Umowa o telepracę -sprzęt udostępniony przes pracownika.rtf

(27 KB) Pobierz
Umowa o wzajemnych obowiązkach pracodawcy pracownika w związku z wykonywaniem telepracy

Umowa o wzajemnych obowiązkach pracodawcy pracownika w związku z wykonywaniem telepracy

Na podstawie art. 6711 § 2 k.p. oraz na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu ..........,

pracodawca .................................................

oraz

pracownik .................................................

zawarli w dniu ............ następującą umowę:

Strony, w związku z uzgodnionym świadczeniem pracy przez pracownika ................................................. w formie telepracy ustalają, co następuje:

§ 1

1.              Pracownik zobowiązuje się do udostępnienia i używania do celów służbowych, związanych z wykonywaniem telepracy, prywatnego komputera marki ................., typ..............., nr seryjny .................., zwanego dalej prywatnym komputerem.

2.              Pracownik oświadcza, że jest właścicielem prywatnego komputera niezbędnego do wykonywania telepracy i że sprzęt ten jest w pełni sprawny technicznie oraz spełnia wymagania bhp określone w art. 215-225 k.p.

3.              Pracownik zobowiązuje się do używania wyżej wymienionego sprzętu do celów służbowych, w sposób zgodny z jego przeznaczeniem oraz zgodnie z załączonymi do urządzeń instrukcjami.

4.              Strony ustalają, że miejscem wykonywania pracy w formie telepracy i jednocześnie miejscem wykorzystywania prywatnego komputera do celów telepracy, będzie miejsce zamieszkania pracownika, lokal mieszkalny znajdujący się w ..................................., przy ul. ..................................., nr mieszkania ...

5.              Ponadto pracownik udostępnia do celów wykonywania telepracy prywatne łącze sieci Internet zainstalowane w miejscu zamieszkania pracownika.

6.              Strony mogą w drodze porozumienia rozszerzyć listę używanego przez pracownika do celów wykonywania telepracy sprzętu o inne urządzenia i środki techniczne umożliwiające sprawne wykonywanie zadań przez pracownika, lepszą komunikację i łączność z siedzibą pracodawcy, współpracownikami i klientami (kontrahentami) firmy ................................................

7.              Zasady użytkowania urządzeń i środków, o których mowa w pkt 6 § 1 są analogiczne jak zasady użytkowania sprzętu określonego w niniejszej umowie.

8.              Rodzaj, marka, typ i numer seryjny sprzętu, o którym mowa w pkt 6 § 1 powinny zostać wyspecyfikowane w aneksie do niniejszej umowy.

§ 2

1.              Pracownik wykonuje pracę w systemie zadaniowym.

2.              Czas pracy pracownika określa wymiar jego zadań. Zadania są ustalane w sposób możliwy do wykonania przez pracownika w czasie obejmującym przeciętnie 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień przy zachowaniu 5-dniowego tygodnia pracy.

3.              Zadania pracownika muszą uwzględniać specyficzny charakter i formę zatrudnienia – to jest pracy wykonywanej regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

4.              Podstawowe zadania pracownika zatrudnionego na stanowisku ..........................są następujące:

1)              ......................................................................

2)              ......................................................................

3)              ......................................................................

4)              ......................................................................

5)              ......................................................................

6)              ......................................................................

7)              ......................................................................

5.              Lista zadań wymieniona w pkt 4 § 6 może ulegać okresowej zmianie, zmiana ta powinna być każdorazowo potwierdzana w formie pisemnej, a w przypadku zadań doraźnych, wynikających z potrzeb przedsiębiorstwa, przekazywana przez przełożonego drogą elektroniczną.

§ 3

1.              Pracodawca zobowiązuje się do pokrywania kosztów korzystania z sieci Internet w lokalu pracownika – udostępnionej do obsługi sprzętu – prywatnego komputera pracownika.

2.              Pokrywanie kosztów, o których mowa w pkt 1 § 2 odbywać się będzie w postaci miesięcznego ryczałtu, wypłacanego pracownikowi w wysokości .......

3.              Ryczałt, o których mowa w pkt 2 § 2 będzie wypłacany na rachunek bankowy pracownika, na który pracodawca przelewa wynagrodzenie pracownika ze stosunku pracy, w terminie wypłaty tego wynagrodzenia.

4.              Ryczałt, o którym mowa w pkt 2 § 2 może ulec zmianie po zmianie kosztów opłaty za korzystanie z sieci Internet w lokalu mieszkalnym pracownika.

§ 4

1.              Pracodawca zapewnia pokrycie kosztów pomocy technicznej związanej z wykorzystywaniem sprzętu pracownika udostępnionego do telepracy, serwisu obejmującego przeglądy, naprawy gwarancyjne, naprawy bieżące, a także zobowiązuje się do pokrywania kosztów środków eksploatacyjnych niezbędnych do funkcjonowania sprzętu. Wymiany środków eksploatacyjnych dokonuje pracownik we własnym zakresie.

2.              Pokrywanie kosztów, o których mowa w pkt 1 § 4 odbywać się będzie w postaci kwartalnego ryczałtu, wypłacanego pracownikowi w wysokości uzależnionej od kosztów faktycznie poniesionych w kwartale poprzedzającym datę wypłaty ryczałtu.

3.              Ryczałt, o których mowa w pkt 2 § 4 będzie wypłacany na rachunek bankowy pracownika, na który pracodawca przelewa wynagrodzenie pracownika ze stosunku pracy, w terminie wypłaty tego wynagrodzenia.

4.              Pracodawca może zapewnić bezpłatne pracownikowi wsparcie merytoryczne (konsultacje, zdalne rozwiązywanie problemów, interwencję w sprawach serwisowych) dotyczące eksploatacji sprzętu i działania powierzonego oprogramowania. Wsparcie merytoryczne będzie realizowane przez dział ...........................

5.              Pracodawca zapewnia niezbędne przeszkolenie pracownika w zakresie obsługi specjalistycznego oprogramowania i korzystania ze środków łączności, które to szkolenie powinno być realizowane w siedzibie pracodawcy lub w innym miejscu – również w miejscu zamieszkania pracownika.

6.              Zasady i procedury zapewniające ochronę wszelkich danych i informacji przekazywanych telepracownikowi lub danych do których ma on dostęp, zostaną opracowane w odrębnej instrukcji.

§ 5

1.              Pracodawca ponosi wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem sprzętu udostępnionego przez pracownika do wykonywania pracy w formie telepracy.

2.              Wartość sprzętu pracownika udostępnionego do wykonywania pracy w formie telepracy strony określają na ...........................

3.              Pokrywanie kosztów, o których mowa w pkt 1 § 5 odbywać się będzie w postaci ryczałtu, wypłacanego pracownikowi raz na pół roku.

4.              Wysokość ryczałtu, o którym mowa w pkt 2 § 5, jest uzależniona od informacji przekazanej przez przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej wskazanej przez pracodawcę.

5.              Pracownik zobowiązuje się udostępnić sprzęt przeznaczony do wykonywania pracy w formie telepracy przedstawicielowi firmy ubezpieczeniowej wskazanej przez pracodawcę –najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy w formie telepracy.

6.              Ryczałt, o których mowa w pkt 2 § 5 będzie wypłacany na rachunek bankowy pracownika, na który pracodawca przelewa wynagrodzenie pracownika ze stosunku pracy, w terminie wypłaty tego wynagrodzenia.

7.              Ryczałt, o którym mowa w pkt 2 § 5 może ulec zmianie po zmianie kosztów ubezpieczenia.

§ 5

1.              Osobą reprezentującą pracodawcę, która jest odpowiedzialna za współpracę z pracownikiem wykonującym pracę w formie telepracy oraz upoważniona do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy, jest przełożony pracownika, kierownik działu ...........................

2.              Osoba, o której mowa w pkt 1 § 4 będzie się porozumiewać z pracownikiem drogą elektroniczną (mail), a także telefonicznie za pomocą sieci komórkowej lub stacjonarnej.

3.              Inne osoby, pracownicy działu .........................., również będą się porozumiewać z pracownikiem drogą elektroniczną (e-mail), a także telefonicznie za pomocą sieci komórkowej lub stacjonarnej.

4.              Pracownik jest w godzinach pracy zobowiązany do utrzymywania technicznej gotowości przynajmniej 1 drogi komunikowania się z pracodawcą.

5.              Fakt rozpoczęcia i zakończenia przez pracownika w danym dniu pracy będzie odbywał się poprzez zalogowanie do systemu .......................... W przypadku braku możliwości zalogowania się do systemu, pracownik ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie osoby, o której mowa w pkt 1 § 4, lub – w przypadku braku możliwości kontaktu – innego pracownika działu ..........................

6.              Pracownik ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o jakiejkolwiek awarii lub niesprawności lub obniżeniu sprawności sprzętu, urządzeń, środków komunikacji używanego do wykonywania telepracy - osoby, o której mowa w pkt 1 § 4, lub – w przypadku braku możliwości kontaktu – innego pracownika działu ..........................

7.              Bieżąca kontrola merytoryczna pracy telepracownika odbywa się na podstawie oceny jego efektów pracy przez przełożonego, a także na podstawie raportów przesyłanych przez niego do wyznaczonych osób (komórek organizacyjnych).

8.              Pracownik podlega ocenie okresowej (kwartalnej/ półrocznej) na zasadach analogicznych jak inni zatrudnieni w ......................... Ocena okresowa przeprowadzana jest w siedzibie ........................, a formularz oceny pracownika powinien zostać zmodyfikowany stosownie do formy, w której wykonuje pracę oraz współpracuje z innymi pracownikami (klientami) firmy.

§ 6

W trakcie wykonywania pracy, pracownik jest ponadto zobowiązany do:

              Codziennego merytorycznego kontaktu z przełożonym macierzystej komórki organizacyjnej lub inną wyznaczoną przez niego osobą – pracownikiem działu ..........................,

              Przyjmowania zadań na piśmie lub w przesyłanych drogą elektroniczną (w tygodniowym okresie rozliczeniowym),

              Sporządzania miesięcznych i tygodniowych raportów ze stanu wykonania zadań i poleceń,

              Wykorzystywania udostępnionego do telepracy sprzętu i powierzonego oprogramowania oraz środków łączności (komputery, drukarki, programy, urządzenia biurowo-komunikacyjne, modemy, skanery itp.) wyłącznie do celów służbowych,

              Wykorzystywania zakupionych materiałów biurowych i technicznych (eksploatacyjnych) wyłącznie do celów związanych z wykonywaniem pracy i kwartalnego rozliczania się z ich faktycznego wykorzystania,

              Ochrony powierzonego oprogramowania, środków łączności przed uszkodzeniem, kradzieżą, zniszczeniem, a także przed nieuprawnionym użyciem,

              Zabezpieczania danych i informacji dostępnych na i za pomocą powierzonego oprogramowania lub środków łączności,

              Stawiania się w siedzibie firmy w pierwszym dniu każdego miesiąca - jeżeli ustalony dzień jest dniem wolnym od pracy, stawiennictwo następuje w dniu następnym,

              Przybywania do siedziby przedsiębiorstwa na uzasadnione merytorycznie wezwanie przekazane przez przełożonego w dniach i w godzinach pracy,

              Gotowości do poddania się kontroli ze strony uprawnionych służb przedsiębiorstwa.

§ 7

1.              Pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w miejscu zamieszkania telepracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

2.              Przeprowadzanie kontroli nie może naruszać prywatności telepracownika i jego rodziny ani też utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych.

3.              Telepracownik powinien być uprzedzony o przeprowadzeniu kontroli przynajmniej 48 godzin przed przewidywanym czasem jej realizacji – powiadomienie przekazywane jest drogą elektroniczną przez przełożonego pracownika.

4.              Kontrola w miejscu zamieszkania telepracownika może być jednak przeprowadzana jedynie wówczas jeżeli Telepracownik wyrazi zgodę na piśmie albo przekaże ją drogą elektroniczną.

5.              Kontrola w miejscu zamieszkania może być przeprowadzona wyłącznie w trakcie obecności telepracownika.

§ 8

1.              Pracownik wyraża zgodę na przeprowadzenie w swoim domu kontroli w zakresie bhp i oświadcza, że jego zgoda spełnia warunki zgody, o których mowa w art. 6714 § 2 pkt 3 k.p.

2.              Na wniosek pracownika, pracodawca zobowiązuje się przeprowadzić pierwszą kontrolę, o której mowa w ust 1 przed rozpoczęciem wykonywania pracy przez pracownika.

3.              Pracodawca zobowiązuje się, że podczas wykonywania czynności kontrolnych nie naruszy prywatności telepracownika i jego rodziny i nie będzie utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych, w sposób zgodny z ich przeznaczeniem

§ 9

Pracodawca i pracownik zobowiązują się do przekazywania zadań, wzajemnej komunikacji i przekazywania informacji merytorycznych oraz do organizowania procesu pracy w sposób umożliwiający przestrzeganie norm czasu pracy określonych w kodeksie pracy, a w szczególności prawa pracownika do 11 godzinnego odpoczynku dobowego oraz średnio 5 dniowego tygodnia pracy.

§ 10

Strony ustalają, że datą rozpoczęcia pracy ........................................... w formie telepracy jest dzień: ...........

data i podpis pracownika ...........................................

podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej

pracodawcę albo osoby upoważnionej do składania

oświadczeń w imieniu pracodawcy ...........................................

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin