1.doc

(23 KB) Pobierz

■■* -*..


1. Charakterystyka rynków i instrumentów finansowych

1. Rynki i pośrednicy finansowi

System finansowy pełni podstawową rolę w każdej gospodarce. Odpo­wiada za kreację i przepływ środków finansowych oraz koordynuje funkcjo­nowanie wielu instytucji pośredniczących w tym procesie. Składa się z in­strumentów finansowych - zobowiązań i roszczeń majątkowych, rynków oraz instytucji finansowych, oraz zasad ich funkcjonowania . Główne funk­cje pełnione przez system finansowy to:

           funkcje pieniężne - usługi związane z obiegiem pieniądza;

           funkcje kapitałowe - pośrednictwo w przepływie środków finanso­
wych do sfery realnej;

           funkcje kontrolne - kreowanie i egzekwowanie określonego ładu go­
spodarczego (corporate governance).

System finansowy możemy podzielić, ze względu na kilka kryteriów, na mniejsze, specjalistyczne segmenty. Przy wyodrębnianiu poszczególnych rynków i instrumentów finansowych, podstawowym kryterium jest czas, ryzyko (które determinuje zysk) oraz płynność, czyli szybkość i pewność wymiany dowolnego instrumentu na gotówkę.

Rynki finansowe pośredniczą w wymianie aktywów finansowych między podmiotami gospodarczymi, zapewniając wzrost efektywności gospodarczej, mobilizację kapitału, jego efektywniejszą alokację i wycenę oraz rozkład i zarządzanie ryzykiem.



! Szerzej na temat systemu finansowego i jego elementów w: B. Pietrzak, Z. Pofański (red.), System finansowy w Polsce. Lata dziewięćdziesiąte, PWN, Warszawa 2001, s. 11 i 14; oraz S. Owsiak, Podstawy nauki finansów, PWE, Warszawa 2002, s. 234.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin