ewolucja.doc

(29 KB) Pobierz
1

 

 

 

 

43.Różnice:
•Rolą eksploracji może być nauczenie się się unikania niebezpiecznych sytuacji (przez zgromadzenie informacji), a celem zabawy jest nauczenie się radzenia sobie w podobnych okolicznościach ( przez doskonalenie umiejętności improwizowania zachowań)
•W eksploracji nie występuje celowe samoutrudnianie, w przeciwieństwie do zabawy
•O ile zabawa odbywa się w okolicznościach pozwalających na relaks i pozbawionych większego zagrożenia, o tyle eksploracja wiąże się ze strachem i potencjalnym niebezpieczeństwem
Podobieństwa

•Eksploracja bywa często łączona z zabawą, jest to tzw. Zabawa na serio. Kiedy zwierzę po raz pierwszy napotyka jakiś element środowiska, bada go przez poważną eksplorację, sprawdzając czy nie jest niebezpieczny i czy ma jakąś wartość. Jeśli jest bezpieczny zwierzę zaczyna się nim bawić.
•Jedne i drugie dostarczają zwierzętom informacji o środowisku, poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z zewnętrznym źródłem stymulacji.
•Obie formy zachowań obejmują aktywnośc motoryczną która wywołuje określona reakcję ze strony towarzysza bądź badanego przedmiotu

 

 

 

 

 

Chodzi o to, że wg teorii sojobiologii rozmnażają się tylko samce ze szczytu hierarchi społecznej (np szympansy płaszczowe- samiec alfa), te z nizin nie. Zatem u ludzi może nie są ci biedni mężczyźni całkiem eliminowani z procesu reprodukcji ale ten co na więcej zasobów na szansą spłodzić większą ilość potomków czyli skopiować geny. U kobiety nie zależy to od zasobów, ma ona ograniczone możliwości jeśli chodzi o ilość potomków. U biednych osób większą szansę na potomka (przekazanie genów) ma kobieta, dlatego otrzyna wsparcie. Częściej jest też tak, że bogaty mężczyzna wiąże się z biedniejszą kobietą niż odwrotnie (motywy kopciuszka itp).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a w takim razie mógłby ktoś podpowiedzieć 44Opisz
>najprostsze formy uczenia się zwierząt:
hmm..
Warunkowanie klasyczne: jest to rodzaj uczenia w którym skojarzone zostają ze sobą 2 początkowo niepowiązane zjawiska. Neutralny początkowo bodziec taki jak dźwięk dzwonka (bodziec warunkowy), można połączyć z innym bodźcem, na przykład pożywieniem (bodziec bezwarunkowy). Jeżeli to połączenie powtarza się wielokrotnie, dźwięk dzwonka powoduje u psów i innych zwierząt wydzielanie śliny.
Warunkowanie instrumentalne: W toku warunkowania instrumentalnego organizm uczy się tego, że osiągnięcie bodźca bezwarunkowego np. pożywienia jest możliwe dopiero po wykonaniu pewnej określonej reakcji np. naciśnięcia kładki. Jeżeli dane zachowanie zostanie wzmocnione pozytywnie, będzie powtarzane w przyszłości. Jeżeli dane zachowanie nie zostanie wzmocnione negatywnie ( albo zostanie ukarane) nie będzie powtarzane w przyszłości.

 

 

 

 

 

 

kortykalizacja - przejęcie przez korę mózgową tych funkcji, które u niższych ssaków wykonują ośrodki podkorowe; proces e. trwa przez całe życie (np. automatyczne opróżnianie pęcherza i odbytnicy u noworodka sterowane przez ośrodki rdzeniowe jest - w miarę upływu lat - przejmowane przez korę i staje się zależne od woli).

 

 

 

 

cefalizacja – czyli wyodrębnienie odcinka głowowego,

 

 

 

 

 

 

 

·         Dotyk jest potrzebny ssakom do prawidłowego funkcjonowania- dlatego, że ssaki rozwijały się jako zwierzęta nocne – poza tym dlatego, że gromadzenie się pomaga utrzymać ciepło

·         Ssaki posługują się w dużym wymiarze węchem – przełożenie zapachu na emocje, zapach zawsze jest przyjemny lub nie

 

 

·         Zachowania eksplorujące – gdy kończy się okres ssania mleka matki wtedy zaczynają intensywnie się bawić i eksplorować

·         ruchy testujące występują już u płazińców

·         Zabawa jest obecna u bardzo nielicznych dorosłych ssaków- jako młode owszem, bawią się,

·         w okresie dojrzewania spada poziom zabawy, a eksploracja pozostaje na tym samym poziomie

·         u niektórych zwierząt nie spada

-naczelne

-walenie

-słonie

-drapieżnicy   - bo u nich duże umózgowienie

·         Bawią się papugi i krukowate

 

 

 

 

Pokarm powoduje wydzielenie śliny - czyli bodziec bezwarunkowy powoduje reakcję bezwarunkową.

Załużmy, że podajemy psu pokarm, tuż przed podaniem pokarmu włączamy dzwonek. Początkowo dzwonek nie powoduje żadnych reakcji, jest bodźcem obojętnym. Po pewnym czasie, po kilku powtórzonych próbach włączania dzwonka przed podaniem pokarmu , stwierdzamy, że wydzielanie śliny następuje na sam dźwięk dzwonka. Dźwięk dzwonka stał się zatem bodźcem warunkowym -skojarzona z nim reakcja wydzielania śliny stała się reakcją warunkową.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin