egzamin fizyka.docx

(62203 KB) Pobierz

1.       RÓWNANIA MAXWELLA

1)      Prawo Gaussa dla elektrycznośi- źródłem pola elektrycznego są ładunki, a strumień tego pola przez dowolną powierzchnię zamkniętą zależy tylko od ładunku zamkniętego przez tę powierzchnię.

2)      Prawo Faradaya- zmiana strumienia indukcji magnetycznej przez powierzchnię zamkniętej pętli powoduje powstanie w tej pętli siły elektromotorycznej indukcji (SEM), a kierunek płynącego prądu jest taki, żeby przeciwdziałać zmianom powodującym indukcję ( reguła Lenza)

3)      Prawo Gaussa  dla magnetyzmu- nie istnieją ładunki magnetyczne, a strumień pola magnetycznego  przez dowolną powierzchnię zamkniętą jest równy zero.

4)      Prawo Ampera-zmienne pole elektryczne i płynący prąd powoduje powstanie pola magnetycznego.

 

 

4

 


E-natężenie pola elektrycznego

B- indukcja magnetyczna

- gęstość ładunku

-przenikalność dielektryczna

- przenikalność magnetyczna

J- gęstość prądu

I-natężenie prądu

 

 

Ip- prąd przesunięcia

ds- element powierzchni

dl- element przewodnika

- strumień pola magnetycznego

- strumień pola elektrycznego

- operator Nabla

 


2.       FALE ELKTROMAGNETYCZNE

Zaburzenia pola elektromagnetycznego rozchodzące się w przestrzeni ze skończoną prędkością. Fale elektromagnetyczne są falami poprzecznymi, tzn. w każdym punkcie pola wektor natężenia pola elektrycznego E i wektor indukcji magnetycznej B są prostopadłe do kierunku rozchodzenia się w próżni c [m/s].

Prędkość fal elektromagnetycznych w próżni wynikająca z podstawowych równań elektromagnetyzmu dana jest wzorem:

 

c≈300000 m/s

c- prędkość światła

- przenikalność magnetyczna

- przenikalność dielektryczna

 

Do fal elektromagnetycznych zalicza się fale świetlne, widzialne, podczerwone, nadfioletowe, ruchome, mikrofale oraz promienie X.

 

3.       ŚWIATŁO NIE- I SPOLARYZOWANE

Światło podobnie jak każda fala elektromagnetyczna jest falą poprzeczną. Fala jest płasko spolaryzowana (spolaryzowana liniowo)- drgający wektor E tworzy z kierunkiem ruchu fali płaszczyznę zwaną płaszczyzną drgań.

 

Przykładem fal spolaryzowanych liniowo- fale elektromagnetyczne radiowe ( oraz mikrofale) emitowane przez antenę dipolową.

 

W antenie fala wytwarza ładunek elektryczny drgający w górę i w dół, wektor pola elektrycznego fali- równoległy do osi dipola (anteny)- fala spolaryzowana liniowo

Fala ta pada na drugi dipol- zmienne pole elektryczne ( zmienny wektor E fali) wywołuje w antenie odbiorczej drgania elektronów do góry i w dół ( prąd zmienny)

( gdy obrócimy antenę o 90o wokół kierunku padania fali, to wektor E będzie prostopadły do anteny i nie wywołuje ruchu elektronów- antena nie odbiera sygnału)

 

Źródło światła widzialnego-atomy ( cząsteczki) emitujące światło działają niezależnie- światło chociaż jest falą poprzeczną jest niespolaryzowane.

 

 

 

 

Rysunek:

a)      Fala poprzeczna spolaryzowana liniowo

b)      i c) fala poprzeczna niespolaryzowana

na rysunku c jako złożenie dwóch spolaryzowanych liniowo fal o przypadkowo zmiennej różnicy faz, orientacja kierunków drgań pól E względem kierunku rozchodzenia się fali jest też przypadkowa ( ale prostopadła)

 

                        

 

Fala spolaryzowana oscyluje tylko w pewnych wybranym kierunku.

Fala niespolaryzowana jest złożeniem (interferencją) wielu fal drgających w różnych kierunkach.   

4. PRAWO ODBICIA I ZAŁAMANIA

·         współczynnik załamania- bezwzględny i względny

                

·         prawo dla odbicia

·         prawo dla załamania

 

prawo odbicia i załamania: promień odbity i załamany leżą w jednej płaszczyźnie utworzonej przez promień padający i prostopadłą do powierzchni odbijającej w punkcje padania (normalna padania) tzn. w płaszczyźnie rysunku.

 

 

dowód prawa odbicia















wynika z obrazka

5.       DYFRAKCJA I INTERFERENCJA

dyfrakcja

Zjawisko dyfrakcji (ugięcia) polega ono na uginaniu się promieni świetlnych przechodzących w pobliżu przeszkody ( np. brzeg szczeliny)

 

G:\od Eliasza\Fizyka 2.4\Fizyka 2.4\DSCN5457.JPG

 

Dyfrakcja światła

 

Pojedyńcza szczelina

 

Rysunek pokazuje falę płaską padającą prostopadle na szczelinę o szerokości a

Rozpatrzmy punkt środkowy P0 ekranu

Rónoległe promienie przebywają do punktu P0 te same drogi optyczne (różne geometryczne) tzn promienie zawierają tę samą ilość długości fal ( soczewki cienkie)

W szczelinie promienie są zgodne w fazie, jak również po przebyciu takich samych dróg optycznych nadal. Dlatego w środkowym punkcje P0 będzie maksimumG:\od Eliasza\Fizyka 2.4\Fizyka 2.4\DSCN5459.JPG

 

interferencja światła, doświadczenie Younga

wykazane przez Thomasa Younga istnienie interferencji fal świetlnych( nakładanie się) było pierwszym eksperymentem wskazującym na falowy charakter światłaG:\od Eliasza\Fizyka 2.3\DSCN5446.JPG

 

Warunki stosowalności optyki geometrycznej nie są spełnione- na szczelinach następuje ugięcie fal- optyka falowa ( szczeliny S0, S1, S2 )

 

Jeżeli umieścimy ekran w jakimkolwiek miejscu, tak aby przecinał on nakładające się na siebie fale to możemy oczekiwać pojawienia się na nim ciemnych i jasnych plam następujących po sobie kolejno.

 

Równoczesna interferencja i dyfrakcja na dwóch szczelinach

 

W doświadczeniu Younga szczeliny były wąskie (a ), każda ze szczelin oświetlała równomiernie ekran- fale (spójne) interferowały-otrzymywaliśmy prążki o jednakowym natężeniu. Dla realnych szczelin trudno jest zrealizować warunek a , tzn. że  pojedyńcza szczelina będzie dawała obraz dyfrakcyjny i interferencja fal spowoduje, że otrzymamy obraz, w którym natężenia prążków nie będą stałe (jak w doświadczeniu Younga), ale zależne od obrazu dyfrakcyjnego ( natomiast ich położenia pozostają prawie nie zmienione)

G:\od Eliasza\Wykład 3\Wykład 3\IMG_1587.jpg

G:\od Eliasza\Wykład 3\Wykład 3\IMG_1588.jpg G:\od Eliasza\Wykład 3\Wykład 3\IMG_1588.jpg

6.       METODY POLARYZACJI ŚWIATŁA

płytki polaryzujące

gdy światło niespolaryzowane pada na płytkę z materiału polaryzującego- polaroid( charakterystyczny kierunek polaryzacji- linie równoległe) fale, dla których kierunki drgań wektora elektrycznego są równoległe do kierunku polaryzacji są przepuszczane, pochłaniane- fale w których są one prostopadłe

 

Kierunek polaryzacji ustala się w procesie produkcji, np. polimerowe polaroidy

 



Analiza natężenia światła przechodzącego przez polaryzator- fale padające na polaroid tak, że wektor E wyznaczający płaszczyznę drgań tworzy kąt z kierunkiem polaryzacji płytki (rysunek)

- składowa równoległa jest przepuszczalna

-składowa prostopadła jest pochłaniana

 

 

 

polaryzacja przez odbicie

w 1809 Malus odkrył, że światło może być częściowo lub całkowicie spolaryzowane przez odbicie

gdy wiązka niespolaryzowana pada na powierzchnię szkła



 

 

 

 

Wektor E można rozłożyć na dwie składowe( obie składowe mają jednakowe amplitudy)

-składowa -prostopadłą do płaszczyzny padania( płaszczyzna rysunku)

-składową -leżącą w płaszczyźnie padania 

 

 

Stwierdzono, że dla szkła (i innych materiałów dielektrycznych) istnieje pewien kąt padania- kąt całkowitej polaryzacji , dla którego współczynnik odbicia składowej (leżącej w płaszczyźnie padania) jest równy zero.

(1)    wiązka odbita- spolaryzowana liniowo prostopadle do płaszczyzny padania ( tylko składowa )

(2)    wiązka przechodząca- tylko częściowo spolaryzowana ( składowa jest całkowicie załamana, a składowa tylko częściowo)

(3)    wiązka załamana ma większe natężenie od wiązki odbitej

 

Gdy kąt padania jest równy kątowi całkowitej polaryzacji to wówczas wiązka odbita i załamana tworzą kąt prosty

Natomiast z prawa załamania mamy

Z obu tych równań otrzymujemy

albo prawo Brewstera

                            ( tg kąta Brewstera)

 

Prawo to zostało znalezione doświadczalnie, ale można je wyprowadzić przy pomocy rónań Maxwella

 

                kąt Brestera-( kąt całkowitej polaryzacji) dla wody ( n=1,333) równa się 5307’

 

 

 

załamanie podwójne (DWÓJŁOMNOŚĆ do punktu 7 też )

 

Kiedy prędkość światła ( współczynnik załamania) nie zależą od kierunku rozchodzenia się światła w ośrodku ani od jego polaryzacji mamy- ciało optycznie izotropowe

Istnieją jednak ciała anizotropowe (dotyczy to nie tylko własności optycznych, ale wielu innych) np. pewne kryształy łamią się łatwo tylko w jednej płaszczyźnie, opór elektryczny mierzony w różnych kierunkach jest różny, kryształy łatwiej magnesuje się w jednym kierunku niż innych itd.

 



Eksperyment z kryształem kalcytu na który pada niespolaryzowana wiązka światła prostopadle do jednej z jego ścian, wiązka rozszczepia się na powierzchni kryształu na dwie- mamy do czynienia z podwójnym załamaniem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizując wiązki o i e za pomocą polaryzatora – obie są spolaryzowane liniowo, a ich płaszczyzny drgań są wzajemnie prostopadłe.

 

Jeżeli zmienimy kąt padania- okaże się że jedna z wiązek tzw. promień zwyczajny o spełnia prawo załamania ( tak jak dla ośrodka izotropowego) a druga wiązka tzw. promień nadzwyczajny e nie spełnia tego prawa.

Gdy ( jak na rys) kąt padania =0 ( prostopadle do powierzchni) czyli kąt załamania =0 – zgadza się dla promienia o ale nie dla promienia e

 

Można to wyjaśnić następująco

promień oprzechodzi przez kryształ z jednakową prędkością we wszystkich kierunkach tzn ma jeden współczynnik załamania no tak jak izotropowe ciało stałe

promień e ma prędkość w krysztale zależną od kierunku tzn. prędkość zmienia się od vodo a współczynnik załamania od no do

 

Dla kalcytu ne= 1,658 no= 1,486 czykli ne-no=1,658-1,486=-0,172

ne i no –główne wspóczynniki załamania

 

Niektóre przezroczyste ciała bezpostaciowe np., szkła czy teorzywa sztuczne optycznie izotropowe pod wpływem przyłożonych naprężeń mechanicznych stają się optycznie anizotropowe.

 

Wykorzystuje się ten fakt do badania naprężeń w różnych konstrukcjach i mechanizmach, indukowaną anizotropię optyczną bada się przy pomocy polaryzacji

 

 

8....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin