumieniem.

2.   Po analizie sprawdzianów uczniów mojej klasy II wynikało, ze problem dotyczy dużej grupy dzieci. Zaistniała konieczność podjęcia działań zapobiegających temu zjawisku.

3.   Głównym objawem badanego zjawiska była duża ilość błędów ortograficznych w pracach pisemnych i zapisach w zeszytach uczniowskich, brak dbałości o poprawność zapisu, niechęć uczniów do czytania książek, czasopism.

Dążenie do świadomego stosowania zasad ortografii w każdej sytuacji wymagającej tekstu pisanego oraz doskonalenie sprawnego czytania ze zrozumieniem każdego rodzaju tekstu powinno być, moim zdaniem, jednym                   z priorytetów pracy każdego nauczyciela nauczania zintegrowanego.

 

 

II.               GENEZA I DYNAMIKA ZJAWISKA:

 

Analizując sprawdziany zaobserwowałam zwiększającą się ilość błędów ortograficznych oraz niski  poziom czytania ze zrozumieniem. Postanowiłam zapobiec temu zjawisku w mojej klasie i szczególny nacisk położyć na podniesienie poziomu czytania ze zrozumieniem oraz poprawę ortografii.

 

III.             ZNACZENIE PROBLEMU:

 

Problem ten okazał się bardzo ważny, gdyż zarówno czytanie ze zrozumieniem, jak i prawidłowa pisownia wyrazów pod względem ortograficznym są podstawą w osiąganiu sukcesów szkolnych uczniów. Podjęłam więc szereg działań mających na celu zmniejszenie liczby błędów ortograficznych i poprawienie techniki czytania.

 

IV, PROGNOZA:

 

1.Prognoza negatywna:

 

W przypadku zaniechania oddziaływań nauczyciela uczniowie będą pisali nieortograficznie, wzrośnie ilość błędów we wszystkich zapisach, zmniejszy się

 

sprawność czytania ze zrozumieniem, co w efekcie przyczyni się do gorszego funkcjonowania dzieci  w życiu codziennym, osiągania przez nich gorszych wyników w nauce, utrudni komunikowanie się ze sobą i ze światem. Poza tym istnieje obawa, że trudności spowodowane zaniedbaniami w sferze czytania                 i pisania przyczynią się do powstania lub nasilenia się innych problemów dydaktycznych i wychowawczych.

 

 

1. Prognoza pozytywna:

 

Po wdrożeniu wszystkich zamierzonych przez nauczyciela oddziaływań podniosą się efekty kształcenia w zakresie ortografii i czytania ze rozumieniem, uczniowie będą świadomie i umiejętnie stosować zasady ortograficzne w każdej sytuacji wymagającej użycia tekstu pisanego, będą sprawniej czytać różne teksty ze zrozumieniem, wykorzystają te umiejętności do szybkiego, samodzielnego rozwiązywania różnych zadań, podniesie się poziom ortograficzny prac pisemnych, uczniowie lepiej poradzą sobie ze sprawdzianami kompetencji po klasie III. Konsekwencją tego będzie osiągnięcie przez uczniów sukcesów            w nauce szkolnej.

 

PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ:

 

Cel główny:

     - podniesienie efektów kształcenia w zakresie czytania ze zrozumieniem                        i ortografii.

Cele szczegółowe:

   praca nad znajomością zasad ortograficznych i stosowanie ich na bieżąco                  w czasie zajęć dydaktycznych.                 

        -  przygotowywanie testów i ćwiczeń sprawdzających umiejętność                przestrzegania poprawności ortograficznej w zakresie opracowanego              słownictwa.                                                                                                                  -  ćwiczenia doskonalące umiejętność czytania ze zrozumieniem,                                -  włączenie rodziców do kontroli głośnego czytania w domu,                                    - przygotowywanie testów sprawdzających umiejętność czytania                                           ze zrozumieniem                                                                                                           - współpraca z biblioteką szkolną.

 

 

 

WDRAŻANIE ODDZIAŁYWAŃ:                                                                                          

 

1. Utworzenie kółka ortograficznego i napisanie planu podniesienia       poprawności ortograficznej i czytania ze zrozumieniem moich wychowanków.                                                                                                       2. Prowadzenie przez uczniów słowniczków ortograficznych     z ilustracjami.

3. Prowadzenie przez uczniów zeszytów lektur i przeczytanych, ciekawych książek dla dzieci.

4.Ćwiczenia ortograficzne przeprowadzane w formie zabaw i gier dydaktycznych.

5.Częste odwiedzanie biblioteki szkolnej w celu zachęcenia do systematycznego czytelnictwa.

6. Systematyczne sprawdzanie zeszytów uczniowskich.

7. Godzina z ciekawą książką – każdy uczeń czyta fragment ciekawej      książki.                                                                                                                   8. Prowadzenie nauki czytania ze zrozumieniem i poprawnego pisania metodami aktywizującymi, atrakcyjnymi dla uczniów.

10.Opracowanie testów i sprawdzianów z zakresu ortografii                                i czytania ze zrozumieniem.

11.Udział w konkursach:

- ortograficznych,

  - pięknego czytania       

12.Aktywna współpraca z rodzicami mająca na celu kontrolę głośnego czytania w domu ( zeszyt przeczytanych książek z podpisem rodzica).

 

                              EFEKTY ODDZIAŁYWAŃ:

     

      Po roku stosowania moich oddziaływań zaobserwowałam na koniec klasy drugiej poprawę poziomu techniki czytania oraz jego zrozumienie.                                W przeprowadzonym przeze mnie teście Konopnickiego 7 uczniów czytało powyżej poziomu klasy drugiej, 6 czytało na poziomie klasy, a 3uczniów  na poziomie klasy pierwszej. Na koniec roku stwierdziłam  znaczną poprawę pisowni zgodnej z zasadami ortograficznymi.

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin