RODZAJE ADRESÓW
Każdy komputer przyłączony do sieci ma przypisany numer; jest to jego adres fizyczny zwany też sprzętowym lub MAC. Ramka przesyłana przez sieć zawiera adres fizyczny źródłowy i docelowy. Dalej dowiemy się, że występuje jeszcze wiele konfiguracji powyższych adresów oraz adresy dodatkowe.
IDENTYFIKACJA RAMEK
Sieć filtruje odebrane ramki na podstawie adresów fizycznych umieszczonych w nagłówku. Operację tę wykonuje z zasady interfejs sieciowy bez angażowania procesora. Porównuje on własny adres fizyczny z docelowym i jeśli występuje niezgodność - odrzuca ramkę.
Rys. 1. Schemat obiegu ramek
FORMATY ADRESÓW FIZYCZNYCH
Rozróżniamy z grubsza 3 formaty adresów fizycznych: statyczne, konfigurowalne i dynamiczne. Pierwsze są przydzielane na stałe przez producenta. Drugie zmienia się (harware’owo lub soft’wareowo) przy instalacji interfejsu np. po to by były krótsze i/lub można było je powtarzać w różnych sieciach. Trzecie wybiera mechanizm automatycznego przydzielania adresów przy uruchamianiu stacji. Każdy z formatów ma swoje dobre i złe strony.
ADRESY ROZGŁOSZENIOWE I GRUPOWE
Adres rozgłoszeniowy broadcast (do wszystkich komputerów) jest realizowany przez rozszerzenie adresu docelowego. Umieszczenie broadcastu w polu adresu docelowego powoduje przyjęcie ramki przez interfejs każdego komputera i jego dalszą analizę przez procesor.
Adres grupowy dotyczy tylko wybranej grupy użytkowników. Należy ich wtedy wszystkich wymienić w polu adresu docelowego.
FORMAT RAMEK ETHERNET
Format ramki Ethernet (IEEE 802.3) podano na rys.2. . Liczby oznaczają bajty (8 bitów), odpowiednio, dla flagi, adresu (statycznego) odbiorcy i nadawcy, typu ramki, ładunku i CRC.
4
46-1500
2
6
8
Rys.2. Format ramki Ethernet
Po pojęciem typu ramki rozumiemy m.in. (zapis szestnastkowy):
- 0800 - Internet IP wersja 4 (w odróżnieniu od wersji 6)
- 0805 – CCITT X.25
- 6559 – Frame Relay
- 8008 – AT&T Corporation
- 818D – Motorola Corporation
- 809B – Apple Talk
- 8038 – DEC
- 8137 – Novel
- FFFF – zastrzeżony
- ...
Jak wynika z tablicy, typy ramek Ethernetu są przydzielane zarówno produktom konkretnych firm, jak i oprogramowaniu standardowemu, np. X25. Dzięki temu zapewniona jest kompatybilność.
Warto zaznaczyć, że typ ramki nie zawsze występuje lub ma przyporządkowane inne znaczenia, np. w standardzie IEEE 802.2 (LCC/SNAP – logical link control/subnetwork access point)
ANALIZATORY SIECI
Analizator albo monitor sieci, to urządzenie, które pozwala na zbieranie danych statystycznych o ruchu w sieci. Pozwala m.in. określić średnią szybkość transmisji i jej odchylenia, liczbę kolizji ramek, Można taki analizator podłączyć w dowolnym miejscu sieci i skonfigurować tak, by analizował tylko wybrany (-e) komputery oraz ich ramki, np. do kogo są wysyłane – prywatne, służbowe itp. Jest to zagadnienie, które wchodzi w zakres ochrony danych osobowych. Możliwe jest w związku z tym stosowanie komunikacji szyfrowanych, o czym dalej.
INTERFEJS SIECIOWY I OKABLOWANIE
Procesor komputera nie obsługuje bezpośrednio ruchu w sieci, lecz specjalna karta, zwana NIC (network interface card). Działa ona jak urządzenie wejścia/wyjścia. Zbudowane jest na potrzeby konkretnej techniki sieciowej. Odbiera i wysyła ramki poprzez AUI –attachement unit interface, rys.3. Jeśli w jakimś obszarze sieci jest zgrupowanych dużo komputerów, np. w hali obsługi klientów, wówczas wprowadza się lokalny multiplekser MPX.
Rys.3. Umiejscowienie kart sieciowych w komputerze i sposób ich podłączenia do szyny kabla
Znane są 3 techniki okablowania elektrycznego plus technika światłowodowa. Każda ma swoje zalety i wady. Najszerzej stosowany jest gruby kabel lub światłowód, ponieważ każdy zapewnia prędkość transmisji co najmniej 1 Gb/s. Topologia szynowa kabla pozwala na realizację – czasem z pewnymi trudnościami - dowolnej topologii logicznej.
ĆWICZENIA
1. Jak dużo komputerów można ponumerować adresem 6-bajtowym?
2. Wymień kilka typów ramek Ethernet poza podaną tablicą. Wskazówka: szukaj wg RFC
3. Co znaczy skrót MAC i z czym się kojarzy?
4. Co znaczy LLC/SNAP i do czego służy? Wskazówka: Logical Link Control/SubNetwork Access Point, umieszczane na początku pola danych
5. Jakie łączówki stosuje się, odpowiednio, do kabla grubego, cienkiego i skrętki, a jakie do światlowodu? Odp. Złącze N-stykowe, RJ-45, BNC, specjalne złącze światłowodowe
darkstone