ANALIZA SYSTEMU ZAPEWNIENIA JAKOŚCI NA PRZYKŁADZIE ZAKŁADU APARATURY ELEKTRYCZNEJ ELESTER S.A.doc

(168 KB) Pobierz

Systemy Informacyjne Zarządzania Przedsiębiorstwem
Zakład Zarządzania Produkcją

Wydział Organizacji i Zarządzania

Politechnika Łódzka



 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANALIZA SYSTEMU ZAPEWNIENIA JAKOŚCI NA PRZYKŁADZIE ZAKŁADU APARATURY ELEKTRYCZNEJ  ELESTER S.A.

 

 

Diagramy DFD poziomu 0 i 1

Hierarchia funkcji

Diagram ERD z atrybutami

Diagram STD i ELH dla wybranego obiektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bożena Duła: 87115

Adrian Lesiakowski: 87095

 

 

I WSTĘP              3

II OPIS UWARUNKOWAŃ DZIAŁANIA SYSTEMU              4

1. HISTORIA ZAKŁADÓW APARATURY ELEKTRYCZNEJ „ELESTER”              4

2. OPIS STOSOWANYCH TECHNOLOGII              6

2.1.Główne technologie              6

2.2.Zintegrowane procesy technologiczne w produkcji podzespołów i montażu              8

3. POWIĄZANIA KOOPERACYJNE I DOSTAWCÓW              9

4. WYKAZ GŁÓWNYCH WYROBÓW PRODUKOWANYCH PRZEZ ZAKŁADY     APARATURY ELEKTRYCZNEJ „ELESTER” S.A.              10

5. CHARAKTERYSTYKA ODBIORCÓW              10

6. STOSOWANE NORMY PRZEPISY TECHNICZNE , WYMAGANIA PRAWNE, PARAMETRY              11

7. INNE WAŻNE CZYNNIKI              12

8. OPIS PRACY DZIAŁU ZAPEWNIENIA JAKOŚCI              13

8.1. Wspomagana komputerowo systematyczna ocena produkowanych styczników typu LS              13

8.2. Statystyczne  sterowanie  procesem  produkcyjnym              13

8.3.Zarządzanie ewidencją i legalizacją narzędzi kontrolno-pomiarowych przy    pomocy              programu EWP - 9000              14

8.4.Technologie kontroli wyrobów              15

8.5.Sposób wyznaczania procesów podstawowych w tym krytycznych              19

III MODELE SYSTEMU ZAPEWNIENIA JAKOŚCI              21

1. DATA FLOW DIAGRAM (DFD) POZIOMU 0              21

2. DATA FLOW DIAGRAM (DFD) POZIOMU 1              23

3. DIAGRAM HIERARCHII FUNKCJI (FHD)              25

3.1. DFD a Hierarchia Funkcji              27

4. ENTITY RELATIONSHIP DIAGRAMS (ERD)              27

4.1. DFD a ERD              31

5. STATE TRANSITION DIAGRAM (STD)              31

5.1. ERD a STD              33

6. ENTITY LIFE HISTORY (ELH)              33

6.1. STD a ELH              34

I WSTĘP

 

Poniższe opracowanie dotyczy modelowania systemu zapewnienia jakości w Zakładach Aparatury Elektrycznej "Elester" S.A.

W tym celu zostaną wykorzystane:

1.       Diagram przepływu danych (DFD),

2.       Model hierarchii funkcji (FHD),

3.       Diagram związków encji (ERD),

4.       State transition diagram (STD),

5.       Diagramy historii życia obiektu (ELH),

 

Przed przystąpieniem do realizacji tego zadania zostaną przedstawione uwarunkowania funkcjonowania systemu. Ma to ułatwić analizę hierarchii, przepływów, związków i relacji.

 

 

II OPIS UWARUNKOWAŃ DZIAŁANIA SYSTEMU

 

1. HISTORIA ZAKŁADÓW APARATURY ELEKTRYCZNEJ „ELESTER”  

 

Początek historii zakładu „ELESTER” sięga 1924 roku kiedy to powstała Fabryka Aparatów Elektrycznych „IMASS” mieszcząca się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 235. Fabryka ta produkowała aparaturę elektryczną niskiego i średniego napięcia jak: odłączniki, rozłączniki, wyłączniki, nastawniki, elementy rozdzielni, rozruszniki. W czasie wojny fabryka została przeniesiona na ulicę Gdańską 138. Po zakończeniu wojny fabryka została upaństwowiona i otrzymała nazwę Zakłady Wytwórcze Urządzeń Elektrycznych „WOLTAN”. Zakłady te produkowały aparaturę do elektrowozów i tramwajów, elektryczną aparaturę górniczą, sterowniki, przekaźniki elektromagnetyczne, rozdzielnice kostkowe i inne. W 1962 roku nastąpiła kolejna reorganizacja, w wyniku której firma otrzymała nazwę „ELAN”, dotychczasową nazwę przyłączonego właśnie przedsiębiorstwa powstałego w 1950 roku z dwóch  firm: „IKA” z siedzibą przy ulicy Praskiej i „ZAUDER i Spółka” mieszczącej się przy ul. Sienkiewicza 161/163. Do „ELAN-u” przyłączono również Łódzkie Zakłady Urządzeń Elektrycznych z siedzibą w Łodzi, przy ulicy Pomorskiej 73 oraz Zakład Kopalni Rudy Żelaza w Topoli Królewskiej koło Łęczycy. Tak skonsolidowane zakłady „ELAN” zlokalizowane teraz w pięciu miejscach produkowały głównie: styczniki do pracy w warunkach ciężkich, małogabarytowe wyłączniki zwarciowe, rozdzielnice kostkowe n.n., aparaturę trakcyjną oraz aparaturę do tramwajów szybkobieżnych.

              W 1970 roku zmieniono nazwę zakładu na „APAREL” i pod tym szyldem przedsiębiorstwo występowało do 1973 roku kiedy to zostało połączone w Zakładami „ELESTER” mieszczącymi się przy ul. Przędzalnianej 71. Historia zakładów z ul. Przędzalnianej sięga drugiej wojny światowej, kiedy to w 1941 roku utworzono zakład „SOBALTWERK IV”, produkujący styczniki olejowe oraz przekaźniki termobimetalowe jako filia firmy „SIEMENS SCHUCKERT”. W 1945 roku zakład otrzymał nazwę Państwowa Fabryka Aparatów Elektrycznych A2 i produkował, oprócz dotychczasowych wyrobów również styczniki suche oraz wyłączniki ręczne. Następnie w 1947 roku zmieniono nazwę na Łódzkie Zakłady Wytwórcze Niskiego Napięcia i po raz kolejny w 1950 Zakłady Wytwórcze Wyłączników Niskiego Napięcia. Zakłady te produkowały przekaźniki termiczne, styczniki suche i olejowe, zestawy rozruchowe, przyciski sterownicze, luzowniki elektromagnetyczne, oporniki rozruchowe, nastawniki jazdy do wagonów tramwajowych, łączniki krańcowe. W 1958 po przyłączeniu zakładu mieszczącego się w Łodzi przy Pl. Zwycięstwa 2, gdzie zlokalizowano bakieliciarnię, wydział mechaniczny, wydział montażowy, nazwę zmieniono na Zakłady Aparatury Elektrycznej „ELESTER”. W 1973 roku w wyniku reorganizacji zakłady połączono z firmą „APAREL” i Fabryką Aparatury Elektrycznej „ELFA” w Ostrzeszowie w ramach Zjednoczenia Przemysłu Maszyn i Aparatów Elektrycznych „EMA” i dalej połączone zakłady występowały pod nazwą Zakłady Aparatury Elektrycznej „EMA-LESTER”. Zakłady te miały swoją główną siedzibę przy ulicy Przędzalnianej 71 - Zakład Z-1 - oraz posiadały 6 oddziałów:

-          Z-2 przy ul. Praskiej,

-          Z-3 przy Placu Zwycięstwa,

-          Z-4 w Topoli Królewskiej,

-          Z-5 w Ostrzeszowie,

-          Z-6 przy ul. Gdańskiej,

-          Z-7 przy ul. Sienkiewicza

oraz siedzibę pionu inwestycji przy ul. Pomorskiej.

W 1975 roku wybudowano nowy zakład przy ul. Lodowej gdzie od tej pory znajduje się siedziba Dyrekcji Zakładu. Rok później odłączone zostały dwa oddziały: zakład w Ostrzeszowie przeszedł do Fabryki Obrabiarek Specjalnych „PONAR-Poznań” i Z-6 przy ul. Gdańskiej przyłączono do Fabryki Transformatorów i Aparatury Trakcyjnej „ELTA”, oraz przekazano obiekty przy ul. Praskiej i przy ul. Pomorskiej. W tej formie zakłady istniały do 1991 roku. W tym czasie zakupiono dwie licencje w celu unowocześnienia asortymentu produkcji:

-                 w 1972 roku zakupiono licencję od firmy BBC Brown Bovery-Heidelberg Niemcy na styczniki powietrzne, przekaźniki termobimetalowe, obudowy metalowe, zestawy rozruchowe,

-                 w 1976 roku zakupiono licencję od Westinghouse’a Electric Corporation  serię wyłączników kompakt od 100 do 1200A. Zakres produkcji był również rozszerzony o własne opracowania m.in. styczniki próżniowe, przekaźniki elektroniczne i inne.

W dniu 1.06.1991 r. odłączył się zakład w Topoli Królewskiej, który dalej funkcjonuje jako samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą „APAREL”. W dniu 4 października 1991r. Zakłady Aparatury Elektrycznej „Ema-Elester” zostały przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa pod firmą Zakłady Aparatury Elektrycznej „Elester” Spółka Akcyjna, a następnie 20.09.1994 r. nastąpiła ostateczna prywatyzacja zakładu, w wyniku której pakiet większościowy akcji nabył „ELEKTRIM”.

W celu poprawy efektywności powołano Spółki:

-            „ELESTER-PKP”, w której „ELESTER” posiada 50 % udziałów, która wytwarza urządzenia zdalnego sterowania i kontroli w oparciu o elektronikę, przeznaczone głównie dla kolei,

-            spółkę pracowniczą „EL-ART”, utworzoną z dotychczasowego warsztatu postępu technicznego,

-            „RIDI-Elester”, w której „ELESTER” posiada 25 % udziałów - podstawowym zakresem działalności jest wytwarzanie oświetlenia biurowego we współpracy z niemiecką firmą RIDI, która jest głównym udziałowcem Spółki.

Zakład posiada również dwa wspólne przedsiębiorstwa w byłym Związku Radzieckim: „ElchimRos” w Rostowie nad Donem - Rosja oraz „ELEKONT” w Kijowie - Ukraina. Obie spółki zajmują się montażem niektórych naszych wyrobów oraz ich sprzedażą w swoich krajach. W 1992 roku została nawiązana współpraca produkcyjna z niemiecką firmą AEG, początkowo w zakresie montażu a następnie produkcji styczników, przekaźników oraz wyłączników silnikowych.

W 1997 roku zakład przy ul. Sienkiewicza został sprzedany firmie „EKOTEXTIL-PLUS”. Obecnie zakład jest zlokalizowany w trzech miejscach:

-      przy ul. Lodowej 88 gdzie mieści się siedziba Zarządu Spółki i Dyrekcja przedsiębiorstwa, biura oraz produkcja i obróbka części do wszystkich wyrobów wraz z wydziałem montażowym styczników typu LS

-      przy ul. Przędzalnianej 71 gdzie umieszczone są głównie wydziały montażowe

-      przy Pl. Zwycięstwa gdzie powierzchnia jest dzierżawiona różnym firmom ale głównie pod potrzeby „Elester PKP” , „El-Art” oraz Ośrodka Badawczo Rozwojowego Aparatury Manewrowej „OBR-ORAM”.

 

2. OPIS STOSOWANYCH TECHNOLOGII

2.1.Główne technologie

 

Szeroki asortyment produkowanych wyrobów oraz zróżnicowana ich seryjność wymuszają stosowanie różnych procesów technologicznych.

Procesy te można podzielić w następujący sposób:

·       Obróbka plastyczna.

Grupa ta stanowi jeden z podstawowych procesów technologicznych. Części metalowe wykonywane są głównie w oparciu o prasy automatyczne szybkobieżne i wielosuwakowe o dużej wydajności (prasy firmy Raster, Bruderer, Schuler, Bichler).

Do produkcji elementów wymagających głębokiego tłoczenia wykorzystywane są prasy potrójnego działania firmy Lagan.

Dla produkcji jednostkowej, małoseryjnej w tym obudów wykorzystywany jest klasyczny park maszynowy (prasy mimośrodowe, nożyce gilotynowe, zaginarki, wykrawarka Rashin itp.).

·       Obróbka skrawaniem.

Ten proces technologiczny realizowany jest na bazie konwencjonalnego parku maszynowego (automaty tokarskie, jedno i wielowrzecionowe, tokarki, gwinciarki, wiertarki itp.).

·         Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwarzane są tworzywa termoplastyczne i termoutwardzalne metodą wtrysku, prasowania i przetłaczania. Stosujemy wtryskarki firmy Bucher, Battenfield, Monomat oraz typowe prasy hydrauliczne do tworzyw.

·         Pokrycia galwaniczne

Obróbka ta obejmuje procesy nakładania galwanicznego powłok metalowych, niemetalowych i obróbkę w luźnym ścierniwie. Powłoki malowane: cynkowe, srebrne, cynowe, niklowe i miedziane, a także niemetalowa fosforanowa, nakładane są w liniach technologicznych o różnym stopniu automatyzacji, z użyciem nowoczesnych kąpieli galwanicznych tzn. zapewniających wysoką jakość produktu i stwarzających niewielkie zagrożenie dla środowiska. Obróbka w luźnym ścierniwie prowadzona jest w wibratorach kołowych z użyciem komponentów efektywnych dla procesu i przyjaznych środowisku.

·         Pokrycia lakiernicze

Pokrycia lakiernicze w zakładzie dotyczą tylko produkcji jednostkowej. Jest to metoda malowania przez natrysk pneumatyczny. Przygotowanie powierzchni przed malowaniem wykonuje się poprzez odtłuszczanie w „Rumilu” (kąpiel o charakterze alkalicznym). Pokrycia lakiernicze przy produkcji małoseryjnej wykonywane są w kooperacji.

 

·         Procesy  technicznego  przygotowania  produkcji

W ramach technicznego przygotowania produkcji podstawową rolę w  wyrobach odgrywa wykonanie oprzyrządowania specjalnego, na bazie którego odbywa się ponad 95 % całego procesu produkcyjnego.

Dla zapewnienia właściwego poziomu wykonania oprzyrządowania, wobec którego stawiane są bardzo wysokie wymagania w zakresie dokładności, istnieje dobrze wyposażony Dział Narzędziowni oraz komórki współpracujące. Najbardziej odpowiedzialne i skomplikowane narzędzia są wykonywane w oparciu o najnowsze technologie, z których m.in. można wymienić:

-                 elektrodrążarki drutowe firmy AGiE do prętowego cięcia elementów narzędzi o wysokiej dokładności,

-                 elektrodrążarki wgłębne firmy AGiE do obróbki elektroerozyjnej elementów kształtowych, w szczególności dla form do tworzyw sztucznych,

-                 frezarka sterowana numerycznie w trzech osiach wyposażona w system Heidenhain.

Do oprogramowania używany jest w pełni parametryczny system klasy 3D Pro Engineer. System ten, umożliwiający pełną wizualizację, stosowany jest zarówno do sterowania frezarką jak i do prac projektowych konstrukcyjnych wyrobu i narzędzia. Pomiar narzędzi oraz części na nich  wytwarzanych wykonywany jest na współrzędnościowej maszynie pomiarowej MP700E przez wysoko  kwalifikowanych pracowników Kontroli Inspekcyjnej. Gwarantuje to wysoką jakość i powtarzalność wykonania części do aparatury produkowanej przez  przedsiębiorstwo.

2.2.Zintegrowane procesy technologiczne w produkcji podzespołów i montażu

 

Celem uzyskania wysokiej konkurencyjności w odniesieniu do innych producentów zarówno pod względem minimalizacji kosztów produkcji jak i wysokiej niezawodności wyrobów stosowane są w coraz większym stopniu systemy produkcyjne integrujące różne procesy w liniach technologicznych. Wśród tych linii można przykładowo wymienić:

·       linia produkcji styków (połączenie wykrawania z lutowaniem lub zgrzewaniem nakładek, formowanie nakładki zgrzewanej, gwintowanie, gięcie i odcinanie podstawy styku),

·       linia produkcji magnetowodów (wykrawanie detali w postaci ciągłej w taśmie, odcinanie i składanie magnetowodów z kilku rodzajów blaszek, nitowanie i obróbka powierzchni czynnej),

·       stanowiska montażowe podzespołów wykorzystujące wypraski wykonywane
w sposób ciągły w procesie wtrysku,

·       linia do produkcji kompletnych torów prądowych,

·       automatyczne linie do kontroli wyrobów gotowych. Na liniach automatycznych (pracujące w systemach elastycznych) dokonywane są pełne pomiary parametrów gotowych, selekcja aparatów wadliwych. dzięki tym liniom wyroby opuszczające wydział montażu posiadają pełną gwarancję spełniania wymagań jakościowych.

Powyższe grupy procesów technologicznych nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Dla procesów, które wymienione zostaną w dalszej części opracowania działania proekologiczne są integralną częścią stosowanych przez nas metod wytwarzania. Do procesów tych zalicza się:

 

3. POWIĄZANIA KOOPERACYJNE I DOSTAWCÓW

 

Firma „Elester” jest producentem aparatury elektrycznej niskiego napięcia o wysokim stopniu przetworzenia a co za tym idzie wymagania odnośnie dostarczanych materiałów i surowców są również wysokie. Podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb klienta. Swoją działalność w zakresie zakupów firma opiera na planach produkcji długo i krótkoterminowych.

W chwili obecnej przedsiębiorstwo posiada około 1100 dostawców z czego około 180 jest strategicznych. Jeżeli chodzi o pozycje materiałowe czynne to na dzień dzisiejszy jest ich około 4300 z czego 300 pozycji to materiały podstawowe.

Podstawowi dostawcy w zdecydowanej większości posiadają certyfikaty na zgodność z normami serii ISO-9000 bądź inne uznania. Na każdy dostarczany materiał wymagany jest atest producenta.

Podstawowi dostawcy są kwalifikowani zgodnie z procedurą PS.06.01. Prowadzona jest okresowa ocena każdego z nich.  Z oceną tą dostawcy są zapoznawani.

W tym celu dostawcy zapoznani są ze specyfikacją  produkcji zakładu i jej wymaganiami. W związku z tym prowadzone są rozmowy z dostawcami na terenie  przedsiębiorstwa. Przedstawiciele „Elesteru” z kolei zapoznają się z uwarunkowaniami jakie są decydujące przy produkcji wyrobów dla swojej firmy. Przedsiębiorstwo stara się nawiązać partnerskie stosunki i tworzyć wspólne działania z dostawcami dla ich doskonalenia. Dociera się także do dostawców zapoznając się z ich warunkami produkcji oraz przekazywane są im  spostrzeżenia i proponowane działania doskonalące.

Tworzone są partnerskie stosunki i prowadzone wspólne działania z dostawcami w celu doskonalenia ich technologii produkcji i poszerzan...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin