orzeczenia(4).rtf

(88 KB) Pobierz

IV SAB 105/01 - Wyrok

 

Data orzeczenia

2002-01-07

Sąd

NSA w Warszawie (przed reformą)

Sędziowie

Rauk Wiesław /przewodniczący/

Gliniecki Andrzej /sprawozdawca/

Plucińska-Filipowicz Alicja

Symbol z opisem

601  Budownictwo, nadzór architektoniczno-budowlany i specjalistyczny, ochrona przeciwpożarowa

Hasła tematyczne

Budowlane prawo

Administracyjne postępowanie

Powołane przepisy

Dz.U. 1995 nr 74 poz. 368; art. 33 ust. 1-2; Ustawa z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Dz.U. 2000 nr 98 poz. 1071; art. 28, art. 221-260; Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 października 2000 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego.

Tezy

1. Brak przymiotu strony w postępowaniu administracyjnym, stanowi przeszkodę do wszczęcia postępowania, co w konsekwencji nie powoduje stanu bezczynności organu, do którego skierowano żądanie, a to z kolei, powoduje niemożność uznania skarżącego za podmiot uprawniony do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność /art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym - Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./.

 

2. Podmiot nie mający interesu prawnego w danej sprawie, nie może skutecznie /w świetle przepisów prawa/ dochodzić swych praw, opierając swoje roszczenia na zarzucie bezczynności organów. W takiej sytuacji pozostaje jedynie możliwość składania skarg i wniosków, które są rozpatrywane na zasadach określonych przepisami działu VIII Kpa.

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Andrzeja S. na bezczynność Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie wstrzymania użytkowania gazociągu - oddala skargę.

Uzasadnienie

Andrzej S. w dniu 26.03.2001 r. wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę "na bezczynność Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. w związku z użytkowaniem gazociągu Jamał-Europa przez Europol Gaz SA bez wymaganego przepisami prawa budowlanego - pozwolenia na użytkowanie". Zdaniem skarżącego, obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie gazociągu, wynika z przepisu art. 55 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego, ponieważ od 1 kwietnia 2000 r. rozpoczęto użytkowanie gazociągu w sytuacji kiedy, nie wykonano wszystkich prac budowlanych.

 

Organy administracji architektoniczno-budowlanej mimo, że nie dokończono budowy, nie zgłosiły sprzeciwu od zawiadomienia o zakończeniu budowy /art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego/, nie wstrzymały też użytkowania gazociągu. W związku z powyższym skarżący, jak pisze, składał szereg skarg i wniosków między innymi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wojewody K.-P. i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

W skardze do Sądu Andrzej S. wnosi o zobowiązanie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do wydania decyzji wstrzymującej użytkowanie gazociągu, gdyż budowa nie została zakończona, a inwestor nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie.

 

Z akt sprawy wynika, że w decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w L. z dnia 14 sierpnia 1997 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenie na budowę przedmiotowego gazociągu, ani w decyzji Wojewody W. z dnia 12 listopada 1997 r. utrzymującej decyzję pierwszej instancji w mocy, nie nałożono na inwestora obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie wybudowanego gazociągu. Inwestor pismem z dnia 1.12.1999 r. w Starostwie Powiatowym w L. dokonał zgłoszenia zakończenia robót budowlanych, dostarczając jednocześnie wymagane art. 57 ust. 1 Prawa budowlanego dokumenty. Organ, do którego dokonano zgłoszenia w terminie 14 dni, nie zgłosił sprzeciwu w formie decyzji, zgodnie więc z art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego można było przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego /gazociągu/. Nie zgłoszenie sprzeciwu, w ocenie Dyrektora Generalnego K.-P. Urzędu Wojewódzkiego /pismo z dnia 31.01.2001 r./, było nieprawidłowością skoro nie wykonano wszystkich prac wynikających z decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

W tej sytuacji w przypadku stwierdzenia okoliczności wymienionych w art. 66 Prawa budowlanego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Skargi, wskazujące na niezgodne z przepisami użytkowanie gazociągu, były zgodnie z właściwością przekazywane do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. o czym powiadomiono skarżącego. Żądanie nałożenia na inwestora obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie gazociągu, jest w tym stanie prawnym nieuzasadnione. Podobne wyjaśnienia, jak wyżej, są zawarte w piśmie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 13.03.2001 r. skierowanym do skarżącego. Starosta Powiatowy w L. decyzją z dnia 17 sierpnia 2000 r. (...) udzielił inwestorowi pozwolenia na użytkowanie gazociągu przebiegającego przez teren gminy T. powiat L. pod warunkiem wykonania w terminie do dnia 15.10.2000 r. robót budowlanych polegających na uporządkowaniu terenu w obrębie pasa montażowego gazociągu, obejmującego określone działki. Jednak od tej decyzji odwołali się wszyscy właściciele działek obejmujących przedmiotową inwestycję i Wojewoda K.-P. po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia 21 września 2000 r. (...) uchylił zaskarżoną decyzję i umorzył postępowanie w obu instancjach, jak również uchylił postanowienie Starosty L. z dnia 12 czerwca 2000 r. (...) o wznowieniu postępowania w sprawie wydania pozwolenia na użytkowanie gazociągu.

 

Powyższe stanowisko Wojewoda uzasadniał tym, że decyzja organu pierwszej instancji została wydana w wyniku wznowienia postępowania, tymczasem nie miały miejsca przesłanki z art. 145 par. 1 Kpa, ani wcześniej nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie pozwolenia na użytkowanie gazociągu i wznowienie postępowania w takiej sytuacji było niedopuszczalne. Jak wynika z pisma Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia 5.03.2001 r., skierowanego do skarżącego ta ostatnia decyzja Wojewody została zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Wnioski skarżącego dotyczące wszczęcia postępowania o wstrzymanie użytkowania gazociągu był...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin