orzeczenia (3).rtf

(78 KB) Pobierz

II SA/Ke 710/07 - Wyrok

 

Data orzeczenia

2008-01-29

Data wpływu

2007-12-24

Sąd

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach

Sędziowie

Jacek Kuza /przewodniczący/

Sylwester Miziołek

Teresa Kobylecka /sprawozdawca/

Symbol z opisem

6050 Obowiązek meldunkowy

Hasła tematyczne

Administracyjne postępowanie

Skarżony organ

Wojewoda

Treść wyniku

Stwierdzono nieważność zaskarżonej decyzji

Powołane przepisy

Dz.U. 2000 nr 98 poz 1071;  art. 63 art.  64  art. 127 par. 1 art. 128  art. 15  art. 156 par. 1 pkt 2; Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia NSA Teresa Kobylecka (spr.),, Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Asystent sędziego Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 stycznia 2008r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w [...]R. G. sprawy ze skargi Z. O. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zameldowania na pobyt stały I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku; III. zasądza od Wojewody na rzecz Z. O. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 października 2007 r. Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania Z. O., na podstawie art. 138 § 2 kpa oraz art. 47 ust. 2, art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy z dnia 31 sierpnia 2007 r. orzekającą o zameldowaniu J. O. oraz jej dzieci P. O. i A. O. na pobyt stały w lokalu w miejscowości [...] 25A.

 

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że nie znajduje podstaw do zmiany, bądź uchylenia decyzji organu I instancji, gdyż zostało udowodnione, że J. O. od zawarcia w 1996 r. związku małżeńskiego, zaś jej dzieci od urodzenia zamieszkują w lokalu w miejscowości [... ] 25A, gdzie koncentruje się ich życie osobiste i rodzinne.

 

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od powyższej decyzji wniósł Z. O., domagając się jej uchylenia, a także uchylenia decyzji organu I instancji.

 

W uzasadnieniu skarżący zarzucił, że jako właściciel nieruchomości nie wyraża zgody na zameldowanie żony na pobyt stały, gdyż stosunki między nimi popsuły się, zmierza do rozstania z żoną i wytoczenia procesu o eksmisję. Podniósł także, że żona może mieszkać u rodziny.

 

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie i podniósł argumenty przedstawione w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

 

Zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269) sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, przy czym, stosownie do § 2 powołanego artykułu kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, tj. zarówno prawem materialnym jak i procesowym.

 

Skarga oceniana pod tym względem podlega uwzględnieniu, aczkolwiek z przyczyn odmiennych niż w niej wskazano. Sąd bowiem, zgodnie z art. 134 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi rozstrzyga w granicach danej sprawy, nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

 

Z akt postępowania administracyjnego wynika, że odwołanie od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy z dnia 31 sierpnia 2007 r., które wpłynęło do organu dnia 17 września 2007 r. nie zostało przez odwołującego się podpisane.

 

Wymagania formalne, jakie winna spełnić strona, aby jej czynność procesowa podanie spowodowało skutek prawny, reguluje art. 63 kpa. Odwołanie jest podaniem w rozumieniu tego przepisu i powinno zawierać elementy określone w art. 63 § 2 i § 3. Przestrzeganie ograniczonych wymagań formalnych, przewidzianych w tym przepisie i ustalenie przez organ administracji publicznej, czy czynność procesowa (np. odwołanie) je spełnia ma podstawowe znaczenie dla ochrony interesu prawnego strony.

 

Odwołanie powinno zawierać w szczególności wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz powinno czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych, a nadto, wniesione pisemnie, powinno być podpisane przez wnoszącego. Podpis wskazuje osobę wnoszącego i pozwala zbadać, czy odwołanie pochodzi od podmiotu legitymowanego.

 

Zgodnie z przepisem art. 64 § 1 kpa odwołanie pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli nie wskazano w nim adresu wnoszącego i nie ma możliwości ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, a nadto zgodnie z art. 64 § 2 kpa, gdy odwołujący się pomimo wezwania go przez organ nie usunie w terminie braków nieczyniących zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa.

 

W sprawie niniejszej nie zostało dostrzeżone przez organ odwoławczy, że odwołanie od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy z dnia 31 sierpnia 2007 r. nie odpowiada w pełni wskazanym wymogom, gdyż nie zostało podpisane. Pod pismem wydrukowane zostało wprawdzie nazwisko "Z. O.", jednakże ta osoba pod pismem nie złożyła podpisu. Brak podpisu wnoszącego podanie jest w świetle art. 63 kpa brakiem formalnym podlegającym usunięciu w powyższym trybie, niezale...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin