SCENARIUSZ ZAJĘCIA OPRACOWANY PRZEZ ELŻIBETĘ GAŁAJ NAUCZYCIELKĘ P.M. NR 160 W ŁODZI
TEMAT : „DBAJ O ZDROWIE ”
CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. Kształtowania umiejętności słuchania i rozumienia treści teatrzyków
3. Doświadczanie wrażeń dotykowych
4. Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.
5. Ćwiczenia oddechowe.
CELE OERACYJNE
1. Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich.
2. Zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.
3. Potrafi rozpoznać znane przedmioty po kształcie.
4. Obrazuje wg własnych pomysłów wskazane czynności związane z higieną.
kukiełki /Kubuś i mama/, przybory toaletowe, magnetofon, taśma z piosenką „Mydło”,
słomki i mydło do puszczania baniek /słomka dla każdego dziecka/
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Zabawa integracyjna „Kroki”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by kro do przodu zrobiły dzieci, które np.
- rano myją zęby
- myją ręce przed jedzeniem
- myją owoce przed zjedzeniem ich
- lubią chodzić na spacery
- lubią się gimnastykować
Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Nauczycielka podkreśla, że
wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci ,które te czynności wykonują dbają
o swoje zdrowie. 1.Teatrzyk pt. „Co się stało Kubusiowi” i rozmowa z dziećmi na temat czystości.
KUBUŚ – Dzień dobry dzieci! /Kukiełka czeka na odpowiedź/
Dzisiaj mam wspaniały dzień. Rano zjadłem pyszne śniadanie: chleb z miodem
i mleko. Czy Wy lubicie miód i mleko? / Odpowiedzi dzieci /
Radzę Wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim
śniadaniu będę duży i zdrowy.
Potem byłem z mamą na spacerze. Grałem w piłkę, bawiłem się w piasku.
Teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do kina.
O jej! Jestem bardzo głodny.
Mamusiu, mamusiu jestem bardzo głodny! /Wchodzi mama/
MAMA - O, dzień dobry dzieci!
Kubusiu jeszcze nie ma obiadu. Jeżeli jesteś głodny, to zjedz jabłuszko.
Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem!
A czy myłeś ręce po spacerze?
KUBUŚ - Jeszcze nie zdążyłem.
MAMA - To koniecznie umyj również ręce! /Mama wychodzi/
KUBUŚ - Umyj ręce, umyj jabłko – tyle pracy a ja jestem głodny.
Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę mył.
Zjem je szybko i mama nic nie zauważy. /Zjada jabłko, potem podśpiewuje i
tańczy, lecz po chwili łapie się za brzuszek/
Jabłko było pyszne, ale teraz źle się czuję. Boli mnie brzuszek.
Mamo, mamusiu! /Wchodzi mama/
MAMA - Co się stało syneczku?
KUBUŚ - Boli mnie brzuszek i jest mi niedobrze.
MAMA - Rzeczywiście źle wyglądasz. Tylko nie rozumiem co się stało. Jadłeś same
zdrowe pokarmy. Nie wiem co Ci mogło zaszkodzić.
A może Wy dzieci wiecie od czego mój synek rozchorował się?
Rozmowa kukiełki z dziećmi. ”Kukiełka” tak kieruje rozmową aby dzieci powiedziały, że
należy myć ręce i owoce przed jedzeniem, bo bakterie, które są na brudnych rękach i
owocach mogą powodować różne choroby.
MAMA - Kubusiu, czy już wiesz od czego boli Cię brzuszek?
KUBUŚ - Wiem. Nie umyłem rąk i jabłuszka.
MAMA - Teraz zamiast iść do kina musisz wziąć lekarstwo i położyć się do łóżeczka.
Myślę, że już nigdy nie zapomnisz o myciu rąk i owoców przed jedzeniem.
KUBUŚ - Na pewno będę o tym pamiętał!
3. Piosenka „Brudne ręce”
Nauczycielka: Dzieci, a czy Wy myjecie ręce przed jedzeniem? /odpowiedź dzieci/
Żeby Kubuś nigdy o tym nie zapomniał zaśpiewajcie mu piosenkę o brudnych
rękach.
Dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę.
Treść piosenki: Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je.
Czy myślicie, że to zdrowo moi drodzy?
Bo ja nie! Bo ja nie!
4. Zabawa taneczna przy piosence „Mydło” połączona z ruchem twórczym –
obrazowanie czynności za pomocą gestów.
Dzieci tańczą wg własnych pomysłów przy piosence „Mydło”. Na przerwę w muzyce
obrazują ruchem czynności wymienione przez nauczyciela wg instrukcji:
- Pokaż jak myjesz buzię.
- Pokaż jak myjesz szyję .
- Pokaż jak myjesz zęby.
- Pokaż jak myjesz ręce.
- Pokaż jak czeszesz się.
5. „Kim dotykowy” – zabawa uwrażliwiająca zmysły
Dzieci siedzą w kręgu. W środku nauczycielka układa grzebień, mydło, szczotkę do mycia rąk i paznokci, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, ręcznik.
Dzieci nazywają przedmioty i starają się określić do czego one służą.
Nauczycielka wkłada przedmioty do miseczki. Zakrywa oczy 5-ciu osobom. Dzieci losują przedmiot z miseczki, rozpoznają go po dotyku, podają nazwę,
/ Przedmioty wracają do miseczki. Zadanie wykonuje kolejne osoby – każdemu dziecku dajemy szansę rozpoznania przedmiotu po kształcie./
6. Mycie rąk w łazience
Dzieci omawiają czynności jakie wykonują przy myciu rąk. Myją ręce.
7. Ćwiczenie oddechowe – „Bańki mydlane”
Dzieci otrzymują słomki i starają się puszczać bańki mydlane.
Opracowała: Elżbieta Gałaj
Nauczyciel P.M. nr w Łodzi
ewaboj555